abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.3.2011 21:53 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Matfyz? Proč? Matika na FELu Vám připadá málo drsná? :-) Fakt je, že já to vidím jenom zvenčí, se svým Bc z ekny... Přesto si myslím, že je spíš otázkou, jak moc hardcorově Vám přednášející ve škole daný obor podají, nebo jak moc hardcorově se jím chcete zabývat. Osobně mám z toho takový pocit, že přinejmenším k expertním systémům a strojovému vidění můžete přistupovat jako "uživatel" - vezmete nějaký hotový obecný framework / knihovnu a můžete s jejich pomocí vytvářet konkrétní koncové aplikace pro nějaký obor nebo problém. To je přesně můj přístup - selskej rozum. Když chci kydat hnuj, budu potřebovat vidle, ale nemusím nutně vědět, jak kovář ty vidle vlastně vyrobil.

    Ostatně takhle jde přistupovat i k neuronovým sítím, ale tam mám subjektivně pocit, že paleta různých topologií a už třeba jenom přenosových funkcí neuronů je poměrně pestrá a netriviální... pokud řešíte konkrétní jednoduchou aplikaci, třeba klasicky na "pattern recognition", tak asi matfyz nepotřebujete, ale pokud se namočíte do nějakého základního výzkumu, jako že "myslící stroje" a "napodobení bilogického mozku", tak se teorii zjevně nevyhnete, to je trochu jiná liga :-) Od "fascinace nápadem na myslící stroj" k nějakému vhledu do oboru na pomezí neuro a AI je to docela dálka, téma na dlouhá léta studia - a nemusí to být nutně vysoká matika, jako spíš absorpce encyklopedických vědomostí o "topologii" a funkcích různých "schémat zapojení", funkčních bloků na různých "úrovních rozlišení" či vrstvách abstrakce...

    Jestli používat plody oboru AI jako uživatel, nebo se oborem zabývat jako badatel / průkopník (základní vývoj), to je otázka Vašeho naturelu a zřejmě taky shody náhod, z jakého úhlu se k věci dostanete :-)

    Já jsem se programováním nikdy neživil - přinejmenším nebylo mou primární náplní práce. Vedle čistokrevných hobby hříček jsem programování v práci provozoval vždycky spíš na okraj, v čase co zbyl po splnění denní dřiny (ať už to byla nějaká evidence zákazníků, nebo třeba šoupání krabic, nebo řešení HW reklamací). Bylo to vždycky "něco navíc" co počká. Je to jistě věc mé osobní volby a priorit. Pokud programuju, tak obvykle proto, že mi výsledek usnadní dřinu. S tím souvisí další aspekt: pokud mám něco programovat, potřebuju hodně silnou motivaci. Typicky se to stane tak, že při své práci zjistím, že něco dělám neohrabaně holýma rukama, a nějaký trochu elegantní software by mi tu dřinu usnadnil. Tím softwarem může být podle okolností rychle spíchnuté klikátko nad relační databází se speciálním grafickým diagramem, nebo třeba driver pro kus hardwaru, nebo nějaká knihovnička, nebo nějaká systémová utilita/sonda, nebo třeba objektová databáze... Jsem jako ten osel, co před sebou potřebuje vidět velikou šťavnatou mrkev, aby se pohnul z místa. A jsem pak schopen se učit nové věci a občas i něco vymyslet a celé mě to baví. Hlavně, když je na to čas...

    Na základě těch pár let zkušeností si troufnu říct, že možná není potřeba být zaměstnán rovnou jako čistokrevný programátor - začněte třeba sbírat praxi v nějakém sousedním oboru, kde programování taky uplatníte. Změnit zaměstnavatele můžete vždycky. Popravdě řečeno jsem nepotkal mnoho čistokrevných programátorů (asi se nepohybuji v těch správných kruzích, no...) - zato jsem potkal pár hodně šikovných lidí, kteří fungují ve svém zaměstnání jako odborníci pro nějakou oblast (jasně, vždycky se to točí kolem počítačů nebo MaR) - integrátoři, designéři regulačních systémů, návrháři hardwaru, pokročilí správci IT/ISP - a programování je pro ně jenom částí specializace, částí denního chleba. Být na plný úvazek specialista na Javu nebo C++, není to nádeničina? Koňské klapky na očích? A co teprve když jsou role analytika a programátora striktně odděleny - takže jako programátor vidíte jenom specifikaci dvou rozhraní a požadované funkčnosti, spíchnete to a jdete dál, a konečný výsledný celek třeba v ani nevidíte v provozu, a třeba Vás i může štvát, že ta rozhraní někdo druhý navrhl blbě, ale Vy už s tím nic neuděláte... jak moc je taková práce motivující? Jasně, ono to v echtovním řemeslném vývoji softwaru asi jinak nejde. [context switch] Hehe, nedávno jsem tady v "Ábíčku" v Jaderných novinách četl postesk nějakého jaderného hackera, že dobrá půlka dnešních profesionálních programátorů nenapsala za život ani řádek kódu, který by se musel kompilovat...

    Tehdy koncem minulého století na Ekně, na pohodovém a užitečném cviku z expertních systémů, jsme měli pochopitelně za úkol vytvořit nějakou bázi znalostí ke konkrétnímu problému. Expertní systém (inferenční engine + uživatelské rozhraní) jsme dostali hotový. Já jsem tou dobou v práci připojoval lidi k internetu přes dial-up, takže z toho vznikl takový diagnostický "žebřík" pro diagnózu jednotlivých síťových vrstev, resp. řetězu předpokladů a příznaků správného a funkčního "připojení do internetu". Inferenční mechanismus byl snadno pochopitelný skrz formální logiku (booleovskou + trochu fuzzy), výsledek chodil velmi dobře. Prakticky jsem to tehdy nikde nenasadil (ačkoli by to asi šlo), ale expertních systémů se od té doby nebojím a zároveň jsem si utřídil jakýsi obecný přístup k debugování čehokoli :-)

    P.S. mimochodem veličina IQ je pro mě osobně taky dost neuchopitelná. Daleko spíš věřím na selskej rozum, soustředěnost, zaměření na cíl, schopnost dohledat podstatné souvislosti z mnoha zdrojů informací (nebo si přinejmenším uvědomit, že mám informací málo - že můžu být sebechytřejší, ale z dostupné dokumentace rozumnou "aplikovatelnou konzistentní teorii" neposkládám). Schopnost klást si správné otázky, schopnost filtrovat střípky informací z hromady balastního textu, schopnost kombinovat "oficiální dokumentaci" k hardwaru či softwaru s "teoretickým pozadím" a alternativními zdroji informací. Schopnost přiměřené neúcty k autoritám. Schopnost přeskočit pasáže nějakého textu, které zabředají zbytečně hluboko do teorie (a často v dané úrovni zabřednutí opomenou důležité dílky skládačky, třeba proto, že autor předpokládá apriorní znalost nějakého širšího kontextu, nebo proto, že chce vypadat důležitě a přitom neumí pečlivě formulovat).

    A dost...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.