abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 598 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.12.2008 01:38 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C / C++ - techniky programovani bez nekonecne smycky
    Ach jo. Dobrá, budu se tvářit, že nemám den nahovno a místo toho, abych tě poslal RTFM, tak trochu rozvedu to, co jsem myslel pod "najít si něco o signálech a jejich použití"

    V Linuxu máš nějaké signály, jejich seznam najdeš na webu, v man kill, v htopu. Ty, jak už název napovídá, signalizují, že se něco stalo.

    Například si vezměme SIGTERM - tenhle signál se pošle programu, když mu dáš Ctrl-C, když se vypíná počítač (zařizuje nějaký skript, pošle SIGTERM všem) apod. Program má automaticky v sobě zabudovanou nějakou obsluhu tohoto signálu (většinou takovou, která program ukončí), ale ty ji můžeš předefinovat, například ji nechat vypsat "teď se nemůžu ukončit" a nechat program běžet dál. man sigaction

    Pak tu máme signál SIGIO, který tě asi bude zajímat víc. Ten se procesu pošle může poslat ve více případech; pošle se jenom, když si nastavíš, že chceš, aby se ti poslal (tj. není to automatické.) Postup je přibližně takhle:
    1. Otevře se port
    2. Nastaví se, že program bude obsluhovat signál SIGIO (man sigaction)
    3. dvě fcntl, jedno řekne, že otevřený popisovač souboru sériového portu bude programu posílat SIGIO, druhý přepne port do asynchronního režimu
    Podrobnější info - UTFG (linux serial port programming) - můžeš "zkusit štěstí", je to první odkaz. Doporučuji prohlédnout, než tohle budeš číst dál.
    Proste prijdou data na port, vygeneruje se udalost, kterou vyridim, uzivatel pohne joystickem, vygeneruje se udalost na kterou patricne zareaguji. Vyprsi casovac, provede se nejaka akce.
    Výše uvedené v tomhle případě stačit nebude (možná by to šlo, ale je to pěkný hnus), proto je tu druhá varianta. Na funkce jednotlivě obsluhující signály se vykašleme (zapomeň na sigaction, místo toho se zablokují všechny signály, na které chceš reagovat (man sigemptyset, man sigaddset, man sigprocmask), nastavíš, co je potřeba nastavit (např. ty fcntl z příkladu výše) a vstoupíš do nekonečné smyčky:

    (Příklad - program může přijmout data z portu, každou vteřinu vyprší časovač, pomocí Ctrl-C se to celé ukončí.)
    for (;;) {
      rv = sigwaitinfo (&signaly_waitset, &signal_info);
      if (rv < 0) {
        ...
        }
      switch (signal_info.si_signo) {
        case SIGALRM: {
          printf ("Uplynula jedna vteřina, spácháme periodickou činnost\n");
          ...
          break;
          }
        case SIGTERM: {
          printf ("Program končí\n");
          ...
          exit(0)
          }
        case SIGIO: {
          printf ("Přišla nám od někoho nějaká data, zjistíme, kdo to je a co chce\n");
          ...
          break;
          }
        default: {
          printf ("Přišel signál, který jsme si neobjednali, vynadáme číšníkovi\n");
          break;
          }
        }
      }
    Tohle už je lepší a dělá to víceméně to, co potřebuješ. V té smyčce mohou být další věci, ale pozor - program se ve volání sigwaitinfo zastaví a bude čekat tak dlouho, dokud nepřijde nějaký signál. (Přesněji - zastaví se vlákno, ve kterém tu funkci voláš, jiná vlákna samozřejmě poběží dál.)

    Ještě pořád to má háček, že u obsluhy toho SIGIO budeš muset zjistit, odkud ta data přišla (pokud tedy nebudeš takto asynchronně přijímat jenom z jednoho souboru), což je trochu protivné. Nechá se to obejít tak, že si místo SIGIO necháš posílat nějaký real-time signál a pak ve struktuře signal_info dostaneš informaci o tom, ze kterého fd ten signál přišel.
    Quando omni flunkus moritati

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.