abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 793 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.1.2009 23:43 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost velkých Barracud v RAIDu & NFS

    Už jste to vyřešil sám, závěr je pro mě osobně dost překvapivý a zajímavý, gratuluji a děkuji za informaci. Na SATA disk připojený přes LSI SAS řadič funguje "hdparm"? No to je geniální... ještě kdyby fungoval smartctl :-)

    Snad jen pár poznámek na okraj:

    Z Vašich poznámek jsem nabyl dojmu, že řadič "HP" (LSI) používáte jako tupý HBA a RAID 10 používáte nativní Linuxový softwarový (ne nějaký proprietární soft-RAID ovladač od LSI). Pokud je to tak, děláte to správně.

    Ten původní SATA řadič od AMD byl obsluhován jiným driverem (něco v rámci libata nebo stand-alone driver ve "scsi low-level drivers") než Váš nový řadič, který je podle všeho osazen čipem LSI SAS z rodiny Fusion MPT (ovladač mptsas.ko?). Možná je rozdíl v zacházení s cache uvnitř disku daný právě tím. Driver LSI message/fusion býval zaháknut do vrstvy blokových zařízení, spíš než do jednotné kernelové vrstvy SCSI - to už zřejmě není pravda, ve zdrojákách je spousta odkazů na obecné linuxové SCSI struktury, takže staré časy už asi připomíná jenom samostatný adresář ovladače, mimo jednotný drivers/scsi...

    Pokud se nepletu, tak SATA NCQ stejně jako SCSI/SAS/FC TCQ je mapováno na jednotný queueing SCSI požadavků linuxové SCSI vrstvy. (Aspoň doufám, že si to ovladač message/fusion dodnes nedělá sám...). Každopádně pokud se nepletu aktuální default queue depth v ovladačích LSI je tuším 128 (bacha, nejedná se zřejmě o položku CONFIG_FUSION_MAX_SGE v .config, ale spíš o podobně znějící makra v souboru mptbase.h.)

    Dále si přihřeju polívčičku: zatímco Bonnie je benchmark a tester souborových systémů, já mám jednoduchý tester na sekvenční a "random access" průchodnost blokového zařízení - výsledky jsou vidět okamžitě a jsou poměrně pochopitelné:

    http://www.fccps.cz/download/adv/frr/hddtest-1.0.tgz

    sice to taky jede skrz blokovou cache (žádný O_DIRECT) ale dává to docela rychlý přehled o zdravotním stavu disku/řadiče/PCI, pokud víte, kolik zhruba máte čekat. Je z toho třeba na první pohled vidět Intel ICH SATA řadič nastavený do suboptimálního režimu (pokud je použit) nebo disk s vážnými problémy (kolísání sekvenční rychlosti).

    Dnešní Barracudy mají příjemnou sekvenční průchodnost, ale rychlost seekování není nijak závratná - vyšší hustota záznamu zřejmě vyžaduje delší dobu ustálení po každém seeku. Nejnovější cheetahy 15k seekují nejmíň dvakrát rychleji. Každopádně dnešní Barracuda by ani v tomto ohledu neměla být znatelně horší než 3-4 roky starý disk. Spíš pozor na závadu konkrétního kusu - nápadně pomalá průchodnost jednoho disku může znamenat blížící se vadné sektory a typicky brzdí celý RAID. Pokud máte možnost otestovat disky jednotlivě (aspoň na čtení to jde i při nahozeném RAIDu), tak je trochu provětrejte.

    Ohledně write-back cache: moje zkušenost je, že s vypnutou write-back keší se prakticky nedá pracovat. Pro většinu použití to není zásadní problém - vypnutí WB cache zvažte jenom v případě, že se *opravdu hodně* bojíte o svá data.

    Ti LTSP klienti, jak velké soubory vyrábějí? Na maličké soubory by možná byl lepší Reiser 3...

    Taky jsem měl svého času pocit, že mi za jistých okolností CFQ serializuje čtecí požadavky od více vláken, takže se mi požadavky nerozložily mezi více "spindlů" v RAIDu. Přechod na čistý FIFO scheduler ("noop") přinesl zásadní nárůst průchodnosti (lepší škálování) při paralelním přístupu více user-space vláken. (echo "noop" > /sys/block/hda/queue/scheduler). Ale to se týkalo přístupu k HW RAIDu na 24 discích - pro 4 disky ten rozdíl nemusí být výrazný. Měl jsem pocit, že když použiji ovladač pro Qlogic HBA zakompilovaný monoliticky, tak mi CFQ funguje rozumně, ale když ho zkompiluju jako modul a loadnu až za jízdy, tak se CFQ pro nově detekovaný disk chová popsaným způsobem...

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.