abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:44 | IT novinky

    Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | IT novinky

    Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:33 | IT novinky

    Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Komunita

    RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, snížil minimální požadavky. Nově jsou podporovány starší grafické karty ATI Radeon řady HD 2000, 3000 a 4000 z let 2007 až 2009. Na PC běží už 75 % všech her pro PlayStation 3. V budoucnu bude RPCS3 fungovat bez firmwaru z PS3. V RPCS3 byl implementován systémový modul cellSysmodule (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Zajímavý software

    Vyšel open-source nástroj winetop (MIT) — nativní CLI/TUI pro sledování a ukončování Wine, Proton, Lutris, Heroic a Bottles sezení. Seskupuje procesy podle WINEPREFIX / Steam AppId, umí bezpečně zabít jen hru (včetně Steam reaperu) a nabízí i skriptovatelné příkazy (list, kill, orphans, …). Balíčky jsou mimo jiné na crates.io, Copru (dnf copr enable kovariadam/winetop), PPA ppa:kovariadam/winetop a AUR (winetop-bin).

    kovariadam | Komentářů: 0
    včera 02:44 | IT novinky

    Ve spolupráci společností OpenAI a Work Louder byla představena (𝕏) hardwarová klávesnice Codex Micro pro práci s AI agenty. Cena klávesnice je 230 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    21.7. 20:00 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 153.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 153 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 13:44 | Bezpečnostní upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    21.7. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 12:33 | Pozvánky

    Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní

    … více »
    alian | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2211 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.3.2011 13:26 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Teď nebudu mluvit o zaměstnání, tím méně o zaměstnání v ČR. Spíš mě věcně zaujal Váš dotaz na tenhle obor. Já tak jednou ročně zagooglím, co je v oboru nového. Jenom ze zvědavosti, nejsem od fochu - potažmo neznám relevantní domácí zaměstnavatele. A nedávno jsem narazil na tyhle věci:

    http://www.ece.wisc.edu/~nere/nere_homepage/docs/Nere_Masters.pdf

    Autor mi k tomu dodatečně napsal, že spíš než "kortikální sloupce" jsou teď horkým tématem "spiking neural network models" - a odkázal mě na následující weby:

    http://www.neurdon.com/

    http://www.neurdon.com/about-synapse/

    Všimněte si, kdo ten výzkum sponzoruje a kdo jsou prime dodavatelé...

    Pole "umělé inteligence" je docela široké. Výše uvedený materiál se týká simulace neuronových sítí a konkrétně základních součástek savčích mozků. Takto pojaté systémy mají poměrně specifické vlastnosti ("opičí se po přírodě") - takže se pro některé účely mohou hodit a pro mnohé nikoli. Je to jedna z variant, jak si představit "myslící stroj" - a podle mého je dosud spíš předmětem akademického výzkumu, byť třeba vojensky financovaného, než praktického využití (stejně jako asi celá oblast neuronových sítí libovolné úrovně složitosti a výkonu).

    Další klasickou větví (podoborem) jsou expertní systémy. Ale taky nevím o nikom, kdo by na komerční bázi vyvíjel expertní systém založený na nějakém obecném inferenčním enginu... Něco nám ukázali ve škole, ale to bylo moje poslední setkání s expertním systémem.

    Co naopak v "průmyslové" branži docela funguje, je "strojové vidění" - ovšem spíš než neuronové sítě se používají (prakticky výhradně) algoritmy na filtraci obrazu, detekci hran, měření dat z obrazu, tj. v podstatě geometrie, snad i základní mapování 2D/3D, a návazná logika. A pokud jsem měl možnost z povzdálí pozorovat tak ty stroje s "měřením kamerou" byly postaveny hodně natvrdo, pro konkrétní činnost, dokonce i variabilita/parametrizovatelnost výsledného softwaru je hodně omezená (má to hodně mělký "interní datový model"). Od různých výrobců jsou samozřejmě k dispozici všelijaké hotové "stavebnice" / vývojová prostředí / IDE (jsou k dispozici knihovny modulů/algoritmů), ale například jsem neviděl, že by si někdo vytvářel 3D model pozorovaného objektu, nebo naváděl manipulátor s kamerou pomocí nějakého složitějšího 3D modelu měřeného předmětu a dynamického okolí, kvůli jisté inteligenci, např. pro automatickou prevenci kolizí - obraz se vyhodnocuje prakticky výhradně 2D metodami a pokud kameru drží manipulátor, tak jede podle pevně zadané šablony, nekouká napravo/nalevo... pro prevenci kolizí slouží dodnes hlavně koncové spínače a světelné závory :-)
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.