abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (23%)
     (18%)
     (5%)
     (5%)
     (0%)
     (9%)
     (0%)
     (41%)
    Celkem 22 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.10.2008 13:52 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: viac access pointov s rovnakymi ESSID
    Jednotlivé AP fungují na linkové vrstvě, takže celá síť se jeví jako jediný ethernetový segment, jako by všude byly switche. Směrování pak probíhá rovněž na druhé vrstvě podle MAC addres.

    Toto je automaticky mechanizmus? Znamena to, ze ked zapojim 3 AP do jednej siete/segmentu. Sami si preposielaju ramce pre inych klientov. Alebo sa to routovanie musi nastavovat? Inymi slovami, ked router siete dostane paket pre nejakeho klienta posle ho na hociktory AP, kt. ho preposle pripadne na ine AP?Poznate nejaky zdroj kde je tento mechanizmus opisany?

    Ano, je automatický mechanismus do té míry, že není třeba nastavovat nějaká pravidla pro směrování.

    Jediné, co je třeba udělat, je zapnout bridge mezi rádiovým a drátovým rozhraním v AP.

    I když 802.11 (WiFi) se snaží být podobný 802.3 (kabelový Ethernet), je zde jistý rozdíl ve struktuře rámců. Tohle musí ovladač rádia vzít na vědomí a umět mezi těmito dvěma formáty převádět. Je to vidět např. v programu tcpdump, který, když se pustí nad 802.11 rozhraním, tak o tom informuje a vypisuje 802.11 rámce se všemi čtyřmi MAC adresami (zdrojová a cílová 802 rámce, zdrojová a cílová 802.11 rádia).

    Jednotlivé uzly se směrovací pravidla učí za běhu podle toho, kudy chodí rámce pocházející ze stroje s danou MAC adresou.

    Příklad: Router se rozhodne odeslat packet do segmentu s AP, přes ARP/NDP zjistí MAC adresu stroje, který má danou IP adresu, a odešle rámec. Přijme jej switch, zkusí najít cílovou adresu ve své tabulce adresa−port. Když ji tam najde, přepošle rámec daným portem na jediné AP. Když ji nenajde, rozešle stejný rámec skrze všechny porty (až na ten, kudy rámec přišel). Rámec přijme AP a udělá úplně stejnou věc jako switch. Pokud je k němu daný klient připojen, odešle mu rámec. Když není, tak rámec zahodí (předpokládejme, že AP má jen dvě rozhraní: jedno 802.3 a jedno 802.11).

    Příklad přeposílání rámce odešlému klientu: výše popsaným způsobem doputuje rámec na AP, avšak mezi tím se klient naasociaval na jiné nové AP. Staré AP to zatím neví, rezervuje si kanál pro sebe a odešle rámec a čeká na potvrzení příjetí klientem. Potvrzení nedostane, protože klient je pryč. Zkouší to dokud nevyprší limit opakovaných pokusů na doručení. (Pokud potvrzování přijetí není implementováno – je to volitelná součást protokolu 802.11, budou rámce odvysílány do éteru, aniž by je někdo zpracoval.) Mezitím si AP uvědomí, že klient je dosažitelný přes 802.3 port (ať už příkazem z jiného AP nebo sledováním bridgovací tabulky adresa-port). Nyní vyjme rámce z odesílacího bufferu 802.11 rozhraní, vymaže si klienta ze seznamu asociovaných klientů, rovněž odmaže záznam z bridgovací tabulky ukazující na tento 802.11 port a nakonec vyjmuté rámce pošle do bridgovací kódu. Ten buďto záznam nemá, a tak rámce odešle na obě strany (přičemž na rádiu budou zahozeny, protože tam už není klient naasociván), nebo záznam už má ukazující na drátové rozhraní, a tak budou rámce odeslány jenom tam. Rámce opět přijme switch a podle dříve popsaného mechanismu je přepošle jinam.

    Při pečlivém průzkumu lze najít místa, kdy se rámce prostě ztratí. Ale to je již riziko Ethernetu, protože ten obecně nezaručuje doručení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.