abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 396 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.3.2011 14:54 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Řízení (pomocí PC)
    Ok, předesílám, že mluvím hlavně o AVR (mínus řada xmega - bohužel), protože s ostatními architekturami tolik zkušeností nemám.
    Pokud není ALU a instrukční soubor vybavený operacemi pro práci s plnou délkou ukazatele (v případě 64kB adresního 16 bit sčítání, odčítání a alespoň posuny) tak céčkový kód s ukazateli bude po přeložení zbytečně kynout.
    S tímhle moc nesouhlasím. Uznávám, že po přeložení C kódu s ukazateli může vzniknout dost ošklivý a nakynutý kód, ale snad ve všech případech, kdy jsem se s tím setkal, šlo o chybu překladače/optimalizátoru, který nepoužil něco, co ten procesor umí. (Nebo prostě vymyslel totální ptákovinu a že jsem jich už viděl dost.)

    Nejsem si teď jistý, jaký kód máš na mysli, ale napadají mě dva případy.

    1. konstrukce typu ukazatel + x - ok, místo jedné instrukce se pro sčítání použijí dvě. O něco déle to trvá, ale v programu jako celku si nedovedu představit, že by to mělo nějaký významný vliv.

    2. ukazatel na složitější strukturu - opět není problém. AVR má instrukce pro práci s pamětí s adresováním registru + konstanta. Adresovat jednotlivé prvky struktury je tedy možné jedinou instrukcí a za stejnou dobu, jako normální proměnnou.

    To mimo jiné lze použít i v případě č. 1, pokud je x konstanta - v kódu potom vznikne něco jako "nahraj/ulož z/do X + (velikost prvku * x)" - konstanta pro posun je v rozsahu 0-63, což dává možnost pracovat s poměrně velkými strukturami a adresovat i relativně dlouhá pole.

    Jak jsem říkal, překladač to bohužel občas udělá blbě, ale to není chyba architektury.

    Nenapadá mě, k čemu bych kdy použil posuny adres, ale je to stejný případ jako pro sčítání - prostě místo jedné instrukce se použijí dvě (tady už to může mít větší vliv než to sčítání, protože AVR posunuje jen o jednu pozici)
    Ještě ja potřeba započítat nepoužitelnost zásobníku pro budování přirozených céčkových rámců s lokálními proměnnými atd.
    To se AVR netýká. A když mi někdo bude tvrdit, že 8051 je krám, hádat se s ním nebudu.
    Co se týče 8-bit AVR, tak tam je to o trochu lepší.
    Vzhledem k výše napsanému bych dokonce z věty "Pro pohodlnost vývoje SW a dostatečný výkon bych již PIC ani AVR nepoužíval." vyhodil AVR ;-)
    Díky více ukazatelům
    Nejsou tak podstatné, vliv to má jenom na výkon odbouráním zbytečného přesouvání dat tam a zpátky...
    Přesto je to procesor s 8-bit základní aritmetikou. Trochu to zahraňují na novějších jádrech instrukce MOVW, ADIW, SBIW, MOVW, ale posuny a další chybí.
    Zrovna tyhle instrukce bych za tak důležité nepovažoval. Jediná jejich výhoda může být v tom, že pracují atomicky, ale to je tak všechno - trvají stejně dlouho a použití jedné instrukce místo dvou (tj. ušetření jednoho programového slova) za tak velkou výhodu nepovažuju. O posunech jsem psal vejš.
    Ovšem volání podporogramu přes EIND je hnus. Stejně tak nesouvislá adresace LPM
    Uznávám, moc hezké to není, ale napadá tě jiné řešení? Takové, aby ten procesor (či přinejmenším jeho části) nemusel být 32bitový? A krom toho tahle věc se týká jenom "nejvyšších" typů AVR - těch, které mají víc než 64k slov programové paměti. A i tam jenom v případě, že pracuješ s pamětí nad rámec spodních 64k slov.
    LD znamená trvalé hlídání const/no const ukazatalů a složitý kód nebo všechna const data přenést do RAM nebo jiné datové oblasti.
    Nerozumím těm const/no const ukazatelům (C jsem přece jenom trochu pozapomněl). Nicméně pokud se jedná vyloženě o konstanty, tak ty překladač do RAM přenáší automaticky vždy. Dá se mu v tom samozřejmě zabránit a říct, že daná konstanta se má uložit do programové paměti a tam taky zůstat, což - když se to udělá dobře - alespoň částečně vyřeší to hlídání (překladač by si měl stěžovat (warning) na nesouhlasné datové typy)
    ELPM a RAMPX, RAMPY, RAMPZ a RAMPD pak postupně rostoucí beznadějnost vývojářů jádra CPU jen dokládá.
    Tady nesouhlasím už vůbec. To jádro je dělané jako 8 bitový procesor s 16 bitovým adresováním. Zmíněné registry/instrukce jsou relativně rozumným rozšířením adresování - bez nutnosti dělat velké zásahy do jádra a hlavně bez jakéhokoliv ovlivnění práce s programem.

    Dám příklad: mám přístroj s nějakým malým AVR procesorem a program k tomu. Pak dělám novější verzi toho přístroje a zjistím, že malý procesor už mi nestačí kvůli nedostatku periferií/nožiček. No tak koupím větší, ale přitom mě existence nějakých ELPM a spol. nemusí zajímat, protože původní program bude fungovat dál. Pro ten ty registry navíc neexistují. Teprve když velikost programu překročí hranici 64k slov, přijdou tyhle věci do hry.

    Jo, jasně, mohl bych místo toho předrátovat procesor a rozšířit registry. Jenže tím bych si zmenšil počet dostupných registrů pro ostatní práci o nějakou čtvrtinu, přičemž v těch nových velkých by z větší části pořád byly jenom nuly. A program by do nich neustále zapisoval nové nuly, jenom výjimečně něco jiného. Přístup, kdy jednou za čas - když je to potřeba - zapíšu EIND, skočím a pak si EIND nemusím všímat do dalšího skoku (mluvím o skocích na absolutní adresu) mi prostě přijde lepší.

    Btw. když už jsme u těch rozšiřujících registrů, tak nějak si nevzpomínám, že bych někdy viděl zařízení, ve kterém se používá něco jiného než RAMPZ (a i tam jenom pro programovou paměť, ne pro datovou)
    Quando omni flunkus moritati

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.