abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.9.2009 12:56 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    To jako na začátku má uživateli položit dotaz „myslíte si, že už jste v situaci, kdy máte v systému všechny potřebné závislosti?“, a pokud uživatel odpoví záporně, instalace se přeruší? Aby instalátor mohl fungovat správně, musí být schopen zjistit, zda dané závislosti už nainstalované jsou o čem to proboha mluvíte? Skript configure samozřejmě zjištuje zda má vše potřebné pro to aby mohl být problém zkonfigurován, já jsem mluvil o tom, že pokud si děláte systém od začátku ze zdrojáků, tak velmi rychle se dostanete do stavu, kdy už vás nějaké závislosti netlačí - prostě už máte v systému večkeré knihovny co se tak běžně používají, takže pokud si pak stáhnete odněkud nějaké zdrojáky a chcete je přeložit tak už jenom s potěšením zjistíte, že nemusíte žádné dodatečné závislosti instalovat. Chtěl jsem vám tím vysvětlit, že závislosti nejsou ani zdaleka takovým problémem, jak se může zdát z pohledu uživatele nějaké té klasické distribuce.

    Už jsem psal, že tenhle systém používá třeba Gentoo

    to není to co chci, je to opět ta další IMHO zbytečná distribuční vrstva. Já mluvím o modelu, kdy uživatel chce aplikaci ze stránek vývojáře, bez té distribuční asistence - v případě, že v jeho distribuci prostě z nějakého důvodu není - distributor neudělal balíček, případně není k dispozici onen gentoovský ebuild. Takto přece tato diskuse vznikla - uživatel Debianu nenašel v repozitářích nějaký soft, a místo logického kroku a správného kroku - stažení a instalace ze stránek vývojáře toho softu - hledá někde nějaké pochybné repozitáře, které vytvořil bůhví kdo a obsahují bůhví co.

    A podle čeho by to určil? Jaké závislosti program potřebuje ví zpravidla autor, ne uživatel. Určuje to ten skript configure přece! Ten zjišťuje zda má potřebné závislosti dostupné či nikoliv, bohužel jak jsem psal již výše je jeho výstup spíše vhodný pro interaktivní spolupráci s uživatelem, což je něco co by bylo třeba změnit.

    Systém, kdy uživatel neshání nějaké binární smetí po internetu, ale o správu softwaru se stará správce balíčků, který místo chaosu zavádí do údržby softwaru organizaci, je samozřejmě lepší. Podívejte se, jak ten váš „systém“ funguje na Windows – spousta programů, které se sice dají stáhnout z internetu, ale spousta jich také na nejrůznějších konfiguracích nefunguje, navzájem se nesnesou, přepisují si knihovny, neaktualizují se atd.

    Systém, kdy software do počítače se dostává z repozitáře nějakých cizích lidí, kteří ten software nevyvíjí, a kterým tak nepřímo dávám rootovské práva nad svým strojem, protože většina balíčkovačů s kterýma jsem se setkal fungovala pouze s právy roota, není o nic bezpečnější a už vůbec není lepší - je jenom pohodlnější pokud se člověk podřídí diktátu distribuce. Sám Windows na svém počítači nemám, ale měl jsem je v práci a mají je všichni v mém okolí (kromě těch co mají MacOSX) a s tím že by někde něco nefungovalo, nebo se snad někde něco přepisovalo atd. jsem se snad ani nesetkal. Pokud si uživatel zanese do počítače nějaké smetí je to jeho chyba a ne chyba systému. Uživatel koneckonců má plné právo si do počítače zanést kolik smetí chce a navíc má právo si tam to smetí zanést lehkým způsobem :) Pro opatrného a inteligentního uživatele to totiž má přínos v tom, že si do sytému donese snadno i opravdu užitečné aplikace, bez toho aby mu je musel někdo třetí balíčkovat a chystat do repozitážů.

    Je zbytečné něco takového psát znova od začátku – stačí připravit nástroj, který z ebuildů Gentoo vyrobí RPM, DEB Ne tohle opravdu nemám v úmyslu psát, a jestli jste z celé této diskuse pochopil, že chci, tak jsme se opravdu šeredně nepochopili :)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.