abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.1.2010 12:10 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zabezpecenie intranetu (Apache + PHP + MySQL)
    To není nutně pravda. Pokud je aplikace udělaná dobře, tak po autentizaci můžete dostat jiný kontext pro každého uživatele. Váš pracovní thread pak nebude mít prakticky právo na víc než se hrabat v té databázi, respektive k tomu, co by ta aplikace legitimně dělala.
    A teď píšete ještě pořád o PHP, nebo už o nějaké aplikaci, která snad běží rovnou na hardwaru, aby se vyhnula případných chybám operačního systému?
    Je to ale úplně jiná situace než když po první chybě v PHP skriptu mám k dispozici neomezeně celou databázi (data, hesla, ...), ne?
    Můžete popsat konkrétní příklad, jak by vypadala taková chyba v PHP, jejíž zneužití by znamenalo přístup k celé databázi, ale pokud by se uživatel přihlašoval svým jménem a heslem až k databázi, tato chyba by jej neohrozila?
    Přesně tak, vrstvu za vrstvou, kde každá eliminuje nějaké riziko, ale zároveň počítá s tím, že předchozí vrstvy jsou plně v rukou útočníka.
    Takže každá taková vrstva musí opakovat všechny zabezpečovací mechanizmy vrstev předchozích. K čemu tam pak ty předchozí vrstvy jsou? A kde se tohle v praxi používá? Já bych si tipnul, že vůbec nikde.
    Tohle by vedlo k rozsáhlejší debatě na zamyšlení. Pravda je taková, že když každý web bude po mně chtít unikátní, bezpečné, atd. heslo (které si pak uloží plaintextově :), tak se z toho zachvíli pos*ru (některé weby i několikrát, jednou do bugzilly, jednou na fórum, ...) a buď budu používat slabá hesla, nebo je budu zapomínat. Volba "zapomněl jsem heslo" není řešení, ale obejití tohoto problému. (U aplikací, kde tato volba chybí, uživatelé zas tak často heslo nezapomínají.:)
    Jsou dvě možnosti – buď si ta unikátní hesla někam ukládat a používat k nim hlavní heslo (už zase), nebo za předpokladu, že se používají otisky hesel se solí (třeba HTTP Digest) můžete klidně používat všude jedno a to samé heslo.
    Nemůžete chodit z extrému do extrému.
    Mít zabezpečení aplikace na úrovni účtů jednotlivých uživatelů v databázi mi připadá jako právě jeden z extrémů.
    IMHO posunutí bezpečnosti z 90% aplikačních serverů směrem k db by stálo marginální úsilí a pozitivní výsledek by se dostavil poměrně brzo.
    Úsilí by nebylo marginální, protože byste musel zahodit celou současnou aplikaci i běhové prostředí a začít úplně znova. Existuje vůbec nějaký hotový aplikační server, který počítá s možností používat ke kontrole oprávnění přímo účty v databázi? A jaký pozitivní výsledek by se dostavil? Kdy jste slyšel o nějakém případu, kdy by se podařilo získat kontrolu nad spojením aplikačního serveru do databáze, kdy se nejednalo o hloupé skládání SQL příkazů?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.