abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.1.2009 23:43 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost velkých Barracud v RAIDu & NFS

    Už jste to vyřešil sám, závěr je pro mě osobně dost překvapivý a zajímavý, gratuluji a děkuji za informaci. Na SATA disk připojený přes LSI SAS řadič funguje "hdparm"? No to je geniální... ještě kdyby fungoval smartctl :-)

    Snad jen pár poznámek na okraj:

    Z Vašich poznámek jsem nabyl dojmu, že řadič "HP" (LSI) používáte jako tupý HBA a RAID 10 používáte nativní Linuxový softwarový (ne nějaký proprietární soft-RAID ovladač od LSI). Pokud je to tak, děláte to správně.

    Ten původní SATA řadič od AMD byl obsluhován jiným driverem (něco v rámci libata nebo stand-alone driver ve "scsi low-level drivers") než Váš nový řadič, který je podle všeho osazen čipem LSI SAS z rodiny Fusion MPT (ovladač mptsas.ko?). Možná je rozdíl v zacházení s cache uvnitř disku daný právě tím. Driver LSI message/fusion býval zaháknut do vrstvy blokových zařízení, spíš než do jednotné kernelové vrstvy SCSI - to už zřejmě není pravda, ve zdrojákách je spousta odkazů na obecné linuxové SCSI struktury, takže staré časy už asi připomíná jenom samostatný adresář ovladače, mimo jednotný drivers/scsi...

    Pokud se nepletu, tak SATA NCQ stejně jako SCSI/SAS/FC TCQ je mapováno na jednotný queueing SCSI požadavků linuxové SCSI vrstvy. (Aspoň doufám, že si to ovladač message/fusion dodnes nedělá sám...). Každopádně pokud se nepletu aktuální default queue depth v ovladačích LSI je tuším 128 (bacha, nejedná se zřejmě o položku CONFIG_FUSION_MAX_SGE v .config, ale spíš o podobně znějící makra v souboru mptbase.h.)

    Dále si přihřeju polívčičku: zatímco Bonnie je benchmark a tester souborových systémů, já mám jednoduchý tester na sekvenční a "random access" průchodnost blokového zařízení - výsledky jsou vidět okamžitě a jsou poměrně pochopitelné:

    http://www.fccps.cz/download/adv/frr/hddtest-1.0.tgz

    sice to taky jede skrz blokovou cache (žádný O_DIRECT) ale dává to docela rychlý přehled o zdravotním stavu disku/řadiče/PCI, pokud víte, kolik zhruba máte čekat. Je z toho třeba na první pohled vidět Intel ICH SATA řadič nastavený do suboptimálního režimu (pokud je použit) nebo disk s vážnými problémy (kolísání sekvenční rychlosti).

    Dnešní Barracudy mají příjemnou sekvenční průchodnost, ale rychlost seekování není nijak závratná - vyšší hustota záznamu zřejmě vyžaduje delší dobu ustálení po každém seeku. Nejnovější cheetahy 15k seekují nejmíň dvakrát rychleji. Každopádně dnešní Barracuda by ani v tomto ohledu neměla být znatelně horší než 3-4 roky starý disk. Spíš pozor na závadu konkrétního kusu - nápadně pomalá průchodnost jednoho disku může znamenat blížící se vadné sektory a typicky brzdí celý RAID. Pokud máte možnost otestovat disky jednotlivě (aspoň na čtení to jde i při nahozeném RAIDu), tak je trochu provětrejte.

    Ohledně write-back cache: moje zkušenost je, že s vypnutou write-back keší se prakticky nedá pracovat. Pro většinu použití to není zásadní problém - vypnutí WB cache zvažte jenom v případě, že se *opravdu hodně* bojíte o svá data.

    Ti LTSP klienti, jak velké soubory vyrábějí? Na maličké soubory by možná byl lepší Reiser 3...

    Taky jsem měl svého času pocit, že mi za jistých okolností CFQ serializuje čtecí požadavky od více vláken, takže se mi požadavky nerozložily mezi více "spindlů" v RAIDu. Přechod na čistý FIFO scheduler ("noop") přinesl zásadní nárůst průchodnosti (lepší škálování) při paralelním přístupu více user-space vláken. (echo "noop" > /sys/block/hda/queue/scheduler). Ale to se týkalo přístupu k HW RAIDu na 24 discích - pro 4 disky ten rozdíl nemusí být výrazný. Měl jsem pocit, že když použiji ovladač pro Qlogic HBA zakompilovaný monoliticky, tak mi CFQ funguje rozumně, ale když ho zkompiluju jako modul a loadnu až za jízdy, tak se CFQ pro nově detekovaný disk chová popsaným způsobem...

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.