OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nikde žádný hypeA, uz.
OS X staví na podstatně lepších základech než Windows.No když je řeč o úplných základech, tedy jádru NT, tak bych to viděl tak, že tady je přece jen na tom MS líp.
Dovolím si nesúhlasiť. Minimálne dve otázky na tomto fóre riešili problém nesprávnej tabuľky routovania IRQ liniek. V jednom prípade bol problém aj s Windowsom.
...jsem mu hlavně vděčný za Retinu protože bez ní by tu nebyl žádný tlak na zvyšování DPI monitorů (což se samo MS nehodilo do krámu kvůli velmi špatné podpoře v OS a aplikacích). Jen tak dál a snad se konečně na 11" dočkáme displeje s rozumným rozlišením a ne furt jen těch trapných 1366x768.Je to offtopic, ale proste +1.
Na to je potreba intuitivnich dotykovych gest a nejaka automaticka sprava okynek... napr. implicitne fullscreen v kombinaci s rychlym tilingem, aby slo jednoduse aktivovat SW klavesnici a nebylo ji potreba prstama pozicovat na plose tak, aby se nam to neprekryvalo a mohli jsme rovnou psat. Okynka na tablety proste nepatri.
Však to se taky právě děje. Doporučuju stáhnout vývojovou verzi GNOME3. Můj oblíbený prohlížeč epiphany přejmenovali na Web a osekali o všechny tlačítka. Dopředu, zpět, adresní řádek (do kterého se dá psát i cokoliv jiného než jen adresa), obligátní ozubené kolo pro pár nastavení (ozubené kolo asi bude podle všeho naprostý technologický vrchol současné civilizace a známka maximálního nerdovství soudě dle toho toho jak jej všichni všude cpou) a zbytek prostor pro stránku. Ale co víc, natáhne se přes celou obrazovku defaultně bez jakéhokoliv panelu pro chmatnutí. Ve full-screen módu akorát zmizne ten horní panel a záložky. Dobrý, ne? Asi přejdu na links. Ten aspoň několikrát víc funkcionality a aspoň nesežere tolik procesorového času.
Souborový manažer teď pro jistotu také okýnka přestal podporovat a běží jen v jedné instanci (jak mám kopírovat do jiné složky pomocí drag&drop metody je pro mě záhadou).
Dle mého názoru to není určené pro tablety, ale pro systém budoucnosti alias Microsoft surface. Hodně věcí tomu napovídá. Jen počkejte v jobu milánkové. Dostanete kamrlík, s obřím skleněným stolem uprostřed, pár židlí dokola, plochu 1920x1080 pixelů s GNOME3 (povýšení na vyšší pozici bude spočívat ve zvětšení vaší plochy tabuli) na skleněné tabuli a budete mastit prsty kód do nějaké centrálně sledované potvory. Spolupráce bude spočívat v tom, že už nebudete ani muset vstávat ze židle, protože aplikace si budete moct šoupat do svých ploch po stole. Za zády vám bude kroužit nabušený negr, který bude dohlížet aby jste dělali co máte a nečučíte na porno v desetihodinové pracovní době (v pozdější verzi bude negr nahrazen CCTV kamerou a elektrickým kabelem zavedeným přímo do vaší židle (přímo pod prdel), protože remote desktop sharing se uspokojivě nevyřešil do dnešní doby)
... spotrebni elektroniku pro konzumaci obsahu, zabavu a komunikaci ... neco jako TV, mobil nebo prehravac medii ...Vždyť to říkal - cool sračky.
Windows ani neohlási vadný disk. To že má byť spoľahlivý systém ?
Tiskni
Sdílej: