abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:22 | Zajímavý software

    Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 04:11 | Zajímavý software

    Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    3.4. 16:44 | Nová verze

    ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.4. 12:33 | Nová verze

    DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 10
    3.4. 03:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 19:55 | Zajímavý projekt

    Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    2.4. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 15:11 | Zajímavý software

    Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.4. 14:00 | Komunita

    Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (1%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1222 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.12.2005 17:19 Wan-To
    Rozbalit Rozbalit vše Problém s GeForce 5200 FX a SUSE 10.0
    Mám problém se SUSE Linux 10.0 a svou grafickou kartou GeForce 5200 FX. Mám LCD monitor od Benq. Procesor AMD Athlon/Duron 2200.

    Když jsem systém nainstaloval, zdálo se mi, že v KDE je nějak podivně rozmazaný text. Tak jsem schválně vypnul anti-aliasing, jestli to není tím. Když jsem se zblízka podíval na displej, všiml jsem si, že na levé části obrazovky je text dvakrát. Jednou černě, jak má být, podruhé světle šedivě, posunutý o 1px doleva. Tím se vytvořilo rozmazání. Směrem doprostřed obrazovky rozmazání sláblo, na pravé části bylo všechno v pořádku.

    Další věc, která mi nepřipadala normální, byla 3D podpora mojí grafické karty. Karta sice 3D má, ale když jsem zkoušel pustit aplikace používající OpenGL, tak 3D podporu nenalezly a kreslily softwarově.

    Tak jsem zkusil pomocí YOU (Yast Online Update) přeinstalovat ovladače na grafickou kartu. Stáhly se, OK, jenže instalace se na 50% zasekla. Tak jsem jí zrušil... Při vypnutí systému se místo obrazovky vypínání nebo konzole zobrazila podivná směť čehosi zeleno-žlutého na obrazovce. Asi nějaká chyba s špatně nainstalovaným ovladačem. Tohle tam bylo dokud se PC nevyplo.

    Po dalším zapnutí jsem zkusil ovladače nainstalovat znovu (taky pomocí YOU). Instalace se se dokončila. Po dalším spuštění relace se systém zasekl a nic nedělal. Tak jsem ho restartoval. Pak se už nepustil. Místo přihlašovací obrazovky se nezobrazilo nic kromě kurzoru myši.

    Naformátoval jsem disk a přeinstaloval jsem linux. Při instalaci jsem nainstaloval i ovladače... Zaseklo se to na 99%, tak jsem instalaci zase stornoval. Zkusil jsem 3D grafiku na OpenGL hře TuxRacer. 3D grafika šla, jenže hra se zasekla a zůstala po ní jen světle modrá obrazovka. Tak jsem to zase restartoval. Při několika dalších spuštěních KDE (a následných restartech) se systém přibližně po minutě zasekl jako při té hře a šlo hýbat jen s myší.

    Tak jsem dneska dostal nápad přeinstalovat ovladače z jiné relace než z KDE. Pustil jsem YOU a ovladač úspěšně přeinstaloval. KDE se nezaseklo. Objevil se ale jiný problém - pomocí Ctrl-Alt-F1 se nejde přepnout do konzole (zobrazí se jen černá obrazovka s blikajícím kurzorem a nejde ani psát, u Ctrl-Alt-F2 se nezobrazí ani kurzor). Z "konzole" se mi ale povedlo přepnout se nazpátek do KDE. Při vypnutí systému se zase zobrazily ty podivné zeleno-žluté patvary, které tam určitě neměly co dělat...

    Zajímavé je, že když se šlo ještě přepnout do konzole, tak ta rozmazaná nebyla.

    Nevíte, co mám s tím Linuxem udělat, aby mi chodil, tak jak má - s 3D podporou a bez rozmazaného obrazu a aby se nezasekával?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.