abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 547 hlasů
     Komentářů: 24, poslední dnes 17:10
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.6.2010 01:07 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte kompaktní framework pro vývoj webového GUI
    Ono vůbec podpora SSL je jen takový implementační detail :-), který záleží na tom, na který webový server se aplikace posadí (díky WSGI je možné propojit skoro cokoliv s čímkoliv).

    Padlo tu nějaké číslo - 100 MB zabrané paměti. Jediný pythonový proces, který mi na serveru běží a zabírá tolik paměti (kromě MySQL jediný vůbec :-)), je Plone, což je aplikace nad Zope, jedním z nejšílenějších pythonových počinů. A v Zope to hádám stejně dělat nebudeš :-)

    Opravdu ti proces pythonové webové aplikace (se samostatným webserverem) zabírá 100 MB? Nezaměnil jsi třeba hodnoty RSS a VSZ ve výpisu ps? Opravdu po spuštění webovky klesne volná paměť o 100 MB?

    Pokud záleží na každém kilobajtu, nejlepší to asi bude udělat v C++ :-), jenom spuštění aplikace v Pythonu může zabrat jednotky desítek MB. Ale ne tolik. Nad hodnotu 100 MB to může pak časem nabobtnat, pokud se nějak neuváženě pracuje s pamětí (může stačit třeba jednorázové načtení velkého množství dat).

    Teď trochu mimo, paměť by se dala ušetřit tím, že po dobu nečinnosti webová aplikace nepojede, což se celkem snadno zařídí spuštěním z nějakého minimalistického webového serveru přes FastCGI (nebo v horším případě CGI).

    Mimochodem, co přesně je myšleno pojmem webové GUI? Dnes je to trochu buzzword, pod kterým bych si představil nějakou javascriptovou a AJAXovou šílenost v ExtJs, která se snaží ve webovém prohlížeči svým vzhledem a ovládáním co nejvíce přiblížit MS Office (nebo aspoň Gmailu). I takové věci v Pythonu jsou :-) Ale nejspíš máš na mysli prostě "jen" webovou aplikaci.

    Volbu Pythonu chválím. Myslím si (a nejen já), že je to vhodná platforma i pro web; spolu s Ruby asi nejvhodnější. Ano, na Ruby se můžes také podívat, oba světy mi přijdou podobné v existenci jak "velkých frameworků" Django, Rails, tak i menších a pružnějších řešení typu CherryPy, Sinatra (a spousty dalších). V obou je pak na výběr hromada šablonovacích enginů, ORM atd.

    Já osobně pro své projekty používám Werkzeug. Podobně jako CherryPy je to spíše knihovna řešící "jen" request a response objekty a mapování (routing) URL, jenom to na rozdíl od CherryPy a jiných dělá stylem, který se mi více líbí. Takových knihoven (nebo frameworků či mini-frameworků) existuje víc (namátkou WebOb, web.py, ...).

    (Ne)kompatibilita mezi Pythonem 2.x a 3.x se na první pohled opravdu může zdát zvláštně. Vypadá to, že situace okolo 3.x není ještě moc dobrá pro webový vývoj, především, pokud mám aktuální informace, kvůli absenci specifikace WSGI. To je můj názor a teď ho do internetové diskuze píšu asi potřetí, tak bych zase nerad, abych tu nechtěně vytvořil nějakou fámu o totální nepoužitelnosti Pythonu 3 :-) Je to věc, která se může rychle změnit a konečně dá se ověřit na webu, jaké frameworky/knihovny už umí Python 3 a jak. V případě pochybností bych doporučil použít Python 2.x s tím, že pozdější přechod na 3.x by neměl být takový (nebo vůbec nějaký) problém. Myslím si ale, že Python v tomhle není sám, podobná nekompatibilita existuje třeba mezi verzemi Ruby (1.8 a 1.9).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.