abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 396 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.7.2010 02:32 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - manuální přidávání uživatelů a volba SID
    Už jsme to asi řešili nedávno v tady diskusi o Sambě. Podíval jsem se na to, a je celé dost chaotické. Zkusím to nějak shrnout.

    Historicky Samba používala algoritmické mapování, v smb.conf býval parametr algorithmic rid base, výhozí hodnota byla 1000. Vypadalo to asi tak: USER_SID = RID_BASE + 2*UID, GROUP_SID = RID_BASE + 1 + 2*GID (jde o tu koncovou část dlouhého SIDu). Výhoda byla, že SIDy nemusely být nikde uložené a mohly se obousměrně vypočítat vždy znovu (v té době se obvykle používal primitivní /etc/smbpasswd).

    Později se přešlo na jiná úložiště (tdabsam, LDAP) kde jsou SIDy uložené přímo, takže se SID vygeneroval při přidání uživatele/skupiny do databáze Samby a později se už používal ten uložený. A tady nastává jeden z problémů - jsou na to různé nástroje jako smbpasswd, pdbedit, smbldap-tools, a jiné). Každý ten nástroj funguje trochu jinak a generuje SIDy po svém.

    Já jsem vždy, i po přechosu na LDAP, nechával SIDy na automatické volbě. Uživatele a skupiny v LDAPu vždy založím bez Samba atributů (tj. i bez SIDu) importem LDIFu, který mi generuje shell skript. Pak zavolám smbpasswd -a resp. net groupmap add.

    Na Debianu Etch (už dost stará Samba 3.0.24) s LDAPem pozoruju asi takové chování:

    - v LDAP objektu domény je parametr nextRid, který začal na hodnotě 1000, a postupně se zvyšuje. Tomu odpovdají SIDy skupin přidaných přes net groupmap. Jsou to lichá i sudá čísla narůstající s novými skupinami. Tady se algoritmické mapování nekoná.

    - pak je tam nextUserRid, který mám pořád 1000, a to se tam účty přidávají hodně často. U uživatelů SIDy odpovídají tomu algoritmickému mapování, co jsem popsal výše. Tj. jsou to jen sudá čísla. Toto chování přisuzuji použití "legacy" nástroje smbpasswd. Možná novější verze Samby toto dělá jinak.

    Takže je vidět, že tu mám potenciální problém, že se mi "potkají" SIDy skupin a uživatelů. Ale vzhledem k tomu, že UID uživatelů volím od 10000 výše, tj. SID od 21000, a SID skupin je teď u poslední asi 1300, není co řešit! Ještě se mi to komplikuje tím, že některé skupiny přidávám přes LDAP Admin, který Samba atributy do LDAPu generuje sám. Ale tady SID skupin volí algoritmicky jako lichá čísla, takže OK.

    Pokud s tím chcš pohnout, tak doporučuju zkusit v LDAPu založit pár skupin a uživatelů bez LDAP atributů. Pak použít ty smbpasswd -a resp. net groupmap add a nechat je, ať zvolí SID automaticky (tyto nástroje samy rozšíří u LDAP záznamů schema o Samba atributy). Pak se podívat do LDAPu jak to dopadlo.

    Ještě se můžeš podívat dovnitř smbldap-tools, jak to řeší (jsou to perl skripty). Pokud vím, tak tam přímo zapisují Samba atributy do LDAPu, a nepoužívají třeba net groupmap.

    Závěr je, že každý nástroj si volí SID po svém. Ty jen musíš zajistit, aby nevznikaly kolize SIDů mezi uživateli a skupinami. To nejlíp uděláš tak, že na správu uživatelů/skupin budeš používat jen nástroje, u kterých víš jak fungují, a víš že ve výsledku ke kolizi nedojde.

    Při psaní vlastního nástroje bych stejně nedoporučil SID do LDAPu zapisovat přímo. Protože do toho LDAPu musíš kvůli Smambě zapsat mnohem víc věcí, a se změnou verze Samby se požadované atributy občas mění. Takže je lepší se spolehnou na Samba nástroje, které budou fungovat určitě.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.