abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (18%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (33%)
    Celkem 33 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.6.2010 01:07 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte kompaktní framework pro vývoj webového GUI
    Ono vůbec podpora SSL je jen takový implementační detail :-), který záleží na tom, na který webový server se aplikace posadí (díky WSGI je možné propojit skoro cokoliv s čímkoliv).

    Padlo tu nějaké číslo - 100 MB zabrané paměti. Jediný pythonový proces, který mi na serveru běží a zabírá tolik paměti (kromě MySQL jediný vůbec :-)), je Plone, což je aplikace nad Zope, jedním z nejšílenějších pythonových počinů. A v Zope to hádám stejně dělat nebudeš :-)

    Opravdu ti proces pythonové webové aplikace (se samostatným webserverem) zabírá 100 MB? Nezaměnil jsi třeba hodnoty RSS a VSZ ve výpisu ps? Opravdu po spuštění webovky klesne volná paměť o 100 MB?

    Pokud záleží na každém kilobajtu, nejlepší to asi bude udělat v C++ :-), jenom spuštění aplikace v Pythonu může zabrat jednotky desítek MB. Ale ne tolik. Nad hodnotu 100 MB to může pak časem nabobtnat, pokud se nějak neuváženě pracuje s pamětí (může stačit třeba jednorázové načtení velkého množství dat).

    Teď trochu mimo, paměť by se dala ušetřit tím, že po dobu nečinnosti webová aplikace nepojede, což se celkem snadno zařídí spuštěním z nějakého minimalistického webového serveru přes FastCGI (nebo v horším případě CGI).

    Mimochodem, co přesně je myšleno pojmem webové GUI? Dnes je to trochu buzzword, pod kterým bych si představil nějakou javascriptovou a AJAXovou šílenost v ExtJs, která se snaží ve webovém prohlížeči svým vzhledem a ovládáním co nejvíce přiblížit MS Office (nebo aspoň Gmailu). I takové věci v Pythonu jsou :-) Ale nejspíš máš na mysli prostě "jen" webovou aplikaci.

    Volbu Pythonu chválím. Myslím si (a nejen já), že je to vhodná platforma i pro web; spolu s Ruby asi nejvhodnější. Ano, na Ruby se můžes také podívat, oba světy mi přijdou podobné v existenci jak "velkých frameworků" Django, Rails, tak i menších a pružnějších řešení typu CherryPy, Sinatra (a spousty dalších). V obou je pak na výběr hromada šablonovacích enginů, ORM atd.

    Já osobně pro své projekty používám Werkzeug. Podobně jako CherryPy je to spíše knihovna řešící "jen" request a response objekty a mapování (routing) URL, jenom to na rozdíl od CherryPy a jiných dělá stylem, který se mi více líbí. Takových knihoven (nebo frameworků či mini-frameworků) existuje víc (namátkou WebOb, web.py, ...).

    (Ne)kompatibilita mezi Pythonem 2.x a 3.x se na první pohled opravdu může zdát zvláštně. Vypadá to, že situace okolo 3.x není ještě moc dobrá pro webový vývoj, především, pokud mám aktuální informace, kvůli absenci specifikace WSGI. To je můj názor a teď ho do internetové diskuze píšu asi potřetí, tak bych zase nerad, abych tu nechtěně vytvořil nějakou fámu o totální nepoužitelnosti Pythonu 3 :-) Je to věc, která se může rychle změnit a konečně dá se ověřit na webu, jaké frameworky/knihovny už umí Python 3 a jak. V případě pochybností bych doporučil použít Python 2.x s tím, že pozdější přechod na 3.x by neměl být takový (nebo vůbec nějaký) problém. Myslím si ale, že Python v tomhle není sám, podobná nekompatibilita existuje třeba mezi verzemi Ruby (1.8 a 1.9).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.