abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 391 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.6.2010 21:39 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba + ldap rozumný návod pro NEdoménovou konfiguraci
    Zkusím nějak popsat:

    Na desktopových Windows existují 2 druhy uživatelů: lokální účty a doménové účty. Když používáte klasický způsob přihlašování (ne třeba tu obrazovku s obrázky uživatelů na Windows XP), tak je-li PC v doméně, máte kromě loginu a heslo volbu "přihlásit se k". Vybírá se přihlášení lokální, nebo název domény (může jich tam být víc, ale to se skoro nevidí).

    Bez domény má každý počítač jen svou lokální databázi užovatelů (něco jako /etc/passwd na linuxu). Pro každého musíte ručně založit účet na každém PC, které má používat. Na každém PC může být jiné heslo. Taktéž na fileserveru musí mít ten uživatel účet, ideálně se stejným heslem jako jinde. I v případě lokálních účtů si Windows heslo, kterým se uživatel přihlásil, nějak pamatují, a při pokusu o přístup na síťové disky ho zkusí použít.

    Dále s tím souvisí to, že Windows udržují tzv. profi uživatele - analogie domovského adresáře na unixech, kde je uložena veškerá uživatelská konfigurace systému a aplikací. Na Windows 2k/XP jsou tyto adresáře v "C:\Documents and Settings". Bez NT domény je profil na každém PC samostatný - to někdy chceme a někdy ne. Doména umožňuje stejné chování jako lokální účty (tzv. lokální profil) nebo sdílení (resp. kopírování tam a zpět) profilu (tzv. cestovní profil). Je dobré rozmyslet, co se hodí víc, protože cestovní profily se moc nehodí pro notebooky provozované mimo síť. Teoreticky se na každém PC může udržovat cache toho profilu pro offline použití, ale ve výsledku to je k vzteku. Nicméně třeba se škole, kde se jeden člověk přihlašuje pokaždé na jiném PC a je žádoucí aby se mu zachovala nastavení, jsou cestovní profily dobrou volbou.

    Tedy výhody domény: sdílený seznam uživatelů, který lze použít pro definici přístupových práv na sdílené soubory; možnost použití cestovních profilů; i při použití lokálních profilů se hodí funkce jako logon skript - na automatické připojení disků, automatické úpravy nastavení Windows apod. Jakmile mám PC v doméně, můžu použít doménový administrátorský účet na zálohování nebo vzdálené spouštění příkazů.

    NT doména je přibližnou analogií k linuxovému nss_ldap, pam_ldap, a k /home na NFS (tady je jiný princip, ale user-experience je stejný).

    Když jsem se díval na pGINA, tak tam snad byla možnost, že se při prvním přihlášení novému uživateli automaticky vytvoří lokální účet. Pak ověřuje heslo na LDAPu, čímž obchází lokální hesla. To může být někdy šikovné chování, záleží na prostředí. Pokud máte hodně uživatelů, tak budou na PC zůstávat dávno nevyužívané účty vč. jejich dat a dočasných souborů (TEMP je součástí profilu), což může být několik stovek MB na uživatele. Potíž bude, když chcete z nějakého PC nasdílet adresář / tiskárnu a nastavit práva jen úpro konkrétního uživatele. Na to potřebuje mít v případě lokálních účtů všude stejná hesla, a to pGINA nezajistí.

    Je dobré vědět, že NT doména, jak ji umí Samba 3, je v Microsoft světě už 10 let zastaralá technologie a moc toho neumí. Nástupcem je Active Directory (implementuje ji i Samba 4, zatím to asi není v produkční kvalitě), což je technologie postavená na Kerberosu a LDAPu, které Microsoft trochu upravil. Tam jsou možnosti mnohem větší. Sám jsem ale neměl potřebu je využít.

    Klidně se ptej na další věci.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.