abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (9%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 516 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.6.2009 10:19 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou sitovku?

    Kdyby ty onboard síťovky byly nějaké Gigabitové od Intelu, asi bych Vám řekl, ať ani nepátráte po zásuvné kartě (ačkoli by se patrně jednalo o "desktop" čipy).

    Nicméně ty onboard síťovky jsou od Realteku - při vzpomínce na záhadnou "shnilost" RTL8139C v jednom serveru se hodně šklebím. Počítejte s tím, že ty onboard síťovky jsou levný model, patrně vhodný spíš pro desktopové použití. Ale hlavně bych podtrhl opravdu tu lacinost: síťovky v této kategorii mají typicky malé buffery a neumí efektivně pracovat s interrupty -> může se Vám snadno stát, že narazíte na strop "paketů za vteřinu", a nepomůže Vám ani velký procesorový výkon (protože ten strop je daný spíš latencemi na sběrnicích). Podobně mám dvě špatné zkušenosti se síťovkami Marvell (snad ještě horší - v Linuxu se některé modely koušou).

    Do serveru doporučuju aktuálně Intel, nebo pokud je v ceně onboard tak i Broadcom.

    Nebo můžete zkusit fungovat pro začátek s těmi onboard síťovkami od Realteku, ono to samozřejmě nějak pojede. Proč obouvat bavoráka do dobrých gum od Pirelli na kvalitních elektronech, když po městě to jezdí i na ojetých gumách noname z druhé ruky na plechových discích... Bude ten server mít reálně Gigabit do internetu? Nebo bude servírovat data nějaké LANce? Pokud ne, asi nemá smysl to nějak moc hrotit - jenom pozor, když pak budete časem ladit nějakou záhadnou pomalost, tak mějte na paměti ty šmejdské onboard síťovky...

    Značka Intel mezi síťovkami aktuálně platí za "referenční implementaci". Jedná se o relativně kvalitní zboží. Reálná průchodnost v konkrétním OS možná není za všech okolností úplně 100%, zejména s malými pakety - ale je stále velmi dobrá v porovnání s levnější konkurencí.

    Po pravdě řečeno, tomu stroji by slušela klidně 10Gb síťovka. A tady je Intel jednak hrozně drahý, druhak řekněme o 20% méně výkonný než Myricom. Nicméně mám pocit, že 10Gb byste jednak nevyužil, druhak ještě dražší než síťovka je odpovídající port na switchi :-)

    Ohledně toho odkazu, co jste poslal: tahle síťovka není metalická, ale <I>optická</I>. Není tam ta optika schválně? Nebude to komunikovat po optickém vedení? Pokud ano, je ta debata o něčem jiném :-)

    Pokud potřebujete skutečně metalickou síťovku, dají se od Intelu koupit dvě kategorie: desktopová a serverová. Jednoportové serverové síťovky stojí okolo 2000 Kč, desktopové tuším pod 800 Kč. Pro méně náročné použití je to jedno, pokud Vám jde o maximální průchodnost tak má smysl sáhnout po serverovém modelu. Serverový model od desktopového se liší v podstatě velikostí bufferů a asymetrickým rozdělením mezi RX a TX (resp. orientací této asymetrie), plus možná nějakými managementovými vlastnostmi. Třeba dvě karty na níže uvedených odkazech se liší jenom Eth čipem, plošák je stejný:

    http://e-shop.asbis.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=34131
    http://e-shop.asbis.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=52202

    Trochu nechápu, na co potřebuje webserver tak výkonnou grafiku, ale ono možná nic moc slabšího dneska už nejde koupit... nebo ta mašina bude víceúčelová, pak se to dá taky pochopit :-)

    Stejně mi ta mašina přijde procesorově úplně přehnaně nadupaná. Když si vzpomenu, kolik desítek webů kdysi běhalo na nějakém Pentiu II s 256 MB RAM... Proti RAMce nemám vůbec nic, z nedávné doby mám zkušenost, že průchodnost serveru u mnoha typů zátěže visí na IOps použitých disků, a tady se hodí každý gigabajt navíc (na FS cache) - ale mít v tom gamesácký procesor, proboha k čemu... no fakt je, že těch 12 GB RAM se pořídí nejlevněji v provedení pro nový čipset (starší desktopové čipsety třeba ani tolik neuměly), a do toho je třeba osadit generačně odpovídající procesor.

     

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.