abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 45
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 879 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.6.2008 12:44 vencas | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše použití sqlite pro hromady čísel: rychlost?
    Zdravím,

    pracuju na fyzikálním simulačním programu, kde se během výpočtů pravidelně (pro účely pozdější visualisace) ukládá část stavu simulace. Mám např. 10000 částic a u každé z nich potřebuju jednou za 30s výpočtu uložit 3 souřadnice (typ double) polohy, 4 složky prostorové orientace, 3 další pro označení RGB. Když výpočet běží třeba 24 hodin, dává to řádově stamiliony čísel.

    V současné chvíli se vytváří hromada souborů snapshot-0001340.bz2 atd, které v sobě mají ta čísla v ASCII (ve sloupcích, každý řádek jedna částice). ((předesílám, surová binární data nechci, to se nedá pohodlně prohlížet)) No a při čtení se soubory vyhledají v daném adresáři, setřídí (podle čísla iterace) a postupně načítají.

    No a napadlo mě, co kdyby se to ukládalo do sqlite. Výhodou by byl jeden soubor (sqlite prý podporuje až 2TB, mně to bzip2ované zabíralo asi 1GB), případně by se dal formát různě modifikovat, ukládat nějaká metadata u každé iterace (třeba kolik bylo hodin) atd.

    Dokáže někdo ze zkučených odhadnout, jak by to bylo s rychlostí zápisu a jak s rychlostí čtení? Při čtení budu muset vždy vyhledat číslo podle iterace, čísla částice a údaje, který si chci přečíst - čtení je ale striktně sekvenční, nebude ta hromada SELECTů moc pomalá?

    Jakou strukturu by měla mít tabulka? Třeba sloupce: iterace, id_částice, 10 sloupců pro čísla. Nebo pro každou iteraci zvláštní tabulku a pak jednu supertabulku, kde budou jméne těch tabulek pro jednotlivé iterace?

    Mám s databázemi minimální zkušenosti, omlouvám se za možná hloupé otázky. Google mi přímo k tématu nic neporadil, nebo jsem nevěděl, jak se správně zeptat.

    Díky moc, Vašek

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.