abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 565 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.9.2009 09:56 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Datovy server

    No tak dobře...

    #!/usr/bin/perl
    use Net::Ping;
    
    my @ping_targets = ("192.168.2.8", "192.168.2.4", "192.168.2.1");
    my $patience = 6;    # times
    my $timeout = 1;     # seconds, waiting for a single ping response
    my $periodicity = 5; # seconds, between "ping bursts"
    
    
    my $num_timeouts = 0;
    
    #my $p = Net::Ping->new();
    my $p = Net::Ping->new("icmp",$timeout);
    
    while (1)
    {
       my $still_alive = 0;
    
       foreach my $ping_target (@ping_targets)
       {
          if ($p->ping($ping_target))
          {
             print "Okay, $ping_target reachable :-)\n";
             $still_alive++;
          }
          else
          {
             print "Target $ping_target unreachable!\n";
          }
       }
    
       if ($still_alive == 0)
       {
          print "All targets dead...\n";
          $num_timeouts++;
       }
    
       if ($num_timeouts == $patience)
       {
          print "Shutdown!\n";
          #system("shutdown -h now");
          exit 1;
       }
       else
       {
          sleep($periodicity);
       }
    }
    

    Dejte tomu jméno třeba shutdown.pl, klidně v domovském adresáři roota (/root/) protože to stejně bude muset ve finále běžet pod rootem.

    Můžete to vyzkoušet napřed spustit na příkazové řádce. Vlastní shutdown je zakomentovaný (křížek znamená komentář), místo něj je tam exit. Skript je naschvál ukecaný - ty kecy můžete v ostrém nasazení přesměrovat třeba do /dev/null nebo zakomentovat.

    Spustit na příkazové řádce to jde buď explicitně "perl shutdown.pl", nebo když tomu dáte správná práva (třeba "chmod 700 shutdown.pl") tak to můžete spustit i jako obecný spustitelný soubor "./shutdown.pl", interpreter je uvedený v prvním řádku skriptu.

    Pro ostré použití odkomentujte ten shutdown a zavěste to někam do startovacích skriptů, třeba pokud má Vaše distro /etc/rc.local:

     

    nohup /root/shutdown.pl >/dev/null &
    

     

    nebo

     

    nohup /root/shutdown.pl >>/var/log/auto-shutdown.log &
    # ale trochu si upravte hlášky, které skript vypisuje. Třeba ať vypisuje jenom ten shutdown. 
    # Plus si tam můžete přidat třeba ještě před shutdownem system("date");, abyste věděl, kdy to udělal.
    

     

    Nohup znamená, že skript nemá chcípnout, když skončí jeho nadřízený proces. Ampersand na konci znamená, že má proces běžet "na pozadí". Vlastně to dohromady dává jednoduchého "démona".

    Ohledně WoL: pokud jde o probuzení počítače ze stavu "vypnuto" (ACPI S5), tak bych věřil tomu, že to bude spolehlivé. Pokud jde o probuzení ze stavu "suspend", tam je to otázka - suspend/resume není dodnes úplně spolehlivý. Pro správnou funkci WoL může být potřeba v systémovém BIOS Setupu povolit "probouzení pomocí signálu PME#" = jeden drát v PCI sběrnici se jmenuje Power Management Event, active low, a funguje podobně jako ATX power button. Plus v některých BIOSech jde někde v sekci "power management" nastavit konkrétní zařízení resp. interruptové linky, které taky můžou probudit počítač (ale to bude spíš irelevantní).

    No a nakonec potřebujete nějaký softík, který spustíte na libovolné pracovní stanici, a který pošle serveru "magický paket" (tj. ne jakýkoli paket, ale zprávu v konkrétním well-known formátu WakeOnLan).

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Wake_on_LAN

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.