abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | IT novinky

    Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 18:11 | Zajímavý projekt

    Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | Komunita

    Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Zajímavý projekt

    PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:33 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    25.7. 13:46 | IT novinky

    OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:00 | Komunita

    Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.

    |🇵🇸 | Komentářů: 2
    24.7. 14:22 | Zajímavý projekt

    Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2256 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.12.2009 12:45 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč je v Ubuntu 2x stejný symbol Computer
    Rada:

    včera 23:45 NdrU | skóre: 1 Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč je v Ubuntu 2x stejný symbol Computer

    Teď se dívám na ty screenshoty a opravdu jsem přesvědčen, že jste si to přidal do záložek. Takže ještě jednou:

    1. Otevřete nautilus (například kliknutím na jednu z těch ikon Computer) 2. Pokud vlevo nemáte postranní nabídku se seznamem složek a zařízení, stiskněte F9 (nebo menu View > Side pane, nevím jak je to přesně česky, asi Zobrazit > Postranní nabídka či něco podobného) 3. V této postranní nabídce lokalizujte položku Computer s onou zatrápenou ikonkou (měla by být v seznamu úplně dole) 4. Na onu položku klikněte pravým a dejte Remove (v češtině nejspíš odebrat)

    Alternativní (možná jednodušší) možností je v okně nautilu stisknout Ctrl-B (případně menu Bookmarks > Edit bookmarks) a tam to odebrat

    Reakce:

    dnes 07:00 Jaroslav Kopal Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč je v Ubuntu 2x stejný symbol Computer

    Já tomu Linuxu vážně nechi ubližovat! Chtěl jsem ho i chválit před ostatními, ale vidím, když nalézám další a další jeho nedostatky jako de facto laik, které se dají označit skoro za školácké chyby a teda jen i laikovi vitelný vrcholek ledovce, že tak nejspíš nebudu moci dělat, alespoň u distribuce Ubuntu kterou jsem si na externí USB HDD namontoval a zatím ji prolézám jen abych se dozvěděl klady a zápory tohoto operačního systému, neboť se ke mě už léta šíří jen samé superlativy o něm. Nejvíc mě zpočátku(rok 1997) "fascinoval" "geniální" instalační balíčkový systém který by měl šetřit diskovou paměť a automatizovat a usnadňovat instalace ale jak se ukázalo, může sloužit a nejspíš tomu tak ve většině případů je, že disk doslova a do písmene zaplevelují i takové soubory které pouze zabírají místo a vůbec nikdy nejsou použity. Také mě překvapilo množství závislostí které bylo v letech zhruba 1997 tak do 5 - max. 10 balíčků. Dnes toto množství celkem běžně překračuje 10 balíčků a o počtu souborů raději ani nebudu mluvit. Dále mě překvapila skoro absolutní závislost Linuxových instalátorů jako Synaptic na internetu a jeho repozitářích. Takřka vůbec se nepočítá s tím, že by si dnes někdo chtěl nainstalovat cosi od kamaráda z adresáře na disku. O problematice firemních serverů na Linuxu se tu také nebudu zmiňovat protože to je další kapitola. Zároveň se nechci nijak dotknout uživatelů jiných distribucí Linuxu protože se mi stále chce věřit tomu, že některé mohou být opravdu dobré. Jen tak pro zajímavost. V r. 1997 bylo distribucí Linuxu asi 10. Víte kolik jich je dnes ???

    Jaroslav "Troll" Kopal jede :)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.