abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2009 23:05 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Jak je to s repozitáři Debianu nevím, Debian nepoužívám. Ale je mi divné, že by tyto balíčky nebyly v žádném oficiálním nebo polooficiálním repozitáři a ani nebyly přímo u výrobce. U příkazu apt-cache bych očekával, že hledá v lokální kopii metainformací o balíčcích v repozitářích, se kterými jste pracoval, tudíž tam budou všechny programy, které jste instaloval. I pokud jste instaloval přímo z .deb balíčku z lokálního disku, pravděpodobně se to chová jako nějaký lokální repozitář. Jenom to odhaduju, někdo, kdo zná Debian, by to asi věděl lépe – ale připadalo by mi takové chování logické (správce balíčku si nějaké informace o balíčku musí uchovat už jen pro případ pozdější odinstalace, takže i soubory „volně se válející“ na disku, které mu předhodíte, si musí – alespoň z části – někam poznamenat). aptitude je pokud vím nadstavba nad dpkg, takže není problém, aby pracovalo opět nad tou stejnou databází, ve které jsou mimo jiné všechny nainstalované balíky, ať už pocházejí odkudkoli. Zkuste si při tom hledání nechat vypsat víc informací, možná mezi nimi bude i informace, odkud ten který balíček pochází.

    Abych zodpověděl celý dotaz, sám používám Gentoo a na notebooku teď zkouším Sabayon Linux, který z Gentoo vychází. Pro mne spočívá výhoda Gentoo v tom, že tam člověk musí vědět co dělá, i tu nejprimitivnější věc musí sám vědomě nainstalovat a rozchodit – takže pak má opravdu přehled, co v systému má (od uživatele Gentoo pravděpodobně nikdy neuslyšíte dotaz: „Mám tady nainstalovaný program nebo běžící službu X, k čemu je to dobré?“) Pravda, takhle úplně se to týká asi jen serveru, na desktopu a GUI už také některé věci prostě nějak sami fungují, a popravdě ani radši nechci vědět, proč a jak… Ale před tím, než jsem objevil (a přesněji řečeno než vzniklo) Gentoo jsem zkoušel jiné distribuce, RedHat, Mandrivu, chvíli také Debian, později jsem si na zkoušku nainstaloval i Ubuntu. Ve všech případech mi ta distribuce nějak nesedla, až Gentoo bylo to pravé. Ale nedá se na to říct nějaká univerzální poučka, asi je jediná možnost – vyzkoušet pár distribucí, a vybrat si tu, která vám sedne. Já bych ani dopředu nedokázal říct, že mi Gentoo bude vyhovovat – líbil se mi ten princip, že můžete mít úplně vše pod kontrolou, ale zároveň nemusíte vše dělat ručně sám, ale máte už připravené skripty, které software zkompilují a nainstalují (tedy Gentooovské balíčky – ebuildy) – takže pokud chcete vědět, jak přesně se ten program instaluje, přečtete si onen skript, ale pokud vás to nezajímá, což je drtivá většina případů, řešit to nemusíte, a prostě jen program nainstalujete. Ale při skutečném používání se mi pak zalíbila spíš organizace init skriptů (později jsem zjistil, že je hodně inspirovaná Debianem), to, že do systému musíte opravdu každý program vědomě nainstalovat a každou službu vědomě zapnout, a to, že si lze zvolit vlastní sestavu závislostí a funkcí programů (takže když chci jen čistý Apache server, nenainstaluje se mi k tomu hned i PHP a MySQL, protože to má nějaké závislosti). Spoustu věcí z toho určitě umí i jiné distribuce, něco dělají možná dokonce líp, ale moje krevní skupina je zrovna Gentoo.

    A mimochodem, přestože je Gentoo distribuce kompilovaná ze zdrojových kódů, a dalo by se tedy čekat, že její uživatel pořád něco kompiluje, drtivá většina balíčků, které v systému mám, jsou stabilní balíčky z oficiálních repository. Programy kompilované lokálně ze zdrojových kódů nemám pokud vím teď na žádném počítači, na desktopu mám overlay (což je název pro jakési polooficiální repozitáře Gentoo) pro VMware a pro databázi PostgreSQL, se kterou jsou momentálně v oficiálních repozitářích trochu problémy, protože se tam o ni nikdo nestará – a pokračování vývoje (tj. aktualizace balíčků s autorskou verzí) se pochopitelně rozbíhá mimo ten oficiální strom balíčků. Všechno ostatní jsou stabilní verze z oficiálních balíčků Gentoo, a nijak mne netrápí, jestli jsem oproti autorské verzi pozadu nebo ne – prostě za „svůj“ program považuju to, co mám v distribuci, a nijak mne netrápí, že třeba „pro jiný systém“ existuje novější verze, a že bych s trochou snahy tu verzi mohl mít třeba také, protože ten „jiný systém“ není od toho mého až tak odlišný. Ale je také pravda, že už mne dávno opustila potřeba zkoumat každý nový program a novou verzi, kterou potkám, a už jenom používám ty programy, které potřebuju.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.