abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.10.31 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.11. 07:33 | Komunita

    O víkendu probíhá konference OpenAlt 2025 (Stream). Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.11. 00:55 | IT novinky

    Josef Průša představil novou velkoformátovou uzavřenou CoreXY 3D tiskárnu Prusa CORE One L a nový open source standard chytrých cívek OpenPrintTag i s novou přepracovanou špulkou.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    31.10. 18:33 | IT novinky

    Na GOG.com běží Autumn Sale. Při té příležitosti je zdarma hororová počítačová hra STASIS (ProtonDB: Platinum).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.10. 13:22 | Komunita

    Ubuntu 25.10 má nově balíčky sestavené také pro úroveň mikroarchitektury x86-64-v3 (amd64v3).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    31.10. 01:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.91.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.10. 00:11 | IT novinky

    Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou veřejnou soutěž v programu TWIST, který podporuje výzkum, vývoj a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty či inovaci podnikových procesů. Návrhy projektů lze podávat od 31. října do 17. prosince 2025. Celková alokace výzvy činí 800 milionů korun.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.10. 23:44 | Komunita

    Google v srpnu oznámil, že na „certifikovaných“ zařízeních s Androidem omezí instalaci aplikací (včetně „sideloadingu“) tak, že bude vyžadovat, aby aplikace byly podepsány centrálně registrovanými vývojáři s ověřenou identitou. Iniciativa Keep Android Open se to snaží zvrátit. Podepsat lze otevřený dopis adresovaný Googlu nebo petici na Change.org.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.10. 15:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    30.10. 12:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (19%)
     (18%)
     (22%)
     (16%)
     (20%)
     (16%)
     (17%)
    Celkem 298 hlasů
     Komentářů: 15, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.6.2009 18:02 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Licence pro Open-source program
    Tak já bych nebyl moc rád, kdybych vytvořil open-source aplikaci a poskytoval ji zdarma a někdo by ji jenom trochu upravil a poskytoval ji pak za úplatu. Jde mi o to, aby ta aplikace byla zdarma "ať se děje, co se děje".
    GPL sice umoznuje poskytovat aplikaci za uplatu, ale dotycny musi tomu, kdo si tu aplikaci koupi dat i kompletni zdrojove kody a nesmi mu zakazovat aplikaci dale prodavat nebo davat dalsim lidem.

    Takze sice GPL aplikace prodavat teoreticky lze, ale u takovych aplikaci se lidi slozi na jedno kopii a je uz zase free (a legalne :). Na tomhle si nikdo obchodni model nezalozi (a pokud jo, tak rychle krachne), takze bych se toho nebal
    Navíc pokud si to někdo upraví a dá to na web, tak jelikož to bude open-source, tak by k tomu měl poskytnout i ty zdrojové kódy.
    GPL tohle zarucuje. Kdyz to nekdo upravi a siri (napr. na webu), musi dat k dispozici zdrojaky.
    Dobré by bylo, kdyby ta daná licence umožňovala, aby ten, kdo modifikuje tu moji aplikaci, mi ten modifikovaný zdrojový kód zaslal (abych měl přehled). Samozřejmě neočekávám úplné doslovné plnění těch podmínek, asi mi každý ty změny nezašle, i když by to bylo fajn.
    Nutit lidi aby posilali zmeny? To by pak bylo asi nekompatibilni snad s veskerymi licencemi.

    IMHO asi maximum co jde je slusne pozadat, aby veskere zmeny posilali autorovi. Casto to lidi delaji i sami bez pozadani (doprogramuji tam nejakou feature a radi by aby se to objevilo i v dalsich verzich, tak poslou autorovi patch) - aspon pokud autor neni notoricky znamy tim, ze patche neprijima.

    Pokud upravene dilo zverejni, musi zverejnit i zmeny. Pokud si tam nekdo neco zmeni a svuj build z nejakych duvodu dale nesiri, tezko se bude chtit delit o zmeny.
    Ještě bych v té licenci chtěl, aby u každé další modifikace byla uvedena hierarchie autorů a upravovatelů. Tzn. bude tam autor A, pak ten kdo ji poprvé upravil-člověk B a pak třeba další upravovatel-člověk C, atd. Abych prostě nebyl "vymazán".
    Tohle lze resit vlozenim copyright hlavicky do vsech souboru, viz http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html, cast "How to Apply These Terms to Your New Programs" - text se i se jmenem autora/autoru soupne do komentare na zacatku souboru

    Zkusil bych spis GPL - je "overena", lidi ji znaji a GPL software lze kombinovat bez problemu dohromady (clovek vezme kousky kody z nekolika GPL aplikaci a posklada z toho dalsi open-source GPL aplikaci)
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.