abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.6.2010 21:51 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC jako 8 GigE VLAN router
    Pokud se týče PCI-X, i kdyby to dalo třeba jenom 6 Gbps (což bych viděl jako reálnější hodnotu), tak by to bylo hezké. Stejně si ale myslím, že průchodnost bude viset spíš na těch Intelkách a jejich "paketech za sekundu", nebo ještě někde jinde. Na druhou stranu nemám strach, že byste dokázal vytížit všechny Gb porty trvale po strop. Ano, tuhle kombinaci hardwaru už jsem jednou či dvakrát stavěl s přídavným čtyřportovým Intelem v PCI-X.

    Nakolik to vytíží procesor a sběrnice? Reálná data jsem od nikoho zpátky nedostal :-) Ono je těžké nějak posuzovat konkrétní čísla, protože dva různí admini si postaví firewall klidně každý dost jinak, takže není dodržena zásada "za jinak stejných okolností"... Ale obecně si to pánové dost pochvalovali. Samo sebou, že to nedělalo prostý forwarding paketů, v reálném provozu to vždycky fungovalo jako nějaký firewall, jednou ve škole, jinde v nějaké WiFi síti - podrobnosti ale neznám. Jeden člověk tuším na ty disky v mirroru cosi logoval. Asi ne kompletní netflow :-) Snad i kešoval HTTP. Vcelku nemám iluze, že by to zvládlo uroutovat 8 Gbps ve full duplexu - Linux tuším konkrétně kernelovými síťovinami vytěžuje jenom jedno CPU jádro (a patrně jde o výkonově lepší řešení, než se snažit rozložit zátěž mezi více jader). Možná třeba FreeBSD by to mohlo mít postaveno jinak (na větší průchodnost) - nevím. Pamatuju si jeden marketingový materiál od Intelu ohledně I/OAT a rozkládání zátěže mezi CPU jádra... podle mého to hoši od Intelu hezky na papíře namalovali, ale realita v Linuxu za tou obchodní prezentací trochu zaostává. On totiž Linux s paketem dělá všelijaké psí kusy, a snažit se v tu chvíli o koherenci keší a integritu zámků mezi více jádry je možná problém. Ostatně i v Linuxu tuším kdosi jednu chvíli vyvíjel alternativní paketový engine (namísto netfilteru), který by implementoval tuším zero-copy networking a kdesi cosi s ohledem na propustnost, ale bylo to značně na úkor schopností/fičur.

    Pokud to mám říct ještě jinak, tak tahle deska pro C2D a dříve zmíněné pro 1x Nehalem představují asi maximální výkon, který se dá z jednoprocesorového vanilkového PCčka vyždímat. Dvouprocesorový stroj znamená mnohem víc peněz, tepla a kraválu, a přínosem pro výkon v roli firewallu bych si nebyl až tak jistý...

    Pecko = PCčko.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.