abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    21.8. 05:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.98.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.8. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.1 (YouTube) svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Mary Lou bylo vybráno na počest americké jazzové klavíristky Mary Lou Williams (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 19:11 | Nová verze

    Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.4. Představení novinek také na YouTube. Bun byl přepsán z programovacího jazyka Zig do Rustu. Pomocí Claude Fable 5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 12:33 | Nová verze

    Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 04:11 | IT novinky

    Společnost PINE64 kvůli nedostatku a vysokým cenám DRAM a eMMC dočasně pozastavuje výrobu linuxových zařízení. Výroba zařízení jako PineTime, PineVoice a Pinecil pokračuje.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 02:55 | IT novinky

    Společnost Stripe se dohodla na akvizici společnosti OpenRouter. Za 7,5 miliardy dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.8. 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.27 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.8. 16:00 | Pozvánky

    V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede Petr Hodina, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem mobilního … více »

    lkocman | Komentářů: 0
    19.8. 14:11 | IT novinky

    Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.8. 05:55 | IT novinky

    Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (19%)
     (30%)
     (7%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (22%)
    Celkem 2472 hlasů
     Komentářů: 31, poslední 13.8. 00:27
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.8.2010 10:22 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zelené raidové pole
    Já bych tu statistiku formuloval jinak:

    Ono je sice hezké, že výrobci udávají jakýsi poměr chyb na počet čtecích operací, ale reálně pro Vaše praktické potřeby se závady disků chovají spíš ve smyslu "počet chyb za jednotku času", resp. "riziko=pravděpodobnost, že v určitém časovém intervalu na disku vykvete vadný sektor nebo jiná chyba". A v tu chvíli ta RAIDová matika vypadá dost jinak, i pokud si za tu pravděpodobnost dosadíte nějakou konstantu.

    Když pak konstruujete RAID z více disků, máte na výběr řekněmě mezi levely 5, 6 a 10. To znamená, že smí beztrestně nastat porucha nanejvýš jednoho disku, resp. nanejvýš libovolných dvou, resp. nanejvýš N/2 ale ne libovolných (s jistotou jeden libovolný). A teď počítejte pravděpodobnosti havárie :-b

    Podle mého RAID6 ve spolehlivosti vede až do poměrně velkého počtu disků - na základě reálných zkušeností bych ho ale nenasazoval na víc než 16 disků a chce to pravidelné kontroly, což některé RAIDy neumí.

    Před pár lety se RAID6 prakticky nevyskytoval, a běžně jsme konfigurovali RAID5 přes 8 disků - fakt je, že na tom nebyla příliš cenná data. Ale nikdy jsem nezaznamenal havárii dvou disků současně. Bylo to pravda v dobách před Barracudou 7200.10 1TB :-)

    Ano, poruchovost disku jistě může do jisté míry souviset s provozní zátěží disku, a tedy s "naběhanými" terabajty nebo seeky. Na druhou stranu záznam "stárne" a vadné sektory se objevují i na discích, které jsou zatížené spíš málo, nebo dokonce ležely dlouho ladem (několik let). Pokud se týče vibrací tak disky v RAIDové kastli mívají určitou vzájemnou mechanickou vazbu apod., což Vašemu pohledu na věc taky do jisté míry protiřečí.

    Domnívám se, že přirozenému "stárnutí" záznamu by se dalo do jisté míry odpomoci tím, že by se data pravidelně obnovovala = přepisovala na místě identickými daty. Ale nevím o tom, že by to nějaký RAID dělal, a je otázkou, jakou zvolit periodicitu, aby naopak nedocházelo ke zvyšování výskytu chyb, které jdou na vrub zvýšené provozní zátěže. Nemám představu, nakolik je "vadnutí záznamu" způsobováno běžným provozem disku (magnetická pole od motoru, vychylovací cívky a zápisové hlavy nad sousední stopou) a v jaké míře je způsobováno "nekvalitou magnetického materiálu" naneseného na plotně. Podotýkám, že je třeba rozlišovat dva druhy "chyb čtení sektoru": CRC error (navedení na stopu proběhlo, ale sektor už nejde přečíst) a "track not found" (nejdou přečíst ani naváděcí značky). Totiž low-level formát (značky pro navádění na stopy) se vyrábějí ve fabrice speciálním strojem na samotných plotnách a jsou prakticky nezničitelné, jejich poškození znamená headcrash, což se vyskytuje poměrně zřídka - kdežto užitečná data jsou za provozu zapisována hlavou disku a jsou o poznání méně trvanlivá, ztráta jejich čitelnosti po delším čase je mnohem běžnější, a disk leckdy "vyléčí" už to, že ho přepíšete po celé ploše nulami (nebo náhodnými daty). dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=524288
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.