abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.10.2008 13:52 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: viac access pointov s rovnakymi ESSID
    Jednotlivé AP fungují na linkové vrstvě, takže celá síť se jeví jako jediný ethernetový segment, jako by všude byly switche. Směrování pak probíhá rovněž na druhé vrstvě podle MAC addres.

    Toto je automaticky mechanizmus? Znamena to, ze ked zapojim 3 AP do jednej siete/segmentu. Sami si preposielaju ramce pre inych klientov. Alebo sa to routovanie musi nastavovat? Inymi slovami, ked router siete dostane paket pre nejakeho klienta posle ho na hociktory AP, kt. ho preposle pripadne na ine AP?Poznate nejaky zdroj kde je tento mechanizmus opisany?

    Ano, je automatický mechanismus do té míry, že není třeba nastavovat nějaká pravidla pro směrování.

    Jediné, co je třeba udělat, je zapnout bridge mezi rádiovým a drátovým rozhraním v AP.

    I když 802.11 (WiFi) se snaží být podobný 802.3 (kabelový Ethernet), je zde jistý rozdíl ve struktuře rámců. Tohle musí ovladač rádia vzít na vědomí a umět mezi těmito dvěma formáty převádět. Je to vidět např. v programu tcpdump, který, když se pustí nad 802.11 rozhraním, tak o tom informuje a vypisuje 802.11 rámce se všemi čtyřmi MAC adresami (zdrojová a cílová 802 rámce, zdrojová a cílová 802.11 rádia).

    Jednotlivé uzly se směrovací pravidla učí za běhu podle toho, kudy chodí rámce pocházející ze stroje s danou MAC adresou.

    Příklad: Router se rozhodne odeslat packet do segmentu s AP, přes ARP/NDP zjistí MAC adresu stroje, který má danou IP adresu, a odešle rámec. Přijme jej switch, zkusí najít cílovou adresu ve své tabulce adresa−port. Když ji tam najde, přepošle rámec daným portem na jediné AP. Když ji nenajde, rozešle stejný rámec skrze všechny porty (až na ten, kudy rámec přišel). Rámec přijme AP a udělá úplně stejnou věc jako switch. Pokud je k němu daný klient připojen, odešle mu rámec. Když není, tak rámec zahodí (předpokládejme, že AP má jen dvě rozhraní: jedno 802.3 a jedno 802.11).

    Příklad přeposílání rámce odešlému klientu: výše popsaným způsobem doputuje rámec na AP, avšak mezi tím se klient naasociaval na jiné nové AP. Staré AP to zatím neví, rezervuje si kanál pro sebe a odešle rámec a čeká na potvrzení příjetí klientem. Potvrzení nedostane, protože klient je pryč. Zkouší to dokud nevyprší limit opakovaných pokusů na doručení. (Pokud potvrzování přijetí není implementováno – je to volitelná součást protokolu 802.11, budou rámce odvysílány do éteru, aniž by je někdo zpracoval.) Mezitím si AP uvědomí, že klient je dosažitelný přes 802.3 port (ať už příkazem z jiného AP nebo sledováním bridgovací tabulky adresa-port). Nyní vyjme rámce z odesílacího bufferu 802.11 rozhraní, vymaže si klienta ze seznamu asociovaných klientů, rovněž odmaže záznam z bridgovací tabulky ukazující na tento 802.11 port a nakonec vyjmuté rámce pošle do bridgovací kódu. Ten buďto záznam nemá, a tak rámce odešle na obě strany (přičemž na rádiu budou zahozeny, protože tam už není klient naasociván), nebo záznam už má ukazující na drátové rozhraní, a tak budou rámce odeslány jenom tam. Rámce opět přijme switch a podle dříve popsaného mechanismu je přepošle jinam.

    Při pečlivém průzkumu lze najít místa, kdy se rámce prostě ztratí. Ale to je již riziko Ethernetu, protože ten obecně nezaručuje doručení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.