abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (28%)
    Celkem 129 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    29.7.2010 10:04 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 12V adaptér dáva 17V a viac
    Takhle se klasicky chovají konvenční trafa na 50 Hz, na výstupu jenom usměrňovač možná s filtračním kondíkem, ale bez stabilizátoru. Kvůli nákladům výrobci trafo (3-5 W) výkonově trochu poddimenzují a aby se to vyrovnalo, na sekundár namotají pár závitů navíc. Takže rozsah výstupních napětí *hodně* závisí na zátěži, trafo je "měkké". A nějaký 1k odpor jako umělá zátěž při měření na tom moc nezmění.

    Většina maličkých SoHo routerů/switchů má na vstupu stabilizátor - v lepším případě spínaný (dražší, účinnější = míň topí) v horším případě lineární (úbytek napětí * protékající proud maří jako teplo). Takže dokáže vzít napětí i výrazně vyšší, než je jmenovitá hodnota. Už jsem řešil jeden levný switchík, kde se na vstupu upekl lineární stabilizátor, protože trafoadaptérek dával opravdu moc vysoké napětí a stabilizátor měl mizerné chlazení. Vyměnil jsem stabilizátor a elyty, přidal jsem chladicí křídlo, použil jsem kvalitnější adaptérek - a světe div se, vstupní stabilizátor ve switchi topí daleko mravněji.

    Spínané adaptérky jsou taky různých cenových kategorií. Hlavně ty nejlevnější, třeba 5V / 2-3A, bývají dost ošizené. Ta nejlevnější kategorie má opravdu jednoduché obvodové řešení: jenom pár diskrétních tranzistorů, optočlen a zenerka, nebo vazba pomocným vinutím = malý zisk v regulační smyčce, potažmo docela mizerná stabilizace výstupu. Ale není to zdaleka tak hrozné, jako u klasických nestabilizovaných trafíček. Pokud spínaný zdroj dává 17V namísto 12V (už jsem to potkal), tak je vadný. Pokud namísto 5V dává 5.2V, tak je to ještě duševně zdravé, vejde se to do obvyklé tolerance +/- 5% (to jsem taky nedávno potkal). Pokud je u routeru/miniPC použit externí spínaný adaptérek, velmi často je uvnitř routeru jmenovité napětí z adaptéru přímo použito pro napájení části obvodů - viděl jsem takto použito +5V nebo +12V. A pochopitelně se z toho většinou dělají nějaké nižší větve, 3.3/2.5/1.8/kýho čerta. Jedou na to CPU jádra a switchovací matice.

    Digitální multimetry občas měří halušky v případě, že je na měřeném ss napětí přiložena VF střídavá složka. Když se na to mrnkete osciloskopem, třeba ani nezjistíte, kde se ta halucinace bere - vidíte fousy, ale menší než to, co říká multimetr...

    Z čeho vzít 12V napětí? Na laborování v počítačovém servisu běžně používám starý ATčkový zdroj. Pro trvalé použití se u WiFinářů dají koupit spínané adaptérky. Případně se dá použít spínaný adaptérek (náhražka trafa) pro 12V halogeny pro osvětlování interiérů - zdroje pro tyhle potřeby obvykle umí pěkných pár ampérů. Pro malé proudy řekněme do 1A: v krámech se spotřební elektronikou mívají univerzální trafoadaptéry s přepínatelným výstupem (1.5-3-4.5-6-9-12), kde je na výstupu lineární stabilizátor.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.