abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.11.2010 22:25 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: router, FTP server, firewall

    což je také důvod proč jsem se obrátil na odborníky vašeho kalibru (no offense).
    :-) No v mém případě by to sedlo i se skrytým ostnem ironie :-)

    [Vortex86DX (i486DX@800MHz, 256 MB RAM)]: Tuhle architekturu neznám, a kvůli její atypičnosti z ní mám trochu strach.
    [slovíčkaření]: architektura / instrukční sada CPU je klasická x86 na úrovni 486DX tj. včetně matematického koprocesoru (existuje i varianta SX = bez FPU). Kód zkompilovaný pro i386 na tom samozřejmě běží. Má to normální BIOS = po všech stránkách klasické PCčko.[/slovíčkaření] Ale souhlasím, že je to stroj spíš do průmyslu (díky spotřebě) a mimo tuto oblast zaujme spíš kutily/znalce/pamětníky. Sice fungl nové železo, ale má to on-chip jenom IDE (dnes reálně používané spíš pro ATA Flash) nikoli SATA. COM porty, LPT a GPIO nevyužijete. Oproti starým 486tkám to má USB 2.0, DDR RAM a mnohem vyšší takt. Škoda že nemá IO-APIC. On-chip IDE řadič funguje jak v klasickém "generickém" režimu, tak v nějakém svém "nativním" (zná ho Linuxový ovladač ite821x). On-chip r6040 10/100 Ethernet má taky ovladač ve vanilce (a nezjistil jsem, že by byl s něčím zpětně kompatibilní). Tento SoC bývá kombinován s grafikou SiS/XGI z9s (dedicated 32MB RAM).

    [malý switch za pár stovek] Doufám že by stačil. Nevím přesně jakým způsobem probíhá řízení přenosové rychlosti, resp. jestli jde řídit i provoz pro zařízení za switchem.
    Jako že individuální traffic shaping pro jednotlivé stroje ve vnitřní síti?
    Rozdíl mezi switchovanou a routovanou vnitřní sítí je ten, že na switchované síti si jednotlivé stanice můžou navzájem posílat provoz, aniž by se musely doprošovat routeru (a jeho filtrů), můžou fixlovat cizí MAC adresu apod.
    Taky jsem tuším viděl nějaký malý, asi 8portový VLANový switch. Pomocí téhle věcičky můžete mít jednotlivé porty switche namapované na router jako VLANové subinterfejsy (virtuální LANku klidně extra pro každý počítač ve vnitřní síti). Navzájem pak stanice na sebe přímo nevidí, jenom se samozřejmě dělí o pásmo fyzického Eth portu na routeru. Ale úzkým hrdlem beztak bývá router nebo uplink, ne kapacita fyzického portu.

    [WiFi do desktopu...] Wifi do PCI je otázka pár stovek, pokud se nemýlím.
    To jo, jenom pozor na použitý čip. Pro Linux doporučuji Atheros. Určitě ne Via nebo Realtek, nevím jak Ralink nebo Prism. Další věc je, že možná budete hledat WiFi spíš do PCI-e (nebo Mini-PCIe).

    ...Asi bych to viděl na VIA nebo Atom v desktopové case se switchem a Wifi do PCI.
    Už jste narazil na SuperMicro. Ono těch desek na výběr je víc. Atomové boardy SuperMicro se vyznačují tím, že i nové Atomy (D4xx/D5xx) jsou kombinovány s "desktopovým" ICH, takže mají velký počet USB a SATA portů. On ten ICH9(R) ale taky něco sežere - čili co do spotřeby to není možná o moc lepší, než starší Atomová platforma N270+i945GSE. Je trochu trapné, že dvě síťovky jsou k mání jenom v kombinaci s "R" variantou ICH9, která bude ještě trochu víc papat. Aspoň že jsou ty nové Atomy výkonnější. Další trapná věc je, že ty novější boardy už nemají PCI, jenom PCI-e (viz WiFi). Staré boardy s i945 mají PCI slot - a ventilátor na procesoru (fuj). Nějaké boardy jsou k vidění taky u Intelu a dalších kancelářských výrobců, ale pokud vím, nikdo další to nepojal jako malý server (nikdo kromě Supermicra a pár obskurních "průmyslových" výrobců), takže ty boardy většinou mají jenom jednu síťovku a malý počet SATA portů.

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.