abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 19:33 | IT novinky

    Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 15:33 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:00 | IT novinky

    Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.7. 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.7. 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (27%)
     (24%)
     (4%)
     (6%)
     (5%)
     (3%)
     (4%)
     (28%)
    Celkem 79 hlasů
     Komentářů: 11, poslední dnes 20:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.3.2010 08:53 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi: Ako dosiahnuť dosah cc100m?
    Pár poznámek:

    To APčko je 5gigové. To je fajn - pásmo 5 Ghz je (snad ještě i dneska) méně obsazené/zarušené než 2.4 GHz. Potažmo koukejte po anténách na 5 GHz. Vedlejší výhoda je ta, že 5GHz antény jsou menší (dáno kratší vlnovou délkou). Třeba ten parabolický mřížový reflektor v odkazech výše je na 2.4 GHz.

    Většina APček funguje se standardním firmwarem především jako AP, některá z nich i jako Client. Z alternativních firmwarů znám jenom OpenWRT, to umí oboje. Ale znám ho na jiném hardwaru.

    Doporučuju rozhodně režim AP/client, možná ještě AP+WDS na point-to-point spoji ("já pán - ty pán"), pokud potřebujete plnohodnotně bridgovat na obou koncích. K tomu ale potřebujete stand-alone APčko na obou stranách, nejlíp obě stejná, obě s podporou WDS. Pokud vím, režim AP+WDS+klienti není úplně běžně podporovaný.

    Jedna WiFi síťovka nemůže fungovat zároveň jako klient k nějakému dalšímu APčku a zároveň jako APčko pro lokální klienty. Z definice. Jedna WiFi síťovka jede na jediném rádiovém kanálu, a na něm už je APčko někdo jiný, já můžu být už jedině klient. Blíží se tomu režim "AP + WDS + obsluha klientů", ale ten jednak není úplně běžně podporovaný, druhak je to z hlediska chování v rádiovém spektru zřejmě dost prasárna, složité chování pokud se týče kolizí, bude to mít mizernou průchodnost a ztrátovost paketů => vyhnul bych se tomu. Pokud potřebujete krabičku, která bude z jedné strany klient na dálkový spoj, a z druhé strany APčko pro nějaké klienty blízko kolem, potřebujete v té krabičce dvě WiFi rozhraní (nastavená na různé rádiové kanály), a krabička by měla mezi nimi nejlíp routovat (protože klientské rozhraní tradičně neumí plnohodnotně bridgovat). Nebo dvě WiFi krabičky, na ethernetu zády k sobě, řekněme jedna jako WiFi client+router(NAT) a druhá jako AP+bridge.

    Mít na bezdrátovém spoji z jedné strany APčko se směrovou anténou a na druhém konci jenom USB stick na prodlužováku, to by asi taky šlo. Vysoce zisková směrová anténa na APčku je zisková v obou směrech (příjem i vysílání) - akorát na protějším baráku ozáříte malou plochu docela vysokým výkonem. Osobně bych se snažil ten USB wifi stick zasunout taky do nějakého reflektoru => zvednete zisk USB wifi, zúžíte "zorný úhel antény" pro příjem i vysílání a budete moci slézt s vysílacím výkonem na APčku. Možná vhodnější než USB stick by byla nějaká karta do PCMCIA se SMA konektorem pro externí anténu.

    Směrové antény mají tu výhodu, že "nevidí" vysílače v okolí (které Vás nezajímají) a zároveň Váš vysílač neruší přijímače v okolí (které nezajímáte Vy). Pokud je to jenom trochu možné, dal bych směrové antény na obě strany. Slézt s výkonem je rozumný nápad (ohleduplný přístup k okolí).

    Bastlit anténu na 5 GHz podle mých zkušeností moc nejde - potřebná přesnost je už moc vysoká. Prakticky jsem zkusil vyrobit "plechovku s límcem" (podloženou výpočtem, soustruženou z hliníku) a ozářit s ní 60cm ofsetový reflektor původně určený pro satelit, a nedopadlo to nijak slavně. Můžete si reprodukovatelnost zjednodušit volbou základní konstrukce, materiálů a pracovních postupů, ale pak zas musíte mít možnost si svůj design nasimulovat anténářským softwarem a/nebo oměřit příslušným vybavením - a jako běžný amatér nemáte k dispozici ani jedno ani druhé :-I
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.