abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 41 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20240514 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-01051, INTEL-SA-01052 a INTEL-SA-01036.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Google na své vývojářské konferenci Google I/O 2024 představil řadu novinek. Keynote byl věnován umělé inteligenci (DeepMind, Gemini, Responsible AI).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Gitu bylo nalezeno 5 zranitelností. Opraveny jsou ve verzích 2.45.1, 2.44.1, 2.43.4, 2.42.2, 2.41.1, 2.40.2 a 2.39.4. Útočník může připravit repozitář tak, že při jeho klonování (git clone) může dojít ke spuštění libovolného kódu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.5. 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.5. 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.5. 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.5. 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 279 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.10.2010 11:43 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problemy s multihomingom

    To je právě ono. Na první pohled do konfigurace to vypadá jednoduše a přehledně. Reálně ale často koukáte jak zjara, proč to nefunguje tak, jak by si člověk intuitivně představoval - a to i v přehlednějších případech, než je ten Váš. Na rozběhnutí IPSecu aby člověk študoval detaily toho protokolu z RFCček a nejlíp i zdrojáky OpenSwanu, aby zjistil, co ta zatracená věc zrovna dělá, jak se tahle konkrétní verze liší od verze před dvěma měsíci apod. Navíc "krade pakety ze vzduchu", takže se neřídí routovací tabulkou, takže si dělá bůhví co, a s interním schematem subsystémů netfilter+iproute2 interaguje bůhví jak. Že se tam dynamicky nahazují, timeoutují, obnovují apod. nějaké managementové relace, takže stavový mechanismus na každém konci, a teď se třeba správně nepotkají proti sobě, to už jsou spíš okrajové problémy ("aspoň se to rozběhlo a chvíli to běhalo, shnilo to až za někou dobu"). Omlouvám se, tyhle moje vzteklé žvásty možná s Vaším konkrétním problémem nesouvisí :-)

    Pokud má protistrana *nějaký* IPsec, prostě konkrétní implementaci v konkrétní verzi, tak máte docela kliku, pokud proti ní Vaše konkrétní implementace aspoň trochu funguje. To je celkový dojem z mých sporadických zkušeností za posledních cca deset let.

    Jo aha, on IPsec pro tunely (ESP tunnel mode) používá svůj vlastní protokol nad IP, číslo 50 (tj. nejede nad TCP ani UDP). Pokud jsou vidět "naslouchající" sockety na UDP portu 500, jsou otevřené pro každou lokální IP adresu extra, nebo vidíte jenom 0.0.0.0:500 ? Tenhle naslouchající UDP port je pro ISAKMP. Čili soudím, že ISAKMP používáte...

    Potažmo pro fungování IPSecu je potřeba ve filtrech po cestě povolit jednak IPSec protokol (číslo protokolu 50) pro holé tunely, jednak protokol UDP port 500 pro ISAKMP. Počítám, že tyhle díry ve filtrech máte správně...

    Ještě jsem si všiml: Vaše pravidlo "iptables -t mangle" spadne implicitně do chainu FORWARD, tj. neuplatní se na lokálně generované pakety, tj. patrně ani na Váš IPSec (ehm: možná záleží, kam se IPSec zaháčkuje, = možná bude rozdíl mezi low-level tunelem a ISAKMP relací). Pokud byste tedy chtěl manglovat IPSec, správně byste měl to pravidlo vsadit do chainu OUTPUT (mangle table), tj. "-A OUTPUT". Viz opět KPTD. Ale souhlasím, že i pokud mangling nezabere, měl by se na to uplatnit "source routing" pomocí "ip rule 32765".

    Pro sledování činnosti IPtables pravidel se dá použít třeba "log target", tj. -J LOG --log-prefix "Ahoj", případně "iptables -L -v", kde sloupec úplně vlevo je počítadlo průchodů pro každé pravidlo.

    Už si přesně nepamatuju podrobnosti konfigurace IPSecu... nicméně mám pocit, že než začnou vůbec chodit užitečné pakety tam a zpátky, navazuje se napřed IPSec tunel, resp. pokud je použit ISAKMP pro řešení klíčů pro holý IPSec tunel, tak ISAKMP si ještě napřed musí navázat svoji komunikaci a dohodnout=spárovat odpovídající "security association"... Tak mě napadá, pokud by byly dva tunely na jeden společný "protější konec", a měly by chodit oba ze stejného lokálního stroje = z jediné lokální instance OpenSwanu, jestli třeba ISAKMP nezjistí, že mluví jenom dva stroje mezi sebou, a začne jednu z obou tras ignorovat. Nebo zjistí, že má jenom jednu destination, tak ani nenahodí druhou ISAKMP relaci z druhé lokální adresy - což může a nemusí znamenat, že pak nebude ani balit traffic do "IP protokolu 50" s druhou lokální adresou. Prostě dynamismus a vrstevnatost IPSecu s ISAKMP mi přijde potenciálně dost netriviální, možná se nepočítalo s "Vaším" případem, že chcete mít na jediném lokálním stroji dva různé "endpointy" (IP adresy lokálního konce tunelu) proti jedinému společnému protějšku...
    Napadá mě: pokud se správně pamatuju, OpenSwan provozuje user-space démona (řeší ISAKMP a možná něco dalšího). Nešlo by spustit ho dvakrát paralelně? Tj. pro každé venkovní rozhraní oddělenou instanci, s konfigurací security associations pouze pro toto rozhraní. Tohle půjde pouze v případě, že OpenSwan(ISAKMP) binduje UDP port 500 pouze na konkrétní lokální IP adrese. Pokud OpenSwan binduje adresu 0.0.0.0 (všechna rozhraní), tak pokus o spuštění druhé instance skončí chybou. A pak ještě záleží na tom, jestli by reálně zafungovalo zřetězení kernelových háčků (netlink?) obou instancí.

    Předpokládám, že IPSec NAT traversal se Vám do toho nemíchá...

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.