abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 599 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.9.2008 23:28 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 1U case, 2x Xeon 54xx, chlazeni
    Hmm, ten původní dotaz jsem nezachytil. Takže pozdě ale přece...

    Obecně stavět 1U server, zejména dual Xeon, ze součástek od různých výrobců (skříň vs. board) je sázka do loterie. Pokud je u boardu nebo skříně "compatibility list", tak se jím řiďte - dává určitou záruku, že to bude pasovat dohromady.

    Skříně SuperMicro 1U jsou tradičně určeny pro atypický formát desek, které si SuperMicro samo vyrábí. Nezkoumal jsem to do detailu, možná že ATX díry v desce mají dokonce standardní rozteč, ale třeba konektory na zadním panelu jdou až pod ležatý PCI slot vlevo a nekoná se standardní obdélníkový výřez pro záslepku panelu ATX konektorů dodanou s boardem. Je to jednak kvůli ventilaci (zadní čela SuperMicro jsou důkladně děravá), druhak kvůli optimálnímu využití vzácné plochy zadního čela pro PCI slot a třeba onboard SCSI, třetím důvodem je dokonalá integrace s riser kartami pro ležatý PCI slot. 1U boardy mají dokonce tuším nějaký zkosený roh a možná výklenek pod riser kartou. Bylo to tak už u sestav pro Xeony P4/Netburst (skříně cca SC812/SC813), aktuální generace skříní a boardů SuperMicro jde ještě dál (formáty desek jsou úplně divoké). Pokud jste našel u SuperMicra 1U skříně pro standardní ATX boardy, tak gratuluju - radši se ale pořádně podívejte na fotku zadního panelu, mrkněte do manuálu apod.

    Další věc je, že 1U skříně SuperMicro mívají v břiše nastřelené matice pro montáž chladičů CPU. To je další důvod, proč do nich bez klempířiny zaručeně pasují jenom konkrétní modely boardů doporučené=vyrobené firmou SuperMicro...

    Konkrétně SuperMicro má výborně udělaný produktový web. U skříní a barebonů je vždycky ve spodní části produktové stránky uvedena tabulka, z čeho se ta konkrétní kastle skládá: jaký je v tom zdroj, diskový backplane, ventilátory, zda jsou součástí standardního příslušenství chladiče CPU a lyže. U kompletních barebonů typicky oboje ano, u holých skříní často nikoli, a liší se to i mezi generacemi podobných skříní. Je tam jednak tabulka standardního příslušenství (součást balení), druhak hned pod ní tabulka volitelného příplatkového příslušenství pro daný model skříně. Lyže a chladiče CPU mohou být buď v ceně nebo za příplatek - podle toho, ve které tabulce se nacházejí. Rozumí se, že jsou uvedeny partnumbery těch součástek - takže se podle toho dají objednávat i náhradní díly, dohledat detailní informace přes produktovou skupinu "accessories" apod. Na produktových stránkách motherboardů, v seznamu vlastností někde na vrchu, bývá kolonka "doporučená skříň". Taky se dříve na webu SuperMicro vyskytovala tabule v PDF zvaná "motherboard vs. chassis matrix" - ale zdá se, že na tu u nových modelů SuperMicro už nehraje.

    Na dual-Xeonové boardy Tyan jsem slyšel spíš chválu. Snad by mohly pasovat do skříní SuperMicro 2U, i když i tady bych se bál, že bude problém poskládat mezi board a břicho skříně ještě rubovou montážní podložku pro šrouby chladičů CPU (skříně SuperMicro mívají nastřelené matice pro chladiče v břiše skříně, a board tomu musí rozměrově/roztečemi přesně odpovídat).

    Když se mrknu na www.tyan.com, tak tam vidím i skříně a taky kompletní barebony (skříň s boardem). Což potvrzuje můj dojem, že zkombinovat skříň s boardem není sranda, a je lepší kupovat oboje od jednoho výrobce, a to ještě po studiu dokumentace, že vybrané modely jsou navzájem kompatibilní.

    Mimochodem, ten board od Tyanu vypadá, že je možná maličko hlubší než klasický ATX rozměr. Pozor na to - aby se Vám do zvolené skříně vůbec vešel. Třeba 2U skříně SuperMicro SC823 podporují boardy tuším až 12" x 13" (E-ATX). Vámi zmíněné skříně jsou ale patrně pro menší desky, tuším jsem tam četl 12" x 10" (ten Tyan má mít 10.5").

    Taky zdroj by to chtělo aspoň 500W (pro dva Xeony, serverový board, čtyři disky a hrst ventilátorů). Fakt je, že ty počty okolo wattáže jsou dost magie, vlastně by teoreticky stačil i 350W zdroj, tyhle nové Xeony zas tolik nežerou, ale ono to vytížení zdroje se ve finále promítne do jeho životnosti... těžko se to kvantifikuje.

    Takže zpátky na začátek. I u SuperMicra se člověk v 1U skříních může snadno spálit, pokud pečlivě nečte dokumentaci. Základní premisa zní, že je tam tak málo místa pro volnou tvorbu při skládání skříně a boardu, že prakticky nemá smysl o tom moc přemýšlet, a je lepší koupit hotový barebone. U SCSI disků bývala navrch jedna užitečná vlastnost: kompletní barebony mívaly na SCSI backplanu GEM318 enclosure processor, holé skříně mívaly backplane *bez* enclosure managementu...

    Nedovedu si představit, jak byste chtěl složit dohromady board od Tyanu se skříní od Chieftecu/Chenbro/CLM/CiDesign, aniž byste ten hardware držel fyzicky v ruce dřív, než ho koupíte. Pokud to železo nedržíte fyzicky v ruce, nemáte jistotu, že bude pasovat dohromady a že bude dávat smysl z hlediska ventilace.

    Pokud zjistíte, že k nám někdo dováží vedle boardů Tyan také ty jejich "originální" skříně (které si Tyan stejně nechává u někoho stavět na míru, možná právě u CLM), tak asi víte, kterým směrem dál pátrat. Taky tady pořád ventiluju SuperMicro: než objednáte něco u SuperMicra, zkuste se mrknout, kolik stojí podobná sestava u nějaké echt značky (Dell, IBM, HP) - i proti značkovému hardwaru lze mít výhrady (občas svérázný přístup k mechanické kompatibilitě ve stylu "rozdíl je v IBM"), ale jejich ceny můžou být překvapivě zajímavé a něco se šušká o rozdílu v dlouhodobé spolehlivosti.

    Ohledně disků: pokud chcete 4 disky, popřemýšlejte o šuplících. SATA disky konkrétně u SuperMicra půjdou montovat do šuplíkatých skříní, které mají v názvu "T", nebo lépe "TQ". TQ skříně jsou univerzální pro SATA/SAS disky a mají v backplanu enclosure manager, kompatibilní se SGPIO - ten bezvadně funguje s novými SAS RAIDy Adaptec a Areca, takže konečně bez velkých problémů fungují i failure LEDky u disků.

    Xeon 5400 series je správná volba - 45nm litografický rastr znamená relativně malou tepelnou ztrátu (menší než 65nm C2Q Xeon 5300, znatelně menší než třeba Xeon Irwindale = Netburst). Máte šanci, že drobné nedostatky ve ventilaci Vám projdou.

    Boxované chladiče u Xeonů: u aktuálních Xeonů na bázi Core2 jsou dvě možnosti:

    A) "1U + active" lze použít buď jako pasiv do 1U (bez ventilátoru) nebo jako aktivní s ventilátorem do libovolné výšky chassis, zejm 3U+ bez airshroudu (tj. bez podpory 1U/2U pasivních chladičů). Do 2U je lepší použít pasivák (var.B), pokud tomu něco nebrání.

    B) 2U passive = pasivní chladič do 2U.

    U Xeonů na bázi P4 Netburst (Socket 604) bývaly tři varianty: pasiv 1U, pasiv 2U a active.

    Osobně zastávám názor, že do 1U skříně s duševně zdravým uspořádáním ventilace patří pasivní chladiče (v kombinaci s dostatečně silnými ventilátory skříně). Když máte slabé ventilátory ve skříni a dáte kvůli tomu na CPU aktivní chladiče, tak beztak jenom honíte horký vzduch dokola, a pokud je ventilátor klasický axiální, tak má beztak téměř ucpané sání haubnou skříně.

    Pokud jsou ke skříni v ceně originální chladiče, tak na boxovaném chladiči vlastně nezáleží (zůstane "na ryby").

    BTW, Vámi zmiňovaný "aktivní 1U chladič" ThermalTake je určen pro patici LGA775 (charakteristická je rozteč montážních děr "do čtverce") tj. pro desktopové procesory. Xeony mají patici LGA771, a její montážní díry pro chladič mají výrazně obdélníkový "footprint" - tento je mimochodem stejný pro LGA771 (Xeony 5000 series = Core2) a Socket 604 (předchozí Xeony Nocona/Irwindale = Netburst).

    http://www.supermicro.com/manuals/matrices/ThermalMatrix.pdf

    Ještě poznámka ke spolehlivosti. Nebudu mluvit o konkrétních značkách, ale řekněme, že některé výrobní série zdrojů můžou mít poruchovost třeba 10%. Některé 10% po dvou letech, jiné 10% po prvních dvou týdnech provozu. Pokud Vám záleží na tom, aby server běžel "furt", řekněme s maximálně jednodenním výpadkem, ptejte se na možnost garantovaného rychlého vyřízení reklamací. Stojí to peníze navíc, ale není to od věci. 1U skříně mají takřka všecky součástky speciální (zdroje, boardy), nelze je snadno nahradit "z nejbližího počítačového železářství". Pokud nad tím mávnete rukou, připravte se na dobu řešení reklamace třeba řádově měsíc - po tu dobu bude server buď down, nebo musíte provoz někam přemigrovat, nebo budete řešit nestejný náhradní hardware apod. Pokud těch serverů kupujete naráz větší počet, pouvažujte, zda nekoupit jeden kompletní navíc, nebo aspoň hrst klíčových součástek (board, jeden-dva zdroje, snad i nějaké ventilátory, i když ty vydrží hodně).

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.