abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.12.2010 23:36 Radim Kolář | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše pgsql vs mysql

    Spis je to otazka proc firmy prakticky neprodavaji support PGSQL, zatimco MySQL prodava kde kdo a navic je na to vice toolu. A kdyz neni support tak si to moc zakazniku nenasadi.

    Interni nebo externi replikace, to je v zasade jedno. Technicky vzato DB2 ma 2 druhy externi replikace (MQ, ASN) a 1 interni (HADR). Problem je spis v nizke kvalite replikaci pro PGSQL, jsou to nedodelky. Co ja se se slony1 a skype replikaci natrapil. To slony1 je neuveritelne citlive na timing pri admin prikazech a kdyz se rozbije tak ze musi opravovat aktualizaci systemovych tablic neni mozne ho uz jakymkoliv prikazem dat doporadku snad s vyjimkou force uninstall

    Ja navrhoval slony teamu aby se obslehla ASN replikace z DB2, ktera je velmi jednoduse navrzena (slovy 12 systemovych tablic) ve srovnani se slony1 a umi async multimaster a ostatni dulezite featury jako napriklad si vybrat pomoci WHERE ktere radky vlastne chci replikovat, transformovat replikovana data, replikovat views, replikovat LOB, jedna tabulka se muze replikovat vicekrat, neni potreba vytvaret rucne cilove tabulky, neni potreba obousmerne spojeni u serveru proste klasika navazovani spojeni cil -> zdroj. Ovsem priorita vyvoje slony1 neni udelat funkcni reseni ale zjevne vyblbnout se pri kodovani, takze prece nebudeme kopirovat deset let funkcni design, nakodime si slony 2.0 s minimalnim redesignem enginu, mozna to vyjde tentokrat, ze? Budto jsou to nekompetentni vyvojari kteri nedokazi poznat ze vysledek prace za moc nestoji nebo jim ego nedovoli obslehnout fungujici system. Smutny fakt je ze slony1 je stale nejlepsi replikace, ta z pg 9 je dost nestabilni, to snad netestoval nikdo.

    MySQL pochopilo potreby LAMP uzivatelu, dalo jim to co potrebovali a proto se tak rozsirilo i pres svoji nekvalitu. Je to sice nekvalitni databaze, ale uspesne resi jejich problemy (napr. query cache je velmi dobra pro LAMP) a proto ji pouzivaji. Dostanou od ni to co ocekavaji.

    PostgreSQL proste nedokaze vyresit problemy podnikovych uzivatelu a ani LAMP uzivatelu a proto se rozsiril do techto oblasti minimalne. Pravda pokusy tu byly - Great Bridge, Sunem podporovany Pgsql. Dnes tu mame EDB, ta ale tezi predevsim z Oracle kompatibility. Ty jejich add-on pro pgsql za ty penize co za ne chteji nestoji.

    PGSQL team proste nechape pozadavky podnikovych uzivatelu. Vzhledem k tomu ze se jedna o OSS projekt tak oni je ani chapat nemusi protoze nejsou zavisli na financovani od nich. Dokud se nestane komercnim subjektem jako bylo mysql tak na pozadavky zakazniku bude vzdy kaslat.

    1. User friendly administrace
    2. prehledna dokumentace
    3. kvalitni drivery
    4. Knizky
    5. Skoleni
    6. Podpora od velke firmy
    7. Kompatibilita s existujicimi SQL databazemi pokud je to mozne
    8. Poradne udelana Replikace + Fulltext
    9. Transakce ze stored procedur

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.