abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 554 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.7.2006 20:36 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Libavcodec a XVID.
    FourCC jsou pouze čtyři znaky zapsané do souboru - na videu obsaženém v něm to nic nemění. Je to jen identifikace kodeku, jako informace pro přehrávač atd. Takže když někdo třeba ve Windows má nainstalovaný kodek XviD, video s FourCC XVID si přehraje, s FOURCC FMP4 však asi ne.

    FFmpeg (libavcodec) MPEG-4 a XviD se liší tím, že je dělají jiní lidé. XviD je samostatný MPEG-4 ASP kodek, vyvíjený jako nástupce projektu OpenDivX (který firma DivX uzavřela a založila si na něm svůj komerční byznys), zatímco FFmpeg MPEG-4 je součástí obsáhlého projektu FFmpeg - jeden z mnoha kodeků, které libavcodec obsahuje, kodeky libavcodecu taky mají hodně společného, sdílí kód pro společné věci a tak.

    Co se týče kvality - názory se různí, já se přikláním k tomu, že s kodekem XviD ve většině běžných případů dostanete lepší výsledek. libavcodec je sice extrémně konfigurovatelný, s neskutečným množstvím různých parametrů kódování, ale i když použijete ty nejlepší a nejchytřejší volby, kvalita bude zhruba srovnatelná s kodekem XviD, zato rychlost daleko nižší. Zatímco bez těchto vysokokvalitních parametrů je kvalita jasně horší, byť rychlost naopak velmi dobrá, vyšší než u kodeku XviD - to se může hodit třeba k zachytávání videa v reálném čase.

    Jinak takové základní rozlišovací znamení - zatímco video kódované kodekem FFmpeg MPEG-4 vypadá "staticky", jednotlivé bloky v obraze se tolik nepohybují, což ale vede i k výraznému kostičkování (ze všech běžných MPEG-4 kodeků je kostičkování u FFmpeg MPEG-4 asi nejvýraznější), XviD používá trochu jiné vlastnosti odhadu pohybu a obraz působí vyhlazeněji - není to síť pravidelných pravoúhlých čtverečků, ale jednotlivé bloky se jemně pohybují tak, že obraz místy působí jakoby blátivě (efekt "pohybujících se zdí"), celé části obrazu jako by byly propojené a pohyblivé, ale to kostičkování se tím zahladí, zamaskuje, obraz už není tvořen čtverečky, ale jakýmisi nepravidelnými pohybujícími se "šmouhami".

    Záleží tedy na vkusu, čemu člověk dává přednost - někdy může u nějakého videa jeden kodek subjektivně zapůsobit líp než druhý. Zatímco u videa kódovaného FFmpeg MPEG-4 je často dobré při přehrávání použít postprocessing pro vyhlazení toho kostičkování, u videa kódovaného kodekem XviD to často vůbec není potřeba - postprocessing by stejně na ten zvláštní obraz kódovaný tímto kodekem (kde jsou ty čtverečky různě rozmazány na nečtvercové fleky) nebyl moc vhodný.

    Jinak co do schopností, jsou na tom zhruba stejně, podporují víceméně stejné vlastnosti. FFmpeg MPEG-4 je lepší ne dekódování - rychlejší a taky umí dekódovat video kódované prakticky jakýmkoli MPEG-4 kodekem, včetně nějakých nestandardních věcí a chyb některých kodeků. Proto je taky vestavěný a používaný jako výchozí prakticky ve všech linuxových přehrávačích videa.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.