abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.10.2009 16:29 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Problémy z implementace

    Vzal jsem to z opačné strany a mám nástřel implementace knihovny v C (libcurl, libxml2) a začínají na povrch vyplavávat problémy nebo alespoň otázky:

    Autentizace klienta je přípustná čtyřmi různými způsoby, prakticky se jedná o dva (vzájemně se nevylučujícíc se) způsoby: HTTP basic a klientský SSL certifikát.

    První způsob je jasný, jediná otázka je ohledně cachování hesla, protože SSL spojení se může kdykoliv rozpadnout a co pak? Vyhodit aplikaci chybu, ať poskytne znovu heslo, nebo si heslo při přihlášení schovat a potichu jej znovu použít (respektivě cookie, na který se autentizace deleguje)? S tím souvisí ochrana před odswapováním hesla. Máme mlock(3), ale knihovna pro HTTP si heslo kopíruje pro sebe. Tohle se dost blbě ošetřuje.

    Autentizace certifikátem má z vyhlášky povinnost mít klíč schovaný nevydolovatlným způsobem v kryptografickém zařízení, které dle provozního řádu ISDS musí implementovat MS CryptoAPI nebo PKCS#11 prostřednictvím knihovny libp11(?). Ví někdo o kryptografickém zařízení, které v linuxu funguje, splňuje tyto podmínky (mimo jiné 2048b RSA a SHA-2) a dá se za rozumné peníze koupit? Bude tento způsob autentizace povinnou součástí zadání?

    Další problém je s ověřováním digitálních podpisů obálek. Dle provozního řádu byl XMLSec opuštěn kvůli výpočetně drahé kanonizaci XML a místo toho se podepisuje konkrétní serializovaný bitový proud XML podstromu a podpis se ukládá do PKCS (#7 ?) struktury.

    Z toho vyplývá, že záleží na fyzické struktuře XML a z HTTP těla SOAP odpovědi bude nutné patřičný XML dokument zpřístupnit vyšším vrstvám jako prostý řetězec. Opakovanou serializací by se mohla porušit fyzická struktura a podpis by neseděl. Nevíte jak je na tom libxml2? Jestli umí zachovat fyzickou strukturu i po deserializaci? Ve své knihovně zatím vracím rezebraný XML strom (přesněji řečeno seznam uzlů (xmlNodeList) z těla SOAP), takže možná bude nutné vracet i dokument jako blob (ať paměťová složitost roste).

    Další problém je s licencí. Rád bych do knihovny zahrnul XML schémata, abych mohl příchozí a třeba i odchozí zprávy validovat. Na to bych rád do knihovny začlenil XSD soubory z provozního řádu. Jenže podle českého autorského zákona podléhají úplně normální licenci, kromě výjimky (úřední dílo), že dílo mohu rozmnožovat a šířit. Mám ale dojem, že už nemám právo jej pozměňovat. To by pak ale bylo v rozporu třeba s licencí LGPL, protože ta uživateli dává právo cokoliv měnit. Jaký je váš názor, bude nutné schémata přepsat, šířit samostatně nebo požádat o lepší licenci Českou poštu, nebo se mýlím?

    Další problém nastane, až se knihovnu někdo pokusí použít z aplikace. Spousta grafických knihoven si uzurpuje proces pro sebe, některé mají problémy s vícevláknovými procesy. Knihovně by asi slušelo asynchronní rozhraní, aby aplikace mohla oznámit, že byl zahájen přenos zprávy, pak ukazovat indikátor postupu a uživateli dát kdykoliv možnost přenos přerušit. (Vezmete na vědomí, že velikost zprávy může být až 10 MB, což na 128kb/s uplinku ADSL telecomu představuje nezanedbatelnou dobu.) Bude zadání tedy požadovat asychnronní vláknově bezpečné rozhraní, nebo ne? Problém může být s vláknovou bezpečností, protože třeba libcurl může být slinkovaná proti kryprografickým knihovnám, které nejsou připraveny na vlákna.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.