abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 596 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.2.2008 23:55 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: skript pro praci s davkou mnoha malych souboru
    Ahoj,

    riesit performance problemy vzdy vyzaduje specificky pristup. Presne podmienky poznas len Ty a asi jedine Ty si schopny najst riesenie.

    Najprv odpoved na Tvoju otazku: ano, je to mozne, a ak je problemom pomaly pristup k suborom na disku pocas vykonavania skriptu a ak zrychlenie, ktore prinesie umiestnenie suborov na ramdisk, vyvazi potrebu ich kopirovania tam a nazad. Niekto by mohol argumentovat, ze aj bez pouzitia ramdisku sa pouziva diskova cache, ale ultimativnu odpoved ziskas, len ak to skusis. Ja som nieco podobne robil pre kompilovanie jedneho projektu. Namiesto pouzitia normalneho perzistentneho adresara sa urobil adresar v adresari /tmp a pouzil sa symlink na tento adresar. Bolo to pod Solarisom, kde /tmp je swap-backed fs, takze subory sa drzia v pamati, kym nejaka je, inak idu do swapu (no a kedze tam bolo 16GB RAM, tak pamate zvycajne bolo dost). Trochu to komplikovalo buildovacie skripty, ale zrychlenie bolo tak vyznamne, ze za to jednoznacne stalo. Rozdiel oproti Tvojmu pripadu je ten, ze v mojom pripade sa ziadne subory na disk nikdy nedostali (ibazeby sa pouzil swap backend toho /tmp); jednoducho sa checkoutli z VCS do RAM, tam sa zbuildovali, maximalne sa niekde perzistente umiestnil vysledok.

    Akokolvek, najprv by bolo dobre zistit, co sposobuje tak pomaly beh Tvojho skriptu. Mozno je to - ako predpokladas - pristup na disk, mozno je to spustanie velkeho mnozstva procesov (v skripte celkom bezne). Aj tu mozem ponuknut priklad: raz davno som potreboval zistit, ci sa v priblizne 200-300 riadkovom subore nejaky riadok neopakuje. Vtedy som nepoznal prikaz uniq(1) ani -u prepinac pre sort(1), tak som si urobil skript, ktory bral riadok po riadku zo suboru (a urcite to nerobil pomocou read, ale asi pomocou tail a head), a pre kazdy riadok presiel vsetky riadky za nim nasledujuce a zistoval, ci sa nerovnaju aktualnemu riadku. Tych 200-300 riadkov skontroloval za cca 30 sekund. S pouzitim sort -u je to samozrejme za "nemeratelne" kratky cas. Skus prepisat skript tak, aby sa spustalo menej procesov. Napr. namiesto pouzitia -exec v prikaze find sa da casto pouzit xargs, spracovavaj subory/zaznamy davkovo, kde je to mozne. Prestuduj si manualy pouzivanych nastrojov ako napr. grep, mozno objavis nieco uzitocne.

    Kazdopadne, akykolvek performance problem treba riesit identifikovanim najpomalsieho miesta.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.