abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Nová verze

    LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

    ZCR | Komentářů: 0
    včera 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.5. 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.5. 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (81%)
     (5%)
     (8%)
     (7%)
    Celkem 460 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.5.2009 22:16 Kychot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inteligentní listing programů
    V konkrétním případě studium programu. Potřebuji pochopit, jak funguje celý projekt, konkrétně The BioSig Project, abych na tom mohl nějak participovat. Jedna část jsou mraky různých knihoven v různých jazycích, velká část je SigViewer, což je aplikace vesměs v C++, asi tak 100 souborů. Se mnou je asi trochu problém:
    • Zátěž minulostí: Začínal jsem programovat na laboratorním minipočítači se 6 kB ferritové paměti (z toho 1.5 kB byl OS) někdy začátkem 70-tých let minulého století na stroji ze 60-tých let, kdy ještě neexistovaly ani integrované obvody a kdy processor neměl ani stack ani jiné registry, tím pádem už i návrat z podprogramu byl trochu problém - někam si uložit návratovou adresu, na kterou pak skočit, natož předávání parametrů, ty jsem si musel nastrkat předem na správná místa podprogramu. Jedinými registry byl jeden akumulátor, jeden program counter a jeden memory pointer. Grafický výstup byla kulatá obrazovka osciloskopu o průměru asi 12 cm, na které se dal rozsvítit 1 bod na 1 ms. Ladilo se pomocí blikajících telefonních žárovek a hodnota akumulátoru se dala měnit nastavením páčkových přepínačů po bitech (tak se i bootovalo).
      Nic jiného než stroják nebo takový hodně primitivní assembler nebyl k disposici a člověk využíval paměť do posledního bitu, a tak se používala taková zvěrstva, jako třeba přepisování strojového kódu sebou samým atd. A to jediná možnost, jak se vyznat ve vlastním kódu, bylo pořídit si listing pomocí dálnopisu, připojeného přes reléový registr, a do něj si tužkou domalovávat všelijaké šipky a čáry a skoky a zacyklení, protože strukturované programování ještě nikdo nevymyslel a kdyby vymyslel, bylo by v té době k ničemu. Strojový čas byl drahý, člověk si nejdříve namaloval flowcharty do sešitu, pak si do linkovaného sešitu začal psát tužkou program, gumoval, vylepšoval a směstnával a vedle každé instukce si napsal délku jejího trvání v milisekundách. Pak to posčítal, aby se zjistilo, zda se to vůbec stihne spočítat. (Jednalo se o nelineární analýzu EEG a evokovaných potenciálů v reálném čase).
      Když to vypadalo, že by to mohlo být spustitelné, tak to přeťukat přes dálnopis a hned si udělat listing a uvolnit stroj dalšímu a jít domů nebo na kafe do hospody, čmárat si znovu do listingu a znovu se snažit zjistit, jestli to vůbec může fungovat, a po několika takových cyklech postupných oprav a listingů teprve se mohlo začít ladit na stroji, protože do té doby by to byla jen ztráta cenného strojového času. A co se v mládí naučíš ... toho se pak ve stáří těžko zbavuješ :-(
    • Dlouho dlouho jsem pak nechápal, k čemu takové věci, jako vyšší programovcí jazyky, když vše jde napsat nejlépe ve strojáku nebo assembleru. Pak jsem se naučil K&R C, které jsem mixoval s assemblerem a zase měl celý svůj projekt vylistovaný hezky v "knize" o nějakých tisíci stránkách.
    • No a pak jsem 20 let neprogramoval vůbec
    • No a pak jsem si tu a tam naspal nějaký skriptík v perlu, to už jsem si listovat nemusel.
    • No a teď po mnoha letech se snažím znova proniknout do toho C++ a koukám na to jak tele na nová vrata, vůbec nevím, která bije, doba mezi tím je docela jinde, než byla tenkrát, no a tak se jako tonoucí stébla chytám starých osvědčených praktik, prostě pořádný listing, svázat do knihy a tu pak tahat s sebou všude, do tramvaje, do vlaku, do parku, do kina, čmárat si do ní šipky, čáry, poznámky, zvýrazňovače a nevím co všechno, až člověku začne svítat, o čem to vlastně všechno je.
    Sám ani nevím, jak tisknout jeden textový soubor. Obyčejně to otevřu v OpenOffice, doplním si do hlavičky jméno souboru a čísla stránek, aby se mi nepomíchaly, a tisknu. Ale dělat to pro 100 souborů se mi moc nechce, nerad klikám, proto jsem si říkal, že přeci na to musí něco inteligentního existovat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.