abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | IT novinky

    Peter Steinberger, autor open source AI asistenta OpenClaw, nastupuje do OpenAI. OpenClaw bude převeden pod nadaci a zůstane otevřený a nezávislý.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Zajímavý článek

    Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2025. Ke konci roku 2025 vlastnila 349 462 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, byla 1,36 %. V roce 2024 to bylo 1,57 %. V roce 2023 to bylo 1,70 %. V roce 2022 to bylo 1,37 %.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 21:55 | Zajímavý software

    Nástroj sql-tap je proxy mezi aplikací a databází, které zachytává všechny SQL dotazy a zobrazuje je v terminálovém rozhraní. Zde lze téměř v reálném čase zkoumat dotazy, sledovat transakce a spouštět SQL příkaz EXPLAIN. Podporované databázové systémy jsou pouze PostgreSQL a MySQL. Zdrojový kód je dostupný na GitHubu, pod licencí MIT.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.2 textového editoru Vim (Vi IMproved). Přináší vylepšené doplňování, podporu schránky ve Waylandu, podporu XDG Base Directory (konfigurace v $HOME/.config/vim), vylepšené Vim9 skriptování nebo lepší zvýrazňování změn. Vim zůstává charityware. Nadále vybízí k podpoře dětí v Ugandě. Z důvodu úmrtí autora Vimu Brama Moolenaara a ukončení činnosti jím založené charitativní organizace ICCF Holland projekt Vim navázal spolupráci s charitativní organizaci Kuwasha.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.2. 12:33 | Zajímavý projekt

    Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    14.2. 12:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.7.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.2. 05:00 | Komunita

    Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    13.2. 19:44 | Zajímavý projekt

    Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.2. 17:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.2. 12:11 | IT novinky

    Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (3%)
     (4%)
     (1%)
     (12%)
     (27%)
    Celkem 882 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.5.2010 22:18 Adam Výborný
    Rozbalit Rozbalit vše Bash - sort databáze v proměné typu pole
    Zdravím, mám soubor reky.csv, který vypadá asi takhle:
    ;jmeno;delka;povodi;prutok;usti do;staty
    1.;Amazonka  - Ucayali  - Apurimac;7062;6915000;219000;Atlantsky ocean;Brazilie, Peru, Bolivie, Kolumbie, Ekvador, Venezuela, Guyana
    2.;Nil;6695;2870000;5100;Stredozemni more;Etiopie, Eritrea, Sudan, Uganda, Tanzanie, Kena, Rwanda, Burundi, Egypt, Demokraticka republika Kongo
    3.;Jang-c-tiang;6300;1800000;31900;Vychodocinske more;CLR
    4.;Mississippi - Missouri;6275;2980000;16200;Mexicky zaliv;USA (98.5%), Kanada (1.5%)
    5.;Jenisej - Angara - Selenga;5539;2580000;19600;Karske more;Rusko, Mongolsko
    
    Jde mi o to aby se taot databaze v terminalu vypasala a nabidla serazeni podle povodi, prutoku a delky (standartne je serazena podle abecedy). Vyskytli se mi vsak dva probleme. Tim prvnim je vubec design databaze, rozhodl jsem se, ze za nazev reky doplnim urcitej pocet mezer aby vsechny delky rek zacinali na stejnem miste. Zatim se mi povedlo pouze napsat for cyklus ktery zjisti kolik znaku ma nazev nejdelsi reky, nyni potrebuju nejaky cyklus ktery by zjistil pocet znaku urcite reky, odecetl tento pocet od poctu znaku nejdelsi reky a ten vysledny rozdil by byl pocet mezer, ktere by cyklus za ten nazev reky dosadil. Druhy problem je u samotneho menu a sortovani. Podarilo se mi nahazet kazdy sloupec do jedne promene typu array, co policko to jedo array pole. Nyni potrebuju nejaky menu (Pokud chcete seradit podle blabla dejte napiste jednicku, pokud podle blabla napiste dvojku...) - tudis asi read -p a IF. Nasledne vsak tu nejtezsi cast to podle toho seradit, kdyz dam sort podle povodi, potrebuju aby se pak prehazeli i ostani sloupce aby bylo u kazdeho povodi spravny nazev reky a dalsi informace. V tom by imho meli pomoc indexi polí. Nic méně nemůžu přijít jak na to. Doufám, že si s tím někdo poradí, předem děkuji za všechny rady. Zde už zmíněný skript, s postupem ke kterému, jsem se dopracoval sám:
    #!/bin/bash
    
    declare x
    declare -a y
    declare z
    declare pozice
    declare -a idecko
    declare -a jmena
    declare -a delka
    declare -a povodi
    declare -a prutok
    
    
    IFS=$'\n';
    pozice=1
    for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f1 -d';' ); do idecko[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done
    pozice=1
    for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f2 -d';' ); do jmena[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done
    pozice=1
    for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f3 -d';' ); do delka[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done
    pozice=1
    for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f4 -d';' ); do povodi[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done
    pozice=1
    for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f5 -d';' ); do prutok[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done
    pozice=1
    y=0
    z=0
    for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f2 -d';' ); do
            y[$pozice]=$x &&
            if [ $z -lt ${#y[$pozice]} ]; then
                    z=${#y[$pozice]} && pozice=$((pozice + 1));
            fi
    done
    
    pozice=1
    for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" );
            do echo -n -e " ${idecko[$pozice]} \t"
            ${jmena[$pozice]}
            echo "${delka[$pozice]} ${povodi[$pozice]} ${prutok[$pozice]}" && pozice=$((pozice + 1));
    done
    

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.