abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    8.7.2010 14:33 Radek Miček | skóre: 23 | blog: radekm_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fukcionální programování

    Zdravím.

    Zajímalo by mě, zda je funkcionální programování pouze akademická záležitost, nebo zda se v praxi v nějakém velkém projektu používá...

    Ne, není to pouze akademická záležitost. Například společnosti Galois, Credit Suisse používají Haskell, společnost Jane Street Capital používá OCaml, Twitter používá Scalu, IntelliFactory používá F#, FaceBook používá Erlang, NASA používala Common Lisp (nevím, jak je to v dnešní době). Pro další použití se můžete podívat na program jednotlivých ročníků konference CUFP.

    Který funkcionální jazyk bych se měl naučit? Je nějaký funkcionální jazyk, jehož znalostí bych se například mohl živit, tedy který bych využil například v práci?

    Osobně Vám doporučuji Haskell. Není tam možné tak snadno psát imperativní kód jako v jazycích, které nejsou čistě funkcionální, což Vám na jednu stranu bude činit problémy, protože budete nucen změnit způsob uvažovaní, ale na druhou stranu se rychleji naučíte funkcionálně myslet (protože Vám nic jiného nezbyde).

    Jelikož říkáte, že jste Javista, můžete také zkusit jazyk Scala. Má docela blízko k Javě, ale můžete v něm používat i funkcionální techniky. A když nebudete chtít nebo se to nebude hodit, můžete psát podobný kód jako v Javě s tím, že u některých věcí se Vám zápis podstatně zkrátí. Domnívám se, že tento jazyk má potenciál postupně nahradit Javu.

    Co jsem tak koukla, tak bych se asi začal učit Erlang...

    Oproti Haskellu a Scale je Erlang dynamicky typovaný jazyk, což pro Vás znamená, že nebude tak rychlý a některé chyby, které by v Haskellu/Scale odhalil už kompilátor, se Vám v Erlangu projeví až za běhu.

    Nevíte o nějaké vhodné literatuře k funkcionálnímu programování? Mám na mysli nějaké obecné algoritmy, přeci jenom pro mě jakožto začínajícího javistu je ztráta možnosti měnit hodnotu proměnné celkem frustrující...

    Doporučuji Vám začít knížkou o základech funkcionálního programování a naučit se používat funkce vyšších řádů a currying. Zkuste se podívat třeba na Naučte se Haskell.

    Na škole jsem měly předmět základy algoritmizace, ale to mi je ve funkcionálním programování jaksi k ničemu...

    Máte pravdu, že se často dává přednost perzistentním datovým strukturám, ale snad ve všech známějších funkcionálních jazycích můžete použít i klasické datové struktury a i klasické algoritmy.

    Můžete se podívat na What’s a good Functional language to learn first případně zkusit hledat podobné dotazy na Stack Overflow.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.