abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | IT novinky

    Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedie prohrál v Británii soudní spor týkající se některých částí nového zákona o on-line bezpečnosti. Soud ale varoval britského regulátora Ofcom i odpovědné ministerstvo před zaváděním přílišných omezení. Legislativa zpřísňuje požadavky na on-line platformy, ale zároveň čelí kritice za možné omezování svobody slova. Společnost Wikimedia Foundation, která je zodpovědná za fungování

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 nástroje pro synchronizaci dat mezi vícero počítači bez centrálního serveru Syncthing (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:33 | IT novinky

    Americký prezident Donald Trump se v pondělí osobně setkal s generálním ředitelem firmy na výrobu čipů Intel Lip-Bu Tanem. Šéfa podniku označil za úspěšného, informují agentury. Ještě před týdnem ho přitom ostře kritizoval a požadoval jeho okamžitý odchod. Akcie Intelu v reakci na schůzku po oficiálním uzavření trhu zpevnily asi o tři procenta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 04:55 | Nová verze

    Byl vydán Debian GNU/Hurd 2025. Jedná se o port Debianu s jádrem Hurd místo obvyklého Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 02:44 | Komunita

    V sobotu 9. srpna uplynulo přesně 20 let od oznámení projektu openSUSE na konferenci LinuxWorld v San Franciscu. Pokuď máte archivní nebo nějakým způsobem zajímavé fotky s openSUSE, můžete se o ně s námi podělit.

    lkocman | Komentářů: 5
    9.8. 21:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13 s kódovým názvem Trixie. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    9.8. 15:55 | Zajímavý software

    WLED je open-source firmware pro ESP8266/ESP32, který umožňuje Wi-Fi ovládání adresovatelných LED pásků se stovkami efektů, synchronizací, audioreaktivním módem a Home-Assistant integrací. Je založen na Arduino frameworku.

    Indiánský lotr | Komentářů: 0
    8.8. 15:33 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.8.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    8.8. 14:22 | IT novinky

    Herní studio Hangar 13 vydalo novou Mafii. Mafia: Domovina je zasazena do krutého sicilského podsvětí na začátku 20. století. Na ProtonDB je zatím bez záznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (46%)
     (21%)
     (4%)
     (5%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (18%)
    Celkem 338 hlasů
     Komentářů: 23, poslední 4.8. 13:01
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.2.2006 12:03 AloneInTheDark | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Jedna se o hack/kompromitaci systemu ?
    Zdravim, jsem zacatecnik, nainstaloval jsem Debian Sarge + vsechny bezpecnostni updaty. Pote zmenil /etc/apt/sources.list na testing a pomoci apt-get update && apt-get -u dist-upgrade upgradoval na testing. Pri instalaci jsem v taskselu nevybral zadnou volbu, takze system je predpokladam uplne 'holy' . Doinstaloval jen vim mc, zadne dalsi sitove sluzby, Exim pouze lokalne ( posloucha jen na loopbacku ).

    Je to stare pc na kterem jsem se chtel ucit, takze zadny produkcni/dulezity server. Jadro je stanadardni distribucni. Nemam nasteven firewall pomoci iptables ( jeste tomu tolik nerozumim ) a je to pripojeno k internetu. Po nekolika dnech ( kdy jsem to nechal lezet ladem pro nedostatek casu ) jsem nasel v /var/log/auth.log tyto zaznamy:

    sshd[8308]: Invalid user pavel from 213.167.118.130 samozrejme opakovano pro mraky jmen. - tomu se da, pokud se nepletu zabranit pomoci iptables povolenim pouze adres ze kterych se budu chtit prihlasit.

    druhy zaznam ponekud nechapu, znamena to, ze se nakonec nekdo dovnitr dostal ? ( v /etc/passwd ani nikde jinde kde jsem hledal jsem nic podezreleho nenasel, ale opakuji - jsem zacatecnik a moc do toho nevidim )

    Feb 15 06:25:03 su[8430]: Successful su for nobody by root Feb 15 06:25:05 su[8430]: + ??? root:nobody

    Feb 15 06:25:06 su[8430]: (pam_unix) session opened for user nobody by (uid=0)

    Feb 15 06:25:06 su[8430]: (pam_unix) session closed for user nobody

    Feb 15 06:25:06 su[8432]: Successful su for nobody by root Feb 15 06:25:06 su[8432]: + ??? root:nobody

    Feb 15 06:25:07 su[8432]: (pam_unix) session opened for user nobody by (uid=0)

    Feb 15 06:25:07 su[8432]: (pam_unix) session closed for user nobody

    Feb 15 06:25:07 su[8434]: Successful su for nobody by root

    Poradite co to znamena ? Jak se tomu branit ? Co kdyz budu chtit provozovat napr. apache , tedy neco co by z principu melo byt pristupne vsem - prece nemuzu na firewallu vse uplne odriznout. Ani netusim jak by se dovnitr utocnik dostal, jedine pres sshd ktere bezi. Nic jineho. Ma tedy Debiani sshd nejakou bezpecnostni diru, ktera jeste nebyla odhalena ? ( to nepredpokladam )

    Diky za rady AitD
    Any technology distinguishable from magic is insufficiently advanced.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.