abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.5.2008 21:46 František Ryšánek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlý fileserver pro databázi
    Ještě k tomu Vašemu měření průchodnosti při zápisu a čtení:

    - čím přesně generujete ty přenosy? Kopírováním souboru mezi síťovým diskem NASu a lokálním harddiskem klientské stanice? Počítám že ano. Lepší je kopírovat z /dev/zero do souboru nebo ze souboru do /dev/null, což se ale dá podle mého holýma rukama jenom v UNIXu.

    - jak přesně máte připojené gigové síťovky na klientských stanicích, resp. hlavně na stanici, která slouží jako měřící pracoviště? Pokud by se stalo, že gigová síťovka sdílí jediný segment PCI 32b@33MHz s diskovým řadičem, tak se spolu musí podělit o pásmo teoreticky 132 MBps, prakticky cca 100 MBps half duplex. Děleno dvěma je 50 MBps. Není úzkým místem koncová stanice?

    - disk o kapacitě 850MB, i pokud je zdravý, může mít sekvenční přenosovou rychlost odhadem v jednotkách MBps, pokud se správně pamatuju, řekl bych tak 3-5 MBps. To je na začátku (vnějším okraji) plotny. Při vnitřním okraji plotny to spadne na půlku nebo i na třetinu. Při testech čtení se to projeví jenom při prvním čtení, pak už by data měla téct z bufferů. Při testech zápisu se write-back cache uplatní jenom zpočátku (prvních pár sekund), pak se tuším projeví pevné zpoždění operace sync().

    - jste si jist, že ten 850 MB disk ze šuplíku je ještě zdravý? On nemusí mít vysloveně vadné sektory, ale už může mít problém se seekováním, které se projevují zadrháváním toku dat. Chce to otestovat napřed disk, abyste si mohl být jistý, že Vám měření nekazí nemocný disk. Osobně na to používám třeba "dd bs=4096" a iostat v Linuxu.

    - pokud byste chtěl měřit průchodnost gigabitu kopírováním souborů mezi lokálními harddisky serveru a klienta, skutečně z disku na disk bez nějakých berliček s velikou cachí a nulovými zařízeními, musel by mít diskový subsystém na obou koncích průchodnost minimálně 100 MBps (nebo teoreticky 120 MBps?). Ze SATA disků tohle umí jenom nejnovější Barracuda 7200.11 na začátku plotny, když se dobře vyspí. Jinak by to mohly zvládat poslední cca 2 generace "enterprise" disků od Seagatu (cheetah SCSI nebo SAS). Taky to umí RAIDy s procesorem IOP321 nebo vyšším (IOP303 to nedá, možná v RAIDu 0). A pozor na čipsety se slabou vnitřní průchodností - řekněme Intel 845 a starší.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.