abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.3.2011 16:57 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Uf, to bylo dlouhy. Ale velice dobry cteni :-)

    Co se tyka te matematiky, tak nehledam zadny specialni hardcore. To CVUT jeste nestuduji, nastupuji do prvniho rocniku. Ale slysel jsem, ze na programovani FELu je sice slusna matematika, ale rozdil oproti treba jaderny fyzice na FELu nebo na oborech na MatFyzu je hlavne ve zpusobu vyuky. Pokud vynecham videozabery z FIT na FELu, ktere jsou primo odrazujici, tak hlavni veci je to, ze na FELu se sice vysvetluje, ze to ci ono v matematice funguje takhle, ale nikdo se uz nestara o to, proc tomu tak je. A to je pro mne dulezity.

    Samozrejme ze v praxi to potom vypada tak, ze tyhlety detaily v podstate potreba nejsou. Kdyz vezmu v potaz vase prirovnani ke kydani hnoje s vidlema, tak je pravda, ze clovek nemusi znat to jak se vyrabeji vidle, aby mohl clovek kydat hnuj. Ale priznejme si, ze kazdy, kdo prosel zakladni skolou (aspon u nas v Cechach nebo na Slovensku – diky za tohle skolstvi) vi, ze vidle se budou asi vyrabet nekde v kovarsky dilne, ze zelezo se musi nazhavit ve vyhni, aby se dobre kovalo, ze rukojet vydli je vyrobena z kulatiny a ze ten hrebik, co je zatlucen do kulatiny krz zelezo vidli je tam proto, aby ty vidle na rukojeti drzely a neklouzaly pri praci. A ruku na srdce, predstavte si toho “vidlaka” co tohleto nevi. Co myslite, chtel byste byt takovy nemehlo, abyste nemel aspon zakladni sirsi prehled o vecech?

    Ale pokud budu mluvit za sebe, tak ja tedy rozhodne nejsem zadny genius, co se tyka vsech moznych znalosti. Dulezite je to, ze kdyz ty znalosti budu potrebovat, tak si je najdu a naucim se je. Nicmene mit sirsi prehled o vecech je velice dobra vec (ostatne presne jak pisete). Tak napriklad v tomhle clanku se pise primo o degeneraci ryzich profesionalu pracujicich v uzkem oboru. Nedavno jsem si do sveho poznamkoveho bloku zapsal clanecek o tom, jak bych si predstavoval spolupraci lidi s uzkou specializaci s lidmi s sirokym multioborovym prehledem a take s lidmi, kteri jsou mezi temito extremy. A z vaseho prispevku zjistuji, ze rozhodne nejsem sam, kdo o vecech takto uvazuje. Mozna bych ten clanecek mohl nekde zverejnit, at se v tyhle diskusi vi o co jde.

    Pokud se vratim k programovani, nejsem zrovna clovek, kteryho bavi proste pocitace a zajima se o vsechno kolem pocitacu. Nejsem nadsenec, ktery by se chtel naucit syntaxi vsech programovacich jazyku, vedet presne co jak se programuje, zkouset programovat doma na pc a pak na cestach programovat svuj mobilni telefon a kdyz do ruky dostanu hardware, tak zkouset hned co umi a jestli to lze nejak programovat. Takovy nadseni jsem mel na zakladni skole a bohu dik uz me to pustilo. I kdyz nemam nic proti lidem, co maji takovyhle nadseni jeste v dobe, kdy uz pracuji, konec koncum to byvaji fakt dobry koumaci, ktery dokazou teda divi, tak muj zajem je mit spis sirsi prehled a pokud nastane nejaky problem a jeho reseni vidim v tom pouzit pocitac s nejakym softwarem, pak ten problem takto vyresim. Na rozdil od lidi, kteri kazdy problem hned vidi jako programatorske reseni – viz. vase stanovisko ohledne profesionalu s klapkama na ocich (i kdyz bylo pouzito v trochu jinem kontextu).

    Kdyz se vratim k AI umele inteligenci, pokud bych chtel pracovat jako profesional v tomto odvetvi vedy, tedy dnes asi nekde ve vyzkumu, pak asi budu potrebovat znat, ze neco v matematice funguje takhle a hlavne proc to takhle funguje. Ze hardware funguje takhle a proc byl takhle vymyslen. Ze programovaci jazyk a teoreticke programovani funguje takhle a proc takhle funguje a proc a jak byl takhle vymyslen apod. Znovu pripominam, ze mluvim o vyzkumu skutecnych myslicich stroju, ktere maji profesionalni vyuziti. No ale protoze uz vidim, ze k tomu mate co rict, tak napisu jeden znamy vtip, ktery presne vystihuje to cemu ja rikam skutecna profesionalita. Vtip zni asi takto:

    “Americka NASA mela jeden zavazny problem. Totiz ten, ze propisovaci pero jaksi nefungovalo ve stavu bez tize na obezne draze Zeme. Propisky proste nepsaly. Tak NASA udelala verejnou soutez o to, kdo vymysli takove specialni pero, ktere by fungovalo. Soutez vyhrala jedna americka firma, ktera genialnim zpusobem problem vyresila. Svoje reseni si nechala patentovat a pak NASA prodavala svoje pera za nekolik desitek tisic dolaru za kus. I sovetsky vesmirny program mel stejny problem. A jak ho vyresili? Misto propisky dali kosmonautum k uzivani obycejnou grafitovou tuzku.”

    Pro me prefesionalita znamena elegantnim zpusobem vyresit problem (presne jak to v tomto vtipu vyresili rusove a take jak pisete ve svem prispevku). To je pro mne priorita a tomuto studiu se chci prednostne venovat. A to vyzaduje sirsi prehled o vecech a nikoliv uzkou specializaci. Jenom zde jeste poznamenam jednu vec.

    Pro lidi, co nechapou proc jim propiska prestava psat, kdy zrovna pisou na papir, ktery maji polozeny na svisle zdi. Je to podobny problem, jako propiska kosmonautu, ale protoze jsme porad na zemi, kde funguje zemska pritazlivost, staci mit propisku pri psani orientovanou tak, aby napln (psaci barva) vzdy mohla stekat dolu k hrotu (kulicce), kterou piseme. Kdyz totiz piseme tak jak jsme zvykli, tak propiska je proste naklonena obracene. Tedy tak, ze konec, kterym piseme je polozen vyse vzhledem k zemi, nez opacny konec propisky (kterym se propiska otvira a zavira), ktery je polozen nize vzhledem k zemi. A proto barva v propisce steka pryc od konce, kterym piseme, ke konci, kterym se propiska otvira nebo zavira. A proto propiska prestava psat. (barva v propisce – kulickovem peru – funguje stejne, jako kulickove deodoranty. Respektive kulickove deodoranty funguji stejne jako propiska. A ta barva v propisce je proste tekutina – to mnoho lidi prekvapilo). Hodne lidi uz jsem takhle poucil, vcetne sebe sama :-)

    Jinak s vasim P.S., co jste napsal na konec vaseho prispevku, plne souhlasim :-)

    No ale, protoze se zajimam o praci, co by programator, a to o dobre placenou praci, tak se ted budu take vsech ctenaru diskuse ptat. Mate nekdo zkusenosti s praci jako profesionalni programator (v jakemkoliv oboru)? Nebo mate nekdo zkusenosti s pouzivanim programatorskych I jinych reseni v praci (jako treba tady uzivatel frr)? Co je naplni vasi prace? Bavi vas to? Nebo se do toho musite tlacit? Je na vas vas sef narocny? Co vsechno musite umet? Co po vas chteji, aby vas prijali do takoveho zamestnani? Co jste se naucili ve skole a co jste pak bezne pouzili v praxi?

    Jakakoliv pripominka se vita, protoze dnes uz tahle diskuse po par dnech existence prilakala pres 1000 ctenaru. Takze je hodne lidi, co se o to zajima. A jestli nekdo mate neco, co byste napsali k nasemu dialogu se ctenarem frr, napiste cokoliv. Tim inspirujete ostatni, aby sem naspali take svoje zkusenosti a tim obohatite nejenom ostatni, ale predevsim sebe, pokud vas tato diskuse zajima.

    P.S. Dotaz na ctenare frr. Co je to Ekna? (neni to ekonomka?) Jo a mimochodem, vzhledem k tomu, ze se vysoka skola bude nejspis platit od roku 2012 (jeste to snad neni schvaleny), tak take premyslim, ze bych misto na vysokou, sel na nejakou VOS zamerenou na pocitace. Ta ma zase tu vyhodu, ze je tam vic praxe. Otazka je, jaky jsou tam ucitele.

    Uf, to bylo taky dlouhy. :-) nm

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.