abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.9.2009 22:22 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    No zhruba nějaké takové argumenty jsem čekal, ani jeden z nich běžného desktopového uživatele nezajímá. Navíc co se týká té paměti, tak jsem si nějak nevšiml, že by uživatelé Windows okolo mne trpěli jejím nedostatkem a nedá se říct že by všichni měli 4 giga a více. Kdepak tohle nejsou argumenty, kterými byste uživatele přesvědčil, nepřesvědčil jste ani mne a já jsem Linuxák. Ale nechci aby vznikl dojem, že jsem nějak proti dynamickému liknování, to v žádném případě, já si dokážu s nějakou tou chybějící knihovnou, respektive s jejím doinstalováním, poradit velmi dobře sám. Ale pro běžného uživatele to je nepříjemnost, která z jeho pohledu dneska nemá opodstatnění.

    + samozřejmě rychlost instalace. Zdá se že se kompilaci nebráníte, takže vás chci vidět jak i se svým čtyřjádrem budete stejně nadšeně s každým novým programem kompilovat znovu a znovu i knihovny, které už někde v systému máte pětkrát.

    Tak kdybych měl staticky slinkované binárky k dispozici tak jak ve Windows tomu je, tak se asi nebudu obtěžovat s kompilací, vždyť tam ani nejsou zdrojáky většinou k dispozici. A nemám čtyřjádro, ale pouhý Celeron-M nebo co to ten Aspire vlastně v sobě má, a to je jednojádro :) (Ale nějaké to čtyřjádro bude doufám velmi brzy) Konkrétně OpenOffice jsou na svých stránkách ke stažení v binární podobě, jejich kompilací se taky není třeba zatěžovat.

    + samozřejmě nejde jen o knihovny, ale i o konfiguráky ve sdíleném adresáři /etc. S vaším řešením by byly konfiguráky všude možně po disku, a chci vidět jak ty konfiguráky budou Linuxáci nadšeně spravovat, archivovat, verzovat, když budou každý jinde. Kdyby nebyly konfiguráky součástí "balíčků", pak by nebyla zaručena funkčnost na různých systémech.

    + jde i o logy, opět problém sdílený adresář versus balíček se vším v jednom adresáři - budete mít logy všude možně, třeba na read-only partition, nebo raději někde kde je můžete snadno rotovat, archivovat, máte tam pro ně dost místa, dá se tam zapisovat... (/var/log).

    Proč by měli být všude možně po disku? Když je budete chtít mít v /etc máte je tam mít. Tohle všechno se přece dá nastavit při kompilaci. Já tedy osobně dávám přednost mít konfiguráky aplikací v jejich vlastních adresářích a v /etc mám jenom ty "systémové", přijde mi to tak přehlednější, ale každý to samozřejmě vnímá jinak.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.