abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | IT novinky

    Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 18:33 | Zajímavý projekt

    Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Nová verze

    Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:55 | Zajímavý software

    Firma Ojective Development vydala svůj nástroj pro monitorování a řízení odchozích síťových připojení Little Snitch i pro operační systém Linux. Linuxová verze se skládá ze tří komponent: eBPF program pro zachytávání provozu a webové rozhraní jsou uvolněny pod GNU GPLv2 a dostupné na GitHubu (převážně Rust a JavaScript), jádro backendu je proprietární pod vlastní licencí, nicméně zdarma k použití a redistribuci (cena přitom normálně … více »

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 0
    8.4. 18:44 | IT novinky

    Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerské skupiny APT28, která je spojovaná s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes slabě zabezpečené routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v ČR i zahraničí. Operaci vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně … více »

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    8.4. 16:44 | IT novinky

    Tvůrcem nejpopulárnější kryptoměny bitcoin, který se skrývá za pseudonymem Satoši Nakamoto (Satoshi Nakamoto), je britský kryptograf Adam Back. Na základě vlastní investigativní práce to tvrdí americký deník The New York Times (NYT). Několik indicií podle autorů jasně ukazuje na to, že Back a Nakamoto jsou stejný člověk. Jde mimo jiné o podobný odborný a osobnostní profil či totožné chyby a manýry v psaném projevu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    8.4. 14:44 | Nová verze

    Google Chrome 147 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 147.0.7727.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Přehled novinek v Chrome DevTools 145 až 147 také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.4. 12:44 | Nová verze

    Vývojáři z Laboratoří CZ.NIC vydali nové verze aplikací Datovka (Datovka 4.29.0, Mobilní Datovka 2.6.2). V případě desktopové verze přibyly možnosti projít všechny uložené zprávy, zkontrolovat časy expirací časových razítek a přerazítkovat datové zprávy, které lze v ISDS přerazítkovat. Novinkou je také možnost vytahovat myší ze seznamu ZFO soubory datových zpráv, tento úkon jde udělat i pomocí tlačítek Ctrl+C. Nová verze Mobilní Datovky přináší jen drobné úpravy.

    VSladek | Komentářů: 1
    7.4. 21:55 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.28.0. Z novinek lze vypíchnout novou třídu machine.CAN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1249 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.3.2011 09:10 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?

    Vy jste vděčný partner pro nekonečnou debatu :-DDD Snad ještě pár postřehů, a už dám pokoj.

    Ano, Ekna = VŠE. Aneb "nejtěžší gympl v Praze", nebo třeba "co se stane s průměrným IQ na každé z obou škol, když odpadlík z FELu nastoupí na Eknu?". Osobně si nijak nestěžuju - taky nejsem génius, akademické bádání mě nebaví. Na VŠE nás učili spíš jak vidle používat, než jak je vyrábět, ale zato těch užitečných témat bylo docela spousta, a mě ta hloubka přesně vyhovovala: pokud to člověk později potřeboval, věděl kterým směrem dál studovat po svém. Pokud se týče mé slaboproudé záliby, tak dalších pár užitečných "elektrických" věcí jsem stejně znal z bastlířské praxe a odpovídající matiku jsem si postupně dostudoval/pochopil odjinud. Ne že by se mi to hodilo pro obecné programování - spíš pro můj přesah do slaboproudu. V té době nebyla čistokrevná informatika na ČVUT.

    Moje záliba v počítačích se vyvinula z původního bastlení - jako kluk jsem uměl s trafopáječkou už někdy v 6-8 letech. Osmibity mě před revolucí minuly, ale užil jsem si nástup PCček u nás počátkem 90 let. A vždycky jsem se snažil k PC něco zvenčí připojit a nějak to "ovládat na úrovni holých drátů". Možná je dobře, že jsem nešel na FEL, takže mě FEL z toho koníčka nevyléčil :-) Zkráceně řečeno, Stallmanova definice pojmu Hacking mi mluví docela z duše. Akorát že já jsem si nikdy nehrál úplně samoúčelně, vždycky jsem chtěl, aby výsledek dělal něco "užitečného" - a v práci se užitečných cílů najde mnohem víc než v soukromém hraní, a občas je někdo ochoten zaplatit Vám hračku, kterou byste si v soukromí nemohl dovolit.

    Pokud jde o hledání práce, lidi z Ekny se chytali už v průběhu studia u všemožných IT firem. Častým působištěm kolegů studentů, kteří měli obecně programátorské chutě a vlohy, bývala firma Unicorn - ale pokud jmenujete libovolné jiné jméno z IT oboru, tak se taky nespletete. Kromě slavných značek ale existuje spousta méně známých místních firem, a ti schopnější kolegové byli schopni začít malými zakázkami sami na volné noze a postupně to rozvinout do zajímavé firmy. To se nestane přes noc, to se rozjede postupně. Já jsem se v té době octl dost mimo "mainstream VŠE" - prostě se mě jednou zeptal starší kolega, že ví o někom, kdo shání hravé lidi na správcování internetu... Podotýkám, že jsem zaměstnanec z přesvědčení.

    Můj dojem z hledání práce a toho všeho je následující: hlavně se netrapte samožernými žvásty personálních agentur, které vycházejí pravidelně v různých papírových novinách i na elektronických médiích (maskovány jako "nezávislé" články). Jako že IT specialistů je málo, berou tolik a tolik, je potřeba na sobě neustále pracovat, že je konjunktura, pak že je krize apod. Nemá cenu na to koukat z makro perspektivy, když jste si ještě ani nenamočil palec u nohy. Hrajte si, učte se hraním, a koukejte, kde byste si mohl případně hrát za peníze - pro někoho třeba Vaše hraní bude nanejvýš užitečné. Když se při tom hraní resp. práci naučíte nějaký cizí jazyk či dva (debatou s živými lidmi venku nad praktickými problémy), vybudujete si jakýsi systematický přístup apod., tak je to pár bonusových bodů navíc.
    Z abstraktních makro-personalistických článků lze pochytit leda žaludeční vředy :-)

    Velké technologické firmy poskytují svá vlastní školení a certifikáty (Cisco, Microsoft apod.). Někteří lidé je sbírají, někteří ne. Není špatné nasbírat pár certifikátů (nebo třeba i necertifikovaných technických školení), zejména pokud Vám je zaplatí zaměstnavatel... Mám velmi příjemné vzpomínky na svižná, hutná a užitečná školení na Cisco u firmy Alef0 (na naši žádost bez certifikátu = bez "biflování do šířky").
    Dovolím si opatrně tvdit, že "certifkáty" mohou taky člověku "utahovat klapky na očích". Nutí Vás učit se encyklopedicky potenciálně hodně objemné penzum v zásadě proprietárních věcí, které třeba využijete jenom z menší části (ale studium Vás stojí čas) - a člověk má pak málem strach, klást nevhodné technické otázky a hrát si "mimo škatulku" (záleží na zaměstnavateli). Je to boj a je to věc osobní volby. Nesbírat certifikáty může být "známka punku" = svoboda. Možná taky "svoboda umřít hladem na ulici", jak říká tuším Terry Pratchett...

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.