abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 585 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.3.2009 15:05 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: domeny 3.radu pro jazykove verze
    Existuje jeden "správný" přístup (podle standardů), který je zároveň celkem rozumný a logický -- a ten se nepoužívá. A pak existuje několik dalších možností, které se používají v praxi, a na kterých je vždy něco špatně.

    V praxi tedy můžete mít jazyk jako součást domény, adresy za lomítkem, jako parametr, případně si jej můžete předávat jen skrze session nebo cookie. Poslední má tu nevýhodu, že nejde odkázat na konkrétní jazykovou verzi. Ostatní mají tu nevýhodu, že odkaz přímo v sobě nese informaci o jazyku, takže odkazy nelze snadno sdílet ve vícejazyčném prostředí. Pokud ale máte významová slova i v jiné části adresy, není to zas takový problém.

    Správný přístup (podle standardů) je ten, že server vybere požadovanou jazykovou variantu na základě preferencí, které pošle prohlížeč. Pokud prohlížeč nepošle žádné preference nebo jim nelze vyhovět, pošle server odpověď "300 Multiple Choices". Ale nikdy jsem v praxi nezkoušel, zda to bude fungovat třeba s vyhledávači (tedy zda např. Google neposílá jazykové preference, a zda pro 300 projde všechny navržené odkazy). S tímhle přístupem pak máte pro jeden obsah jedno URL, a to se zobrazí v preferovaném jazyce. To je rozumná volba pro bezvýznamová URL, ale pro tzv. cool URL to nemá moc význam -- třeba odkaz na Wikipedii na heslo "kolo" v češtině se od odkazu na stejné heslo v angličtině neliší jen v jazyce, ale slovo "kolo" resp. "wheel" je součást URL.

    Pokud vyhledávače posílají správně preference a správně pracují s kódem 300, a pokud má web URL, která nevytvářejí konflikty mezi jazyky (tj. nemůže se stát, že jedno a to samé URL znamená v každém jazyce jiný objekt), použil bych takovou strategii, že jeden obsah by byl přístupný pod URL všech jazyků (tj. třeba ecample.com/tree a example.com/strom by vedlo na jeden objekt), přičemž následně by se podle jazykových preferencí vyhodnotil jazyk, a pokud URL odpovídá jazyku, objekt by se rovnou zobrazil, pokud neodpovídá, poslalo by se permanentní přesměrování na správné URL v daném jazyce. Takže kdyby Čech předal Britovy svůj odkaz, Brita server automaticky přesměruje na anglickou verzi.

    Ve všech případech výběru dle preference jazyka nastaveného v prohlížeči by měla být i možnost přepnout si web ručně do zvoleného jazyka (pak se to musí pamatovat v cookie nebo URL) -- občas má někdo jazykové preference nastavené špatně a neumí si to opravit.

    Ve všech případech výběru jazyka podle preferencí uživatele (kdy tedy pod jednou URL může být fyzicky různý obsah) je potřeba posílat správné hlavičky pro cache, aby cache věděly, že obsah mohou poskytnout pouze v případě požadavku se stejnou preferencí jazyků. Docela by mne zajímalo, jak to cache vlastně doopravdy dělají, protože porovnat navzájem jazykové preference není úplně jednoduché.

    Ve vašem příkladu se mi moc nezdá Connection: close, o to spojení by se měl starat server a ne skript. Server také asi bude kontrolovat verzi protokolu a nebude touhle hlavičkou odpovídat klientovi, který jí nerozumí.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.