abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:44 | Komunita

    Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 13:33 | IT novinky

    V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    13.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.5. 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.5. 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    12.5. 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 611 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.5.2010 10:06 Oskar | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč je IT Crowd (a obecně video) v televizi plynulejší
    Vždy se bere za hranici 25 snímků za sekundu, aby lidské oko vnímalo pohyb jako plynulý, proč potom sotva 24?

    Ono to není tak jednoduché. Když se vrátíme k analogovému celuloidovému filmu, ten promítal 24 políček za sekundu. Experimentálně se ověřilo, že tato rychlost stačí pro zaznamenání většiny pohyblivých scén (i když se i tak občas dochází k aliasingnu – třeba rotační předměty se mohou při určitých otáčkách jevit jako stojící, nebo otáčející se zpět). Ovšem pokud by se promítalo tak, že by film bliknul 24× za sekundu, obraz by pro diváka blikal. Takže se každé políčko promítá 2× až 3× a tím se efekt blikání odstraní. Stejný princip je použit v televizi. Až na to, že TV historicky neměla paměť, ve které by mohla obrázek podržet, aby ho mohla promítat podruhé. Takže přišlo prokládání − v jeden okamžik se přenáší jen liché řádky, pak jen sudé, atd. Výsledkem je, že obraz blikne 50× (v Americe 60×) za sekundu, ale přeneseno bude jen poloviční množství úplných obrázků.

    Rychlost 24fps tedy přesně odpovídá rychlosti, jakou je film natočen. Pro potřeby evropské TV se film zrychlí a přehrává rychlostí 25fps. Pokud ale jde o TV dílo, jako třeba IT Crowd, to se natáčí TV kamerami. Ty se chovají trochu jinak, než filmové. Každou 1/50 sekundy sejmou z aktuální scény buď sudé, nebo liché řádky. Pokud je scéna v pohybu, změní se její obsah i mezi jednotlivými půlsnímky, a v obraze promítaném na PC se objeví známé vodorovné zuby.

    To si myslím, že je taky hlavní příčina původního dotazu – TV vysílání je prokládané, při sledování na (nejlépe CRT) TV dosahuje v rychlých scénách efektivní snímkové rychlosti 50 fps při polovičním vertikálním rozlišení (což ale v rychlých scénách člověk beztak nevnímá), a zároveň v pomalých scénách dosahuje plného vertikálního rozlišení při efektivní snímkové rychlosti 25fps.

    Všechny TV ripy, co kolují po Internetu, jsou filtrované de-interlace filtrem, jehož výstupní rychlost je 25 fps. To tedy znamená, že tenhle filtr v rychlých scénách odstraní každý druhý půlsnímek, takže oproti TV jsou na PC rychlé scény nejen s polovičním rozlišením, ale i s rychlostí 25 fps. Proto se zdají výrazně méně plynulé.

    Řešením je použít při zpracování prokládaného obrazu inteligentní de-interlace filtr, jehož výstupní rychlost je 50 fps, a který na základě analýzy pohybu v obraze buď použije do výstupního snímku celý vstupní snímek (statická scéna), nebo jen interpolovaný půlsnímek (dynamická scéna), a nejlépe kombinaci obého pro různé části obrazu. Takovým filtrem je třeba yadif (mplayer -vf yadif=1).

    Další možností, proč obraz na PC není plynulý, je už někde zmíněná synchronizace rozkladů. Do 90% LCD monitorů běží signál rychlostí 60fps a do 60fps prostě celočíselně 50 fps nenacpete ani párem volů. Navíc rychlost promítání filmů na PC je až na výjimky řízena od zvukové karty a ne od grafické karty.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.