abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 393 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.1.2009 12:55 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost velkých Barracud v RAIDu & NFS

    > dd testuje filesystem? Jasne, muzu to postvat na nejaky soubor na tom filesystemu,
    > ale to ma nulovou vypovidaci hodnotu.

    Proc myslite? Kdyz hrnete data z /dev/zero do souboru nad FS, tak otestujete prave surovou sekvencni pruchodnost do filesystemu. Pokud strihate HD video, tak tento udaj ma uzitkovou hodnotu docela dobrou :-) Filesystem pridava do sekvencniho toku svoje vlastni seeky navic, takze sekvencni pruchodnost do FS bude oproti holemu blokovemu zarizeni mensi.

    > Dobu seeku jsem zatim nezmeril vubec nicim.

    Mam pocit, ze [ avg.seek = 1 / Tps ] : co vy na to?

    Muj hddtest reportuje pocet svych read()/write() volani za sekundu. Mozna presnejsi je ale hodnota ziskana z iostatu (utilita z baliku sysstat), ten hlasi Tps na rozhrani s diskem. Pokud spustite hddtest -2 (nebo si pockate, az hddtest bez argumentu dojede do faze nahodnych pristupu), tak mate moznost pozorovat Tps pro "seek positions" generovane nahodnym generatorem. To je IMO nejobtiznejsi load, jaky se realne muze vyskytnout, treba pri zaplnenem filesystemu - pokud po disku nechcete prevazujici seekovani mezi dvema vzdalenymi partisnami, pristup na FAT FS s IO barierami apod. Hodnoty avg.seek pri nahodnem seekovani jsou dost pesimisticke :-)

    > Jde mi o tech 6 disku co mam, obavam se, jestli RAID-0 nebude mit obrovsky
    > overhead prave v tom nez vsechny disky najedou tam kam maj.

    Obecne u stripovanych poli to berte tak, ze [seek time celeho stripe setu] == [seek time nejpomalejsiho disku]. Cili nejpomalejsi disk = uzke hrdlo. Ale plati to jenom v pripade, ze potrebujete precist nebo zapsat cely stripe set naraz - tj. typicky pri operacich s paritou, nebo obecne pri transakci vetsi nez je stripe set size.

    Konkretne u RAIDu 0 se nepocita zadna parita, takze cteni a zapis se chovaji cca stejne. Pokud je transakce mensi nez stripe size (a navic zarovnana dovnitr jednotliveho stripu), tak se zapis i cteni tykaji jedineho disku, a uplatni se pouze jeho individualni seek time. Obecne se uplatni seek time tech disku, kterych se tyka konkretni transakce...

    Pri cteni celeho stripe setu (nebo jenom vice stripu vedle sebe) jednotlive disky seekuji a ctou paralelne, takze seek times se nescitaji - pro dokonceni transakce je rozhodujici seek time nejpomalejsiho disku, ostatni to proste "stihly rychleji".

    Nejake slozitejsi interakce mezi seek times ruznych disku necekejte - krome toho uzkeho hrdla u vetsich transakci. Ted si nejsem jistej, jestli RAID nahodou nerozebere i zapisy celych stripe setu mezi jednotlive disky. Treba kdyz Areca inicializuje pole nulama (aspon nova SASova Areca), tak nektere disky dokonci inicializaci driv a nektere pozdeji - takze zjevne na sebe navzajem "necekaji"... Pokud by se RAID takto choval i s uzitecnymi daty, tak by pri zapisu to uzke hrdlo na pomalem disku vyniklo az po zaplneni WB cache RAIDu. Tim se dostavame k tomu, ze radic RAIDu muze cachovat "drive side" nebo "host side" transakce, nebo oboje adaptivne podle potreby - ale to je myslim uz jina pohadka, navic prakticky nedokumentovana...

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.