abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.8.2008 23:24 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čím jsou specifické Xeony?
    Není Xeon jako Xeon.

    Intel počínaje rodinou Pentium4/Netburst dělá dvě základní řady procesorů (a čipsetů): pro jednoprocesorové systémy (hlavně desktopy) a pro multiprocesorové systémy (hlavně dvouprocesorové servery). S příchodem vícejaderných procesorů bych měl radši mluvit o jedné nebo více paticích pro CPU na motherboardu. Toto jsou dvě základní kategorie.

    Pak je tu intelí marketingový fígl, zvaný "entry-level server". To je kategorie hardwaru (čipsety/procesory/skříně), kde střeva jsou v podstatě desktopová, ale díky označení "server" lze na každém prodaném kusu uloupnout lepší marži. Je pravda, že tato kategorie hardwaru mívá lepší optimalizaci spolehlivosti (součástek, ventilace) pro trvalý provoz a dlouhou výdrž. A konkrétně čipsety pro "entry-level server" mívají navíc nějaký ten port PCI nebo SATA oproti nejblíže příbuznému desktopovému čipsetu. Ale pokud se týče procesorů, tak mezi desktopem a entry-level serverem jsou procesory tradičně navlas stejné!

    Vydělení kategorie "entry-level server" se dále napomáhá tím, že se desktopový hardware naschvál nějak uměle omezí, aby neuměl některé věci potřebné pro server: DIMMy jsou zásadně kolmo k proudění vzduchu, aby desktopový board nešel použít v 1U skříni ventilované zpředu-dozadu, BIOS zařídí že PCIe x16 slot nebere nic jiného než grafiku (přestože hardware north bridge by vzal cokoli, například RAID x8) apod.

    V dobách P4/Netburst byly desktopové procesory P4 do patice Socket478 nebo LGA775, Xeony DP (DualProcessor) do patice Socket 603/604 a posledních pár kousků do LGA771 (50xx series). V dnešních dobách Core2 (Duo, Quad) jsou desktopové procesory v patici LGA775 a Xeony v patici LGA771.

    Zvláštní kategorií jsou Xeony 3000 series (a jim odpovídající čipsety, značené pro přehlednost také jako 3000 series). Procesor Xeon 3000 Series je právě entry-level serverový model, a je navlas identický s některým desktopovým C2D/C2Q (podle frekvence). Údajně by Xeony 3000 Series měly mít dlouhodobější životnost na trhu a konkrétní model by tedy měl být déle dostupný. Prakticky to může vypadat s dostupností trochu jinak :-)

    Zatím jsme měli neoficiální informace z různých zdrojů a z vlastní praxe, že do čipsetů 3000 series bez problémů pasují normální desktopové procesory C2D/C2Q (což znamená, že i BIOS je zná). Pokud Vám někdo takovou sestavu dodá jako hotovou a zaručeně funkční, tak bych se této kombinace rozhodně nebál - v tom případě máte jistotu, že BIOS motherboardu daný procesor zná. Obecně vidím jediný problém: aby uvažovaná generace čipsetu 3000 series oficiálně podporovala nejnovější 45nm procesory, pokud po takovém procesoru pokukujete. Pokud si to stavíte sám, tak mrkněte do dokumentace motherboardu a nejlépe taky do intelského datasheetu (ačkoli Intel mívá v dokumentaci čipsetů ohledně kompatibility s různými generacemi C2D dost mlhu).

    Čipset 3000 series není zcela identický s desktopovým čipsetem, bude tam nějaká serverová fičurka navíc - PCI, SATA nebo on-chip soft-RAID v south bridgi. Ale měl by brát i desktopové procesory. Zatím jsem neslyšel, že by tomu Intel nějak bránil, ať už hardwarově, nebo pravděpodobněji přes BIOS (dáno smlouvami Intelu s výrobci motherboardů).

    Někdo tady zmínil Core2 Quad Extreme v patici LGA771. Tohle je de facto Xeon, pasuje do dual-Xeonových boardů. On totiž Intel dělá vedle echt serverových dual-CPU čipsetů také maličko odlišné varianty určené pro "Workstation" stroje - tj. pro výkonné grafické stanice apod. Viz např. rozdíl mezi čipsety i7520 a i7525. Serverový čipset má z north bridge 3 porty PCI-e x8, workstation čipset má 1 port x16 (pro grafiku) a 1 port x8 (třeba pro RAID). Ale jinak je to všechno stejná dvoupaticová Xeonová havěť. Podobně je tomu u různých variant čipsetů z rodiny i5000 (pro Xeony 5000 series).

    Pro úplnost: Intel vyrábí také čipsety pro čtyřpaticové motherboardy. Do těchto boardů pasují Xeony MP (MultiProcessor), aktuálně například Xeony 7000 series. Intelu docela dlouho trvalo, než uvedl Xeon MP na bázi Core2. Byl to IMO trochu trapas, jak dlouho se prodávaly Xeony MP 7000 series na bázi P4/Netburst :-)

    Sumárum: pokud dodavatel serverů nabízí, že do toho nacpe namísto Xeonu 3000 series odpovídající Core 2 Quad, tak bych se vůbec nebránil. Předpokládám, že je ve Vašem zájmu, dostat objednané servery včas. Pokud prodejce ověří/zajistí, že je procesor boardem správně detekován, tak už bych se dalších technických zádrhelů nebál.

    Prodejce serveru opravdu nemůže za nerovnoměrnost dodávek procesorů ze strany monopolního výrobce, tj. od Intelu (AMDčko do dané desky nenacpete), ani za jeho marketingové slovíčkaření. Když se potká vynalézavost marketingového oddělení Intelu s nerovnoměrnou produkcí konkrétního partnumberu, tak Vám nepomůže ani hlasitý pokřik. Možnost sehnat kýžený procesor "jinou cestou" je obvykle vcelku nepravděpodobná, protože mezi Vaším dodavatelem serveru a regionálním distribučním centrem firmy Intel bývá žádný až jeden další obchodní mezičlánek, a průchod poptávky/objednávky několika články bývá poměrně rychlý (typicky během jednoho dne) - pokud Váš prodejce říká, že procesory nejsou, dá se tomu tak na 80% věřit. Můžete jistě natruc odstoupit od smlouvy kupní (resp. zrušit objednávku). Nebo můžete přimhouřit oko nad marketingovou samolepkou procesoru a s dodavatelem serveru trochu spolupracovat = dohodnout se na nějaké přibližné náhradě. Pár procent taktu nahoru nebo dolů se beztak v reálném provozu projeví poměrně málo.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.