abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 07:33 | Komunita

    O víkendu probíhá konference OpenAlt 2025 (Stream). Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | IT novinky

    Josef Průša představil novou velkoformátovou uzavřenou CoreXY 3D tiskárnu Prusa CORE One L a nový open source standard chytrých cívek OpenPrintTag i s novou přepracovanou špulkou.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    31.10. 18:33 | IT novinky

    Na GOG.com běží Autumn Sale. Při té příležitosti je zdarma hororová počítačová hra STASIS (ProtonDB: Platinum).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.10. 13:22 | Komunita

    Ubuntu 25.10 má nově balíčky sestavené také pro úroveň mikroarchitektury x86-64-v3 (amd64v3).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    31.10. 01:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.91.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.10. 00:11 | IT novinky

    Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou veřejnou soutěž v programu TWIST, který podporuje výzkum, vývoj a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty či inovaci podnikových procesů. Návrhy projektů lze podávat od 31. října do 17. prosince 2025. Celková alokace výzvy činí 800 milionů korun.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.10. 23:44 | Komunita

    Google v srpnu oznámil, že na „certifikovaných“ zařízeních s Androidem omezí instalaci aplikací (včetně „sideloadingu“) tak, že bude vyžadovat, aby aplikace byly podepsány centrálně registrovanými vývojáři s ověřenou identitou. Iniciativa Keep Android Open se to snaží zvrátit. Podepsat lze otevřený dopis adresovaný Googlu nebo petici na Change.org.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.10. 15:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    30.10. 12:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    30.10. 02:55 | Nová verze

    Google Chrome 142 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 142.0.7444.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 20 bezpečnostních chyb. Za nejvážnější z nich bylo vyplaceno 50 000 dolarů. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (19%)
     (19%)
     (23%)
     (16%)
     (20%)
     (16%)
     (17%)
    Celkem 297 hlasů
     Komentářů: 15, poslední dnes 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.2.2006 00:44 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše cerny obraz, nvidia, gentoo 2005.1

    Mám instalaci Gentoo, která šlape docela bez problémů až na takový malý zádrhel. Nedaří se mi updatovat jádro, resp. nedaří tak, aby zároveň fungoval driver od nVidie. Driver distribuovaný s Xorg pojmenovaný nv funguje vždy.

    Konfigurace PC je zhruba takováto:

    deska Asus K8N ... s čipsetem nForce 3
    Sempron 2800+, 1GB RAM
    VGA jsem zkoušel 2, nVidia GeForce 2 Ti 64MB a GeForce FX5200 128MB (protože má nový čip podporovaný i nejnovějším driverem, ta stará je mimochodem rychlejší)

    Konfigurace softwaru:

    jádro viz níže
    
    media-video/nvidia-glx-1.0.6629-r6
    media-video/nvidia-kernel-1.0.6629-r5
    media-video/nvidia-settings-1.0.6629
    
    sys-devel/binutils-2.16.1
    sys-devel/binutils-config-1.8-r6
    sys-devel/gcc-3.4.5
    sys-devel/gcc-config-1.3.13-r1
    
    sys-libs/glibc-2.3.6-r2
    
    x11-apps/ttmkfdir-3.0.9-r3
    x11-base/opengl-update-2.2.1
    x11-base/xorg-x11-6.8.2-r6
    x11-libs/cairo-1.0.2
    x11-libs/gtk+-1.2.10-r11
    x11-libs/gtk+-2.8.8
    x11-libs/gtkglarea-1.99.0
    x11-libs/libsvg-cairo-0.1.6
    x11-libs/libwnck-2.12.2
    x11-libs/libxklavier-2.0-r1
    x11-libs/pango-1.10.2
    x11-libs/qt-3.3.4-r8
    x11-libs/startup-notification-0.8
    x11-libs/vte-0.11.16-r1
    x11-libs/wxGTK-2.4.2-r4
    x11-misc/shared-mime-info-0.16
    x11-misc/xnview-1.70-r1
    x11-misc/xosview-1.8.2-r1
    x11-terms/xterm-207
    x11-themes/gnome-icon-theme-2.10.1
    x11-themes/gnome-themes-2.10.2
    x11-themes/gtk-engines-2.6.5
    x11-themes/hicolor-icon-theme-0.8

    Poslední jádro, které mi funguje je verze 2.6.11.11, zkoušel jsem několik dalších (možná deset různých verzí), aktuálně si hraju s 2.6.15.2 (2.6.15 jsem zkoušel všechny - vanilla). Závislost na konfiguraci jádra jsem nepozoroval, modul nvidia nejde zavést, když je zapnutý framebuffer (což je v pořádku), agpgart je zakompilováno v jádře, dri jsem zkoušel zákazat i povolit, žádný rozdíl atd... Myslím, že zveřejňovat konfiguraci jádra nemá moc smysl, leda snad až bude podezřelé něco konkrétního. Důležité je, že ve všech případech šel modul zavést, v případě jader 2.6.14.x se stávalo, že se Xka nespustily protože modul zfailoval (totéž distribuční Gentoo i vanilla), ale vrátily se korektně do konzole a záznam o chybě modulu byl v logu. V případě 2.6.15.x Xka nastartují, ale .. a/ obraz zčerná, ale synchronizace zůstanou beze změny stejné jako v textovém režimu 80x25 znaků b/ nepomáhá přepnutí do textové konzole c/ PC i nadále reaguje na vše ostatní, jen není nic vidět d/ nepomáhá zabít Xka, jediné co má smysl provést je normální reboot, třeba CTRL+ALT+DEL v textové konzoli.

    Mezitím, co si se snažím problém vyřešit jsem updatoval a překompiloval úplně všechno. Samozřejmě ne jenom kvůli tomuhle problému, prostě jsem chtěl systém maximálně aktuální. Takže nejsem schopen říct, jestli by se např. 2.6.14.x jádro chovalo stejně jako jsem popsal, že se chovalo, před updatem gcc, glibc a pod. Nicméně problém trvá a je jasné, že to není jen nějaká drobnost odstranitelná emergnutím balíčku. Pokud ano, nenapadá mne jakého.

    Další věc jsou logy, aktuálně v /var/log/xorg.0.log není zaznamenána žádná chyba. Jsem si tím jistý, prohlížel jsem ho několikrát, porovnával s jinými atd... prostě se to chová, jako by Xka běžela úplně normálně, jen není nic vidět a nepřepne se rozlišení. Obě zmíněné grafiky se chovají stejně => problém je v (nastavení?) softwaru

    Na druhou stranu mám jiný stroj, kde tento problém nastal taky, aktuálnost distribuce je podobná, instalováno zcela nezávisle, hardware podobný (stejný čipset a CPU, výrobce desky jiný, grafika GeForce FX6200 ...

    Z toho všeho mi plyne ještě jedna možnost. Zkusit nový nVidia driver, který je zatím maskován. Ale má to jeden veliký zádrhel, nechci vyhodit grafiku, která je pořád dostatečně použitelná (srovnatelná výkonem s lepší GeForce FX6200) jen proto, že už není v nových driverech podporovaná. Ani se mi nechce smířit se se starým jádrem. Odhaduju, že problém je na straně Gentoo a jejich patchů potřebných k tomu, aby relativně starý nVidia driver fungoval i s nejaktuálnějším jádrem. Jenže si tím nejsem jistý.

    Setkali jste se s něčím podobným?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.