abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 1
    včera 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.12. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (36%)
     (2%)
     (14%)
     (2%)
     (2%)
     (2%)
     (15%)
     (16%)
     (11%)
    Celkem 110 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.11.2009 00:29 ZdenekPetron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Notebook na Suse
    Nvidia grafika má na všem, co jsem dělal dobrou podporu driverů. Tu wifinu si zkontroluj, tradičně wifi je oblast, kde je ze standardního HW nejvíce problémů. Já jsem to mnohdy řešil přes ndiswrapper a ovladače z windows. Nicméně mě to spolehlivě fungovalo jen s 32-bit distribucí a 32-drivery. A na druhou stranu, nezdílím nadšení, které tu prezentovalo pár lidí, pro 64-bitová distra. Přímý nárust výkonů je mirný, pouze minimum programů má nárust výkonu větší než cca 8%. Všechny programy ti zaberou více místa, jak v paměti tak na disku, diky větším pointrům a integerům, a tím pádem buď méně místa na disk cache, když je málo programů nebo více swapování, když je jich hodně, a pokud nejsi purista a nepoužíváš jen svobodný software tak velká většina zkompilovaných proprietárních balíků je 32 bitová, takže, aby běžela, stejně tam musíš mít 32-bitové knihovny na disku a při běhu i v paměti, tedy některé máš pak dvakrát, opět na úkor místa na cache. Je pravda, že podpora se významně zlepšila a to, že jsem před lety 32-bitový skype na 64-bitovém systému ani nerozběhl, je jíž minulostí. Pro mne základní otázka je, co mi nabídne 64-bitový systém navíc proti 32-bitovému. A pro mne odpověď je buď používám program, který sám o sobě využívá nebo dokonce potřebuje více než 4GB paměti (tohle je absolutní kritérium, když toto chceš nemůžeš na 32bit), typicky tak používám na serverech, nebo míním silně používat program, který je pro 64-bit optimalizován (např. ogg encoder co vím). A pokud jde o notebook tak pro 64 bitové distro je nutnost mít kvalitně vyřešené svobodné ovladače pro wifi, tlačit tam windowsí ovladače přes ndiswrapper jde na 64-bit pracně, a pro mne je systém na používání a běh aplikací ne na úpravy, ladění a hraní si se systémem.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.