abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:44 | Komunita

    V Bolzanu probíhá konference SFSCON (South Tyrol Free Software Conference). Jean-Baptiste Kempf, zakladatel a prezident VideoLAN a klíčový vývojář VLC media playeru, byl na ní oceněn cenou European SFS Award 2025 udělovanou Free Software Foundation Europe (FSFE) a Linux User Group Bolzano‑Bozen (LUGBZ).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:44 | Zajímavý projekt

    Open-source minimalistický trackball Ploopy Nano byl po modelech modelech Classic a Thumb Trackball také aktualizován. Nová verze Nano 2 používá optický senzor PAW3222 a k původně beztlačítkovému designu přidává jedno tlačítko, které ve výchozí konfiguraci firmwaru QMK přepíná režim posouvání koulí. Sestavený trackball nyní vyjde na 60 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Zajímavý článek

    Github publikoval Octoverse 2025 (YouTube), tj. každoroční přehled o stavu open source a veřejných softwarových projektů na GitHubu. Každou sekundu se připojil více než jeden nový vývojář. Nejpoužívanějším programovacím jazykem se stal TypeScript.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 09:55 | Komunita

    Kit je nový maskot webového prohlížeče Firefox.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 00:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.5. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.11. 23:55 | IT novinky

    Německo zvažuje, že zaplatí místním telekomunikačním operátorům včetně Deutsche Telekom, aby nahradili zařízení od čínské firmy Huawei. Náklady na výměnu by mohly přesáhnout dvě miliardy eur (bezmála 49 miliard Kč). Jeden scénář počítá s tím, že vláda na tento záměr použije prostředky určené na obranu či infrastrukturu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.11. 18:00 | Komunita

    Po dvaceti letech skončil leader japonské SUMO (SUpport.MOzilla.org) komunity Marsf. Důvodem bylo nasazení sumobota, který nedodržuje nastavené postupy a hrubě zasahuje do překladů i archivů. Marsf zároveň zakázal použití svých příspěvků a dat k učení sumobota a AI a požádal o vyřazení svých dat ze všech učebních dat.

    karkar | Komentářů: 8
    6.11. 11:00 | IT novinky

    Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahajuje sektorové šetření v oblasti mobilních telekomunikačních služeb poskytovaných domácnostem v České republice. Z poznatků získaných na základě prvotní analýzy provedené ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) ÚOHS zjistil, že vzájemné vztahy mezi operátory je zapotřebí detailněji prověřit kvůli možné nefunkčnosti některých aspektů konkurence na trzích, na nichž roste tržní podíl klíčových hráčů a naopak klesá význam nezávislých virtuálních operátorů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    6.11. 10:55 | Humor

    Různé audity bezpečnostních systémů pařížského muzea Louvre odhalily závažné problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti a tyto problémy přetrvávaly déle než deset let. Jeden z těchto auditů, který v roce 2014 provedla francouzská národní agentura pro kybernetickou bezpečnost, například ukázal, že heslo do kamerového systému muzea bylo „Louvre“. 😀

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    6.11. 01:00 | Komunita

    Z upstreamu GNOME Mutter byl zcela odstraněn backend X11. GNOME 50 tedy poběží už pouze nad Waylandem. Aplikace pro X11 budou využívat XWayland.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (18%)
     (17%)
     (22%)
     (15%)
     (21%)
     (15%)
     (16%)
    Celkem 324 hlasů
     Komentářů: 15, poslední 2.11. 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.11.2010 15:21 fifi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Net monitor

    Bohužel s Vámi nesouhlasím ;-)

    Jsou 2 standardní cesty jak ovládat počítač. Textová forma - terminál. Vizuální forma - GUI. Nejprve byla na světě textová forma z hw důvodů a pak přišla přirozenější forma - vizuální, když už to počítače zvládly. První je velice pomalá a neintuitivní forma. Uživatel své myšlenky musí transformovat do textových příkazů, které musí dopředu znát. Tzn. pokud příjde uživatel k systému, u kterého nezná příkazy neudělá nic a trvá dlouho než se je naučí. Zatímco druhá forma ovládání pc je více intuitivní bez nutnosti si pamatovat jména příkazů. Systém dokáže ovládat i člověk, který o něm nic neví, který nezná žádné jeho příkazy. Řídí se jen tím co vidí. Je to podobné jako ve skutečném světě. Pak pomocí vlastních rukou anebo myši ukazuje co chce. Výhoda je interaktivita a přirozenost a rychlost. Systém dokáže ovládat i člověk, který není technicky zaměřený.

    Windows má prioritu v té první. Linux má prioritu v té druhé. Skvělý operační systém není ani jeden z nich - ten by měl totiž umožnit obě varianty. Linux naprosto selhává v GUI. Windows naprosto selhává v příkazové řádce. Proto se taky Windows více používá na desktopech ikdyž to Linuxáci nedokáží pochopit. Lidi prostě nechtějí znát příkazy. A 98% lidí nebudou admini, power useři, programátoři jen protože Linux. Už to chápete? Proto se Linux nikdy nerožšíří.

    Ad aplikační firewally - nebavil jsem se o systému ale o aplikacích. Systém (jádro) pošle vždy co chce a žádný program ho nezastaví, protože je to systém. Zastáví ho až jedině další počítač v síti, na který je napojen. Já se bavím o normálních aplikacích komunikujících regulérně. Pokud mám aplikaci na přehrávání hudby a ona kontaktuje server, aby stáhla obal cd a nemá v nastavení možnost vypnutí a jsem připojený s notebookem přes mobil, tak klidně i v comodu i prostě na tu dobu co jsem připojený přes mobil jednoduše zakážu, během 3 sekund. Jak v Linuxu? Mám studovat týden příkazy, vytvářet si skripty a posílat je normálním uživatelům? Nechápu proč Linuxáci nechápou, že je GUI důležité. Celou dobu se bavím o Linuxu na desktop ne na server. Na serveru mě nějaký síťový monitorig v GUI vůbec nezajímá, ale na desktopu ano. A výsledek je, že to prý prostě nikdo nepotřebuje. Jestli je to pravda, pak je Linux na desktopu ztracený a jestli si to myslí všichni Linuxáci, tak nadosmrti ztracený.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.