abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.9.2009 11:01 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    možná se nebavíme jako běžní uživatelé, ale bavíme se o nich. Váš problém je že jako typický Linuxový fanoušek nechcte připustit, že existuje možnost, že to v tom Windows těm běžným uživatelům prostě funguje a záměrně zveličujete okrajové jevy. Z toho jak vy popisujete fungování Windows (nebo spíš jejich nefungování) by až jeden měl strach okolo počítače s nimi jenom projít. Ale skutečnost je jiná - většinou i v těch Windows instalujete software z internetu z nějaké té Slunečnice nebo podobného serveru, kde je důvěryhodnost stejná jako u distribučních repozitářů. Taky se pořád ještě nosí instalace z médií jako je CD nebo DVD. Uživatelé co si párkrát, obrazně řečeno, namlátí, prostě zformátují disk a nainstalují Windows znova a dají si příště větší pozor. Stejně tak ale postupují nezkušení uživatelé Linuxových dister - něco rozvrtají natolik, že je pro ně nejjednodušší to reinstalovat a příště už si taky dají větší pozor. Chybama se člověk učí.

    Nechápu kde pořád berete tu jistotu, že balíčky které distributoři umísťují do repozitářů jsou 100% bezpečné a v pohodě, pro mne to jsou stejně cizí lidi jako ti co vytvářejí "balíčky" pro Windows, nevěřím jim o nic víc ani o nic míň. A pochybuju, že před instalací podrobně zkoumáte každý balíček, zda neobsahuje něco škodlivého. A už vůbec nevím, kde berete tu jistotu že máte nezavirovaný počítač - pokud vím tak viry pro Linux jsou, zato antivirových programů moc ne. Mimochodem všechny balíčkovací systémy které jsem potkal vyžadovali pro instalaci jakékoliv aplikace práva roota. Tohle vám jako přijde bezpečné, že při instalaci třeba Pidgina si můžete teoreticky naprosto s přehledem "sprasit" celý systém, pokud balíčkovač udělal chybu? Kde vidíte rozdíl mezi špatným deb balíčkem a špatným instalátorem ve Windows?

    A to teď mluvím o oficiálních repozitářích. A teď si představte ty neoficiální, o kterých byla řeč v úvodu této diskuse. Jaký rozdíl vidíte v tom, že uživatel si někde na netu najde nějaký repozitář slibující Nero a přidá si jej do zdrojů a tudíž defacto předá správci toho repozitáže svůj rootovský účet. Zlý a zákeřný správce repozitáže do balíčku s Nerem schová skriptík, který vymaže obsah /usr například a problém je na světě. Důvěřivý uživatel zadá instalaci Nera a už jen smutně kouká na černou obrazovku...

    To jsou prostě extrémy které mohou existovat všude a zavisí spíš na lidech než na použitém systému.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.