abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.5.2010 10:06 Oskar | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč je IT Crowd (a obecně video) v televizi plynulejší
    Vždy se bere za hranici 25 snímků za sekundu, aby lidské oko vnímalo pohyb jako plynulý, proč potom sotva 24?

    Ono to není tak jednoduché. Když se vrátíme k analogovému celuloidovému filmu, ten promítal 24 políček za sekundu. Experimentálně se ověřilo, že tato rychlost stačí pro zaznamenání většiny pohyblivých scén (i když se i tak občas dochází k aliasingnu – třeba rotační předměty se mohou při určitých otáčkách jevit jako stojící, nebo otáčející se zpět). Ovšem pokud by se promítalo tak, že by film bliknul 24× za sekundu, obraz by pro diváka blikal. Takže se každé políčko promítá 2× až 3× a tím se efekt blikání odstraní. Stejný princip je použit v televizi. Až na to, že TV historicky neměla paměť, ve které by mohla obrázek podržet, aby ho mohla promítat podruhé. Takže přišlo prokládání − v jeden okamžik se přenáší jen liché řádky, pak jen sudé, atd. Výsledkem je, že obraz blikne 50× (v Americe 60×) za sekundu, ale přeneseno bude jen poloviční množství úplných obrázků.

    Rychlost 24fps tedy přesně odpovídá rychlosti, jakou je film natočen. Pro potřeby evropské TV se film zrychlí a přehrává rychlostí 25fps. Pokud ale jde o TV dílo, jako třeba IT Crowd, to se natáčí TV kamerami. Ty se chovají trochu jinak, než filmové. Každou 1/50 sekundy sejmou z aktuální scény buď sudé, nebo liché řádky. Pokud je scéna v pohybu, změní se její obsah i mezi jednotlivými půlsnímky, a v obraze promítaném na PC se objeví známé vodorovné zuby.

    To si myslím, že je taky hlavní příčina původního dotazu – TV vysílání je prokládané, při sledování na (nejlépe CRT) TV dosahuje v rychlých scénách efektivní snímkové rychlosti 50 fps při polovičním vertikálním rozlišení (což ale v rychlých scénách člověk beztak nevnímá), a zároveň v pomalých scénách dosahuje plného vertikálního rozlišení při efektivní snímkové rychlosti 25fps.

    Všechny TV ripy, co kolují po Internetu, jsou filtrované de-interlace filtrem, jehož výstupní rychlost je 25 fps. To tedy znamená, že tenhle filtr v rychlých scénách odstraní každý druhý půlsnímek, takže oproti TV jsou na PC rychlé scény nejen s polovičním rozlišením, ale i s rychlostí 25 fps. Proto se zdají výrazně méně plynulé.

    Řešením je použít při zpracování prokládaného obrazu inteligentní de-interlace filtr, jehož výstupní rychlost je 50 fps, a který na základě analýzy pohybu v obraze buď použije do výstupního snímku celý vstupní snímek (statická scéna), nebo jen interpolovaný půlsnímek (dynamická scéna), a nejlépe kombinaci obého pro různé části obrazu. Takovým filtrem je třeba yadif (mplayer -vf yadif=1).

    Další možností, proč obraz na PC není plynulý, je už někde zmíněná synchronizace rozkladů. Do 90% LCD monitorů běží signál rychlostí 60fps a do 60fps prostě celočíselně 50 fps nenacpete ani párem volů. Navíc rychlost promítání filmů na PC je až na výjimky řízena od zvukové karty a ne od grafické karty.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.