abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 795 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.4.2009 09:59 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nastavit jednoduchy firewall a nat na debianu?
    jeste v tom presmerovani 80 na port 8080 se musi nekde psat zdroj a cil cili kam bych mel napsat eth0 a eth1 nebo on to linux pozna sam?
    Síťová zařízení tam být uvedená nemusí, pak se to týká kteréhokoli zařízení. Zařízení se tedy uvádějí jen v případě, kdy chcete pravidla uplatnit jen na nějaké konkrétní zařízení. Např. pokud víte, že pouze jedno rozhraní je připojené do internetu, můžete pravidla proti útokům z internetu nastavit jen na tomto zařízení.
    - nejdriv na verejnou sitovku eth0 zakladal vsechno prichozi a pak postupne zadaval radek po radku na jaky porty povolim pristup

    jmenovite: 21-ftp,443-ssl, 22 ssh, 80 web, 53 dns, 5190 icq, 110, 25 (mail) atd.
    To se dělá tak, že řetězci INPUT nastavíte jako výchozí politiku DROP (zahazování paketů), a pak pomocí jednotlivých pravidel povolíte jednotlivé porty. Firewall pak prochází jednotlivá pravidla, pokud se nějaké uplatní a má cíl ACCEPT, REJECT nebo DROP, procházení skončí a další pravidla se neuplatňují. Pokud nevyhoví žádné z pravidel, uplatní se výchozí politika příslušného řetězce.

    Ještě je potřeba správně zacházet s tím, že pakety v jednom TCP spojení (případně UDP dotaz–odpověď) jdou ve dvou směrech a je nutné mít na firewallu povolené oba směry. Pokud chcete filtrovat jen příchozí provoz, dělá se to zpravidla tak, že filtrujete jen v řetězci INPUT a v OUTPUT necháte vše povolené. Záleží pak na tom, zda předpokládáte nějakou komunikaci zahajovanou z vašeho počítače, nebo ne. Ale minimálně DNS dotazy tam asi budete chtít mít povolené, možná i přístup na web atd.

    Ještě je dobré si rozmyslet, zda budete pakety odmítat DROPem (paket pouze zahodí a nedá odesílateli žádnou zprávu), nebo REJECETem (paket zahodí, ale pošle zpět ICMP paket port nedostupný, jak je to správně podle doporučení). REJECT je sice správnější a vstřícnější k omylům druhé strany, ale zase hrozí, že váš počítač zaplaví nějakého chudáka falešnými zprávami (stačí, že někdo na váš počítač z mnoha počítačů pošle požadavek na zahájení spojení se zfalšovanou zdrojovou IP adresou).
    #na výstupu nic nefiltrovat, na vstupu jen povolené
    iptables -P INPUT DROP
    iptables -P OUTPUT ACCEPT
    
    #povolení příchozího řídícího spojení pro FTP – neřeší datové spojení. Pokud je povolen OUTPUT a na INPUTU navázaná spojení, bude fungovat nepasivní mód FTP
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 21 -j ACCEPT
    
    #povolit příchozí spojení SSH, SMTP, HTTP, POP3, HTTPS
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 25 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 110 -j ACCEPT
    iptables -A INPUT -p tcp --dport 443 -j ACCEPT
    
    #povolit příchozí dotazy DNS přes UDP; přes TCP na stejném portu se dělá transfer zóny, je nutné povolit, pokud se používá tato technologie přenosu na záložní DNS servery nebo k testovacím nástrojům
    iptables -A INPUT -p udp --dport 53 -j ACCEPT
    
    #povolit pakety související s existujícím spojením – typicky příchozí pakety spojení navázaného z tohoto PC, tím se umožní libovolný odchozí TCP provoz
    iptables -A INPUT -p tcp --state ESTABLISHED, RELATED -j ACCEPT 
    
    #povolit příchozí odpovědi DNS
    iptables -A INPUT -p udp --sport 53 -j ACCEPT 
    

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.