abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | IT novinky

    Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Pozvánky

    Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.

    … více »
    Heřmi | Komentářů: 0
    včera 03:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:11 | Nová verze

    E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 14
    7.7. 15:11 | IT novinky

    Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.7. 13:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.7. 13:00 | Nasazení Linuxu

    Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 371 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.1.2006 11:52 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: php: nahodna cisla bez opakovani, priklad do praxe
    Problém je, že algoritmus spoléhající na to, že se "to jednou povede" vlastně prohledává celý stavový prostor, tedy má složitost minimálně O(N!) (při skutečně náhodných číslech není vůbec zaručeno ukončení algoritmu!). Při počtu závodníků 300 je to 300! , což je číslo... opravdu velké. Jistě, je to jen horní hranice. Ale zaručuji že zrovna když bude potřeba rychle vygenerovat pořadí, bude to generovat miliardy špatných řešení (Murphy).

    Vygenerování jednoho pořadí je triviální, již zde bylo několik dobrých odkazů. Stačí jedno pole, cyklus 1 až N-1 (N=počet závodníků) a provádět swap.

    Generovat další pořadí, kdy tam je navíc podmínka minimální vzdálenosti od předchozích, již vůbec triviální není. Lze prostě stejným způsobem vygenerovat pořadí a zjistit zda vyhovuje, ale to se může neúměrně protáhnout.

    Je tedy nutné vzít v úvahu, že při druhém umísťování má každý závodník až o 5 možností méně (minimálně 3 pro závodníky na krajích pozicích). Obecně, 2D-1 (D je minimální požadovaná vzdálenost mezi pozicemi, D>0). V dalším umisťování je to dokonce až dvakrát tolik, tedy 10 (4D-2).

    Algoritmus tedy musí brát v úvahu, že každý závodník má omezený počet pozic. Navrhoval bych tedy u každého evidovat kolik pozic mu ještě zbývá a při každém generování kromě prvního jim pozice přidělovat v pořadí podle počtu možností. Myslím že rozvinutím úvahy v předchozím odstavi půjde dokázat, že pro určitý maximální počet startů S bude vždy možné všem závodníkům přiřadit pozici. Pak nebude potřeba provádět rollback (tedy začínat znova). Možná ale že nic takového dokázat nejde. Skutečně nemám čas to příliš rozebírat...

    Je zde jednodušší alternativa: vygenerovat náhodně jen první pozice, pro další starty provádět jen rotaci. V nejjednodušším případě, tedy rotace o D, musí platit podmínka že D+D*(S-1) = D*S <= N (závodník co začíná na pozici D musí po S-1 posunech skončit nejdále na poslední pozici). Toto by ale závodníci rychle prohlédli a asi by se jim to nelíbilo.

    Složitější bezpečná varianta je provádět posuny o náhodnou hodnotu z intervalu <D,(N-D)/(S-1)> (oboje včetně). Opět je zajištěno, že ani v nejhorším případě nedojde k vygenerování nepřijatelné startovací listiny (cvičení: dokažte ;-).

    Problém obou rotačních řešení je, že jednotlivé startovací listiny nejsou navzájem nezávislé - tedy, zjednodušeně, nejsou "opravdu náhodné". Samozřejmě že po jejich vygenerování je nutno je navzájem zamíchat.

    Nejlepší bude hybridní řešení: Nejprve zkusit startovací listiny generovat náhodnými pokusy a zavrhováním špatných výsledků. Počet pokusů však omezit nějakým empiricky zjištěným rozumným číslem (třeba 100). Pokud počet pokusů vyprší aniž by bylo vygenerování S použitelných listin, použije se výše zmíněný rotační algoritmus.

    PS: Doufám že to bude užitečné... A hlavně doufam že jsem nikde neudělal botu a nepíšu ptákoviny.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.