abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 564 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.2.2006 10:08 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zakladni nastaveni nejpouzivanejsich veci v Debianu
    Hezký den!

    Taky se považuji za začátečníka, ale něco už jsem pochytil. Takže si dovolím pár poznámek.

    Co se týče instalace a deinstalace balíčků, trochu problémem je následující věc: Při instalaci nějakého programu je někdy nutné instalovat další balíčky (knihovny apod.), ale pokud program chcete později odinstalovat (případně i s konfiguračními soubory - viz ostatní příspěvky), už si těžko vzpomenete, co dalšího se muselo přidávat. Dají se sice zjistit závislosti, ale kontrolovat všechny balíčky, jestli nejsou potřeba k něčemu dalšímu, to je práce pro vraha.

    Ohledně konfigurace mám tu zkušenost, že nejvíc se člověk naučí, když něco nefunguje podle jeho představ, nebo nefunguje vůbec. Pokud něco hned po instalaci jede bez problému, nic vás nenutí se v tom vrtat.

    Dobrou zkušenost mám s následujícími programy:

    Midnight Commander - pokud jste zvykli na dvoupanelové souborové správce a občas se připojujete přes textový terminál, pak je to velmi užitečný pomocník. Neměl jsem ho na instalčních DVD kvůli nějaké bezpečnostní chybě (Debian 3.1 Sarge), ale v neoficiálních balíčcích myslím je. Já jsem si ho kompiloval kvůli podpoře Samby.

    K3B - grafický vypalovací program, jsem s ním maximálně spokojen. Díky tomu, že mi běhá naprosto bez problémů, nevím toho moc o vypalování pod Linuxem (viz výše).

    Mplayer - univerzální multimediální přehrávač. Na první pohled trochu složitý, ale časem si ho zamilujete. Ma své mouchy, ale jeho přednosti je naprosto převýší. Taky existují neoficiální balíčky, ale doporučuji kompilovat. Velmi dobrý je i mplayer plug-in pro mozillu.

    Audacity - program pro editaci zvukových souborů. Umí toho fakt hodně.

    Těch programů je samozřejmě celá řada, záleží na tom, čím se člověk zabývá.

    Jirka

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.